Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът: Предлагаме компенсационен механизъм за разпределение на ваксините в ЕС

ЕК: Разпределението от самото начало е според броя на населението, освен ако държави не се откажат от количества, които им се полагат

11 коментара
Бойко Борисов

"Предлагаме компенсационен механизъм за разпределение на ваксините срещу Covid-19 в ЕС на база човек от населението и с осигурените допълнителни дози да бъдат компенсирани тези десетина държави, които разполагат с по-малко количества ваксини".

Това е казал министър-председателят Бойко Борисов след видеоконферентна среща с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, в която са участвали също австрийският канцлер Себастиан Курц, премиерите на Словения - Янез Янша, на Хърватия - Андрей Пленкович, на Латвия - Артурс Кришянис Каринш и на Чехия - Андрей Бабиш.

Съобщението дойде от пресслужбата на българското правителство в сряда, ден след вчерашната работна среща във Виена за справедливо разпределение на ваксините в ЕС, в която участваха премиерите на шестте страни.

Премиерът Борисов е настоял темата с компенсационния механизъм да бъде решена още преди заседанието на Европейския съвет в Брюксел, насрочено за другата седмица.

"Надявам се всички държави членки да ни подкрепят, защото само по този начин можем да спазим европейския принцип за солидарност", е изтъкнал Бойко Борисов.

Той благодарил на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел за свършената работа и изразил убеденост, че знаейки за проблемите с доставките на ваксини, ще намерят възможност за корекции чрез предложения компенсационен механизъм.

"Ние не сме участвали в одобрението на ваксините, нито в преговорите по договорите. А в момента и договорите не се изпълняват, и се доставят по-малки количества ваксини независимо, че плащаме коректно", е заявил премиерът Борисов, цитиран от правителствената пресслужба. Министър-председателят е припомнил, че държавите членки са инвестирали в разработването на ваксините срещу Covid-19, далеч преди те да бъдат произведени.

Позицията на Брюксел

Австрия, България, Хърватия, Чешката република, Латвия и Словения изразиха безпокойство за начина на разпределение на ваксините в днешен видеоконферентен разговор с председателя на Европейския съвет, съобщи служител на ЕС, цитиран от Ройтерс.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, който председателства срещите на високо равнище на ЕС, обсъди днес въпроса с лидерите на шестте държави. Посланиците на 27-те членки на блока ще се занимаят с въпроса по-късно днес, каза служителят на ЕС.

Лидерите споделиха загрижеността си (с Мишел) за възможни несъответствия в разпределението на ваксините между страните членки, изхождайки от факта, че една компания не е спазила ангажиментите си, каза европейският представител, пожелал анонимност.

За това каква позиция са застъпили председателите на ЕК и Европейскияя съвет може да се съди по казаното днес по друг повод от Урсула фон дер Лайен и снощи на пресконференция в Брюксел от еврокомисаря по здравеопазване Стела Кириакидис.

“От самото начало Европейската комисия каза, че препоръчва разпределението на ваксините да става на пропорционален принцип според населението. Това беше предложението на Комисията, аз го намирам за най-доброто. След това държавите членки сами решиха да изберат и друг път. Тъй като не всяка държава членка взе частта, която ѝ се полага, в рамките на договорите останаха дози, които никой не беше резервирал. Затова държавите членки помежду си се разбраха тези, които искат, да се възползват от тези дози и да ги преразпределят помежду си. Но сега виждаме, че някои фирми не изпълняват обещаните доставки. Затова картината на доставките в различните държави е различна", обясни Урсула фон дер Лайен.

"Каква е моята задача в тази ситуация? Какво предприех? Преговарях с Pfizer/BioNtech и се разбрахме, че 10 милиона ваксини от договорените ще бъдат доставени по-рано, още през второто тримесечие и тези 10 милиона биха могли да бъдат точно сумата, от която се нуждаем, за да изравним различията. Дали държавите ще се възползват от това решение - зависи от самите тях. Но моята препоръка е да го направят”, каза още фон дер Лайен.

Разпределението на ваксините от самото начало е по дялове, според броя на населението, освен ако държави не се откажат от количества, които им се полагат, поясни Кириакидис.

"Няколко пъти заявявахме, че се надпреварваме с времето и затова ваксинирането е важно за намаляване броя на заразените. Знаем за предизвикателствата около производството и доставянето на ваксините, но препоръчваме на страните членки да купуват всички налични дози. Защото в момента виждаме, че страните купуват между 50% и 100% (от полагащите им се)", каза Кириакидис.

Призоваваме държавите от ЕС да използват всички дози ваксини, с които разполагат, добави тя след заседание на Съвета на ЕС на ниво министри на здравеопазването.

Темата за разпределението на договорените ваксини бе най-напред отворена от австрийския канцлер Себастиан Курц, който миналия петък обвини някои държави от ЕС, без да ги назовава, че задкулисно са договаряли получаването на повече ваксини, отколкото би им се падало според числеността на населението и това е довело до несправедливо разпределение на ваксините между държавите.

На следващия ден шестимата премиери изпратиха писмо до председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет с искане за пропорционално разпределяне на ваксините. Те поискаха и лидерите на страните от ЕС възможно най-скоро да обсъдят огромните различия в разпределението на ваксините срещу Covid-19 в блока.

В първа реакция по случая Европейската комисия отхвърли предположението, че има отклонения от предварително договорената зависимост между броя на населението и броя на ваксините. Самите държави са имали възможност да заявят по-големи или по-малки количества от различните ваксини в Управляващия борд. "В този контекст е възможно да се договорят различни количества", заяви говорител на Комисията. И добави, че решенията в борда се взимат общо от комисията и държавите.

"Някои държави-членки са използвали тази опция. Структурата на националните портфейли за ваксинация може да бъде определена от държавите членки според техните предпочитания", заяви ЕК.

След това комисията още веднаж защити своята политика на разпределение на ваксините. В отговор на писмото на премиерите ЕК каза, че дозите се разпределят пропорционално според числеността на населението на отделните държави и като се взимат предвид епидемичните данни. Разпределението зависи от правителствата на страните членки, увери тя.

ЕК отбеляза, че гъвкавата политика, договорена от 27-те, позволява на държавите, които са в по-тежка епидемична ситуация, да получат достъп до повече дози, ако други страни се съгласят да не вземат полагащите им се бройки. Връщането към пропорционалното разпределение на ваксините зависи от държавите членки, подчерта Европейската комисия и даде да се разбере, че самата тя предпочита този метод.

"Политико”: Трябвало е да поръчат повече ваксини, когато са имали възможност да го направят

Вчера Себастиан Курц посрещна няколко посетители от други държави, които едва сега осъзнаха, че е трябвало да поръчат повече ваксини, когато са имали възможност да го направят. Това пише сп. "Политико” по повод на вчерашната работна среща във Виена. И добавя, че сега тези страни искат коригиращ механизъм, за да се разпределяли ваксините "справедливо". Но във вторник Курц направи крачка назад от досегашните си критиките, като каза, че "това не е по вина на Европейския съюз", отбелязва изданието.

То определя събралите се вчера премиери на шест държави като "Групата на Курц за натиск". По думите му сега тази група си търси приятели - някой да им помогне за компенсиране на национални решения, които се оказаха погрешни.

Според "Политико" обаче шансовете на тази група са нулеви. "Коригиращ механизъм" означава, например, Австрия да получи при разпределянето на следващите пратки с ваксини повече дози, отбелязва изданието. Всеки лидер знае болката от вътрешния натиск, но само няколко избрани могат да твърдят, че винаги са се противопоставяли на съблазънта да обвинят ЕС като стратегия за излизане от затрудненията. Разликата в случая е, че това е игра с нулева сума между страните от ЕС – на тези които искат да измъкнат нещо от останалите ще им е много по-трудно да спечелят, пише "Политико”.

Австрийският в. "Дер Щандарт" написа, че правителствата на няколко страни, сред които на Австрия и България, са избрали да заложат основно на евтината ваксина на AstraZeneca. В същото време други, като Германия, Франция например, са купили непоисканите дози от другите ваксини.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .text
    #11

    Като забрави да купиш ваксини и се наложи в последния момент да те включват в графици и сега рИвеш. А кога пълни шкафчето не рИва? Тиквеник банкянски!

  2. nabl
    #10

    Да бъде направена корекция на разпределението на ваксините срещу COVID-19, така че да се гарантира, че държавите членки на ЕС ще получават едновременно доставките на база на броя население – за това призоваха министър-председателят Бойко Борисов и колегите му от Австрия, Чехия и Словения по време на брифинг във Виена, съобщиха от правителствената пресслужба.
    В австрийската столица премиерът Борисов участва в работна среща с австрийския канцлер Себастиан Курц и премиерите на Чехия - Андрей Бабиш,

  3. Dim
    #9

    Цъ, Тикво негодна! Мандалото ,лопна. Докато другите заявяваха и си защитаваха интересите ти си пълнеше шкафчето и въргаляше гол с "Мата Хари" в леглото. "България, за съжаление, е сключила договор с две фирми. Той цитира документ, какво е заявила България. Отказали сме се от ваксината "Янсен". Сключваме с производители на две ваксини. Единият не произвежда ваксина. Оставаме с един куц кон. Това беше най-голямата грешка, посочи той. България не е ощетена от ЕС, ние ками сме поискали това, поясни д-р Дечев.

  4. Калудов
    #8

    Какво то и да предлагаш не си го измислил ти. Нямаш капацитета да мислиш! С всеки изминал ден със своята лудост и нарцисизъм диктатора става все по - опасен за здравето на народа. Проклет да си!

  5. Мазен Кумунис
    #7

    28! ;)

  6. Един препатил
    #6

    Празни приказки на един празен човек.

  7. Нато Натов
    #5
    Отговор на коментар #1

    Доктор на НЕУКИТЕ!

  8. Мони Монев Тиранофоб
    #4

    ЦАР боко е гол! Оставка !

  9. bgp
    #3

    Здраво ги работи ПРОСТАКЪТ бойко борисов , тези изнежени и доверчиви , ампутирани от усет за лъжа европейчета в костюми !

    Нашият ПРОСТАК , може да ги съблече голи , без дрехи да ги остави , парите да им прибере ....... и те ще му повярват ,че са облечени и не са ограбени !

    ПРОСТАКЪТ бойко борисов ги лъже и омотва , както си поиска тези европейски х..юм.н.ета , без да знае език зада ги лъже директно ......!!!


    Представете си как щеше да ги лъже, ако знаеше език за комуникация !

    Дори може

  10. Вълев
    #2

    Проклети да са боко и цялата гербаджийска сган! Бял ден да не видите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.