Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът предложи на парламента мораториум върху шистовия газ

ГЕРБ ще го подкрепи, но икономиката ни се лишава от милиарди

24 коментара
Премиерът предложи на парламента мораториум върху шистовия газ

Изненадващо предложение към парламента да "входира" закон за мораториум върху проучването и добива на шистов газ в България, направи премиерът Бойко Борисов в парламентарен отговор на въпрос на депутата и лидер на "Атака" Волен Сидеров. Министър-председателят обеща да говори с депутатите на ГЕРБ да подкрепят подобно решение .

 

"Ако вие сте входирали закон за мораториум върху проучване и добив на шистов газ у нас, ще говоря с депутатите от ГЕРБ да приемете такъв мораториум. Искам парламентът да е взел това решение и да знаят следващите поколения, че ако в Полша и в Румъния произвеждат и си стабилизират икономиките и диверсификацията, този парламент е взел обратното решение", заяви Борисов.

Всъщност подобна забрана вече бе поискана от БСП преди около четири месеца, така че този "картбланш" от страна на премиера за внясане на мораториум, не е изключено социалистите да се възползват. 

Точно преди два месеца Борисов заяви на протестиращи в Добрич срещу намеренията да се сондира за шистов газ в Североизточна България, че "ако ме дразните, ще подпиша на инат" .

 

Американската компания "Шеврон" спечели през юни конкурс за петгодишно разрешително за търсене и проучване на шистов газ в община Нови пазар, обещавайки на държавата бонус от 30 млн. евро. Договор обаче все още не е подписан, като преди седмица министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков заяви, че още се преговаря по юридическите и финансовите клаузи на контракта и че не само с руснаците се преговаря тежко и дълго.

 

Обсъжданите характеристики и клаузи са прецизни, икономически изгодни и изцяло в защита на националните интереси, посочи в петък Борисов. Той припомни още, че екоминистърът Нона Караджова е поискала от Европейската комисия становище за това дали се налага на проектите за проучване на шистов газ да се прави оценка за въздействие върху околната среда. По сегашното българско законодателство такава не се налага, достатъчни са само за съвместимост на проекта с биоразнообразието и за оказваното влияние върху водите. Ако ЕК каже, че такава оценка е нужна, ще се направят съответните поправки в Закона за опазване на околната среда, обяви Караджова преди седмица .

 

Дори да има доказано наличие на газ, това не определя дали добиването му е икономически изгодно, или не, разясни сега Борисов. Той отбеляза, че диверсификацията на страната е изключително важна. Ако следващите поколения знаят, че имат залежи на газ, това би довело до поне няколко милиарда в икономиката през следващите десетилетия, каза премиерът като този негов коментар доста контрастира на изказаното намерение за подкрепа на евентуална забрана на проучванията за шистов газ у нас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #24

    До всички наивници и абдали, дето зяпнали чакат от САЩ да потекат реки от нефт и газ за България, както и пари, включително и от американското шарлатанство, наречено "шистов газ"...:
    http://www.emg.rs/en/news/serbia/169116.html
    Banatski Dvor gas storage to open Monday
    21. November 2011. | 07:40, Source: Tanjug
    Chairman of the Gazprom Management Committee Alexey Miller will open the Banatski Dvor underground gas storage and a new control room in the Pancevo Oil Refinery on Monday in the presence of

  2. Анонимен
    #23

    Shistov gaz shte se dobiva v Bulgaria ,ako shte nashite komunjagi-rusofili i zadnicite si da suderat.Podtikvat gi kum protesti sreshtu amerikanskata firma "Shevron",ruskata agentura.kojato e mnogo aktivna u nas.Te iskat da se zapazi dosegashnoto polozenie i Bulgaria da ostane zavinagi zavisima ot ruskite eenergijni dostavki i taka da budem vechno "poslushni" na Russia.TOVA E CJALATA ISTINA.AKO ZELAEM BULGARIA DA E NEZAVISIMA STRANA,VSICHKI TRJABVA DA SE BORIM DA ZAPOCHNE DOBIVA NA SHISTOV GAZ V

  3. Анонимен
    #22

    Великобритания се отказва, Германия и Франция изобщо не търсят шистов газ. И трите държави се управляват от ДЕСНИ правителства. Какви леви, какви червени ви се въртят в главите? Или пък точно Полша ще ни давате за примерр?

  4. Анонимен
    #21

    Пак до № 18 и др. А виж и това - http://www.youtube.com/watch?v=5f80cDnqZ-k. Манипулация.

  5. Анонимен
    #20

    До № 18

    Дюд, може да спорим за газа, няма проблем. Но да ме обвиняваш, че съм повярвал на царя или тиквата, това ме обиди. Гласувам от 1990 г. и гласувам само за една партия - СДС, и едно от нещата заради които съм доволен от себе си в това отношение е, че никога не повярвах на измислени гери,докарани на власт само за да попречат на създаването на истинска държава - нещо което беше започнал да прави Иван Костов, с всичките му кусури. И на врачка никога не съм бил. Винаги изслушвам и двете гледни

  6. Анонимен
    #19

    Бойко, ти мъж ли си или червена шушумига?

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #18
  8. Анонимен
    #17

    До 8, За пореден път 90% от българите вярват на филм на някакво хипи. Така беше и с царя, герб и Ванга. Щом не искате алтернативни горива, както тези под въпрос, излезте с друго алтернативно решение. Нямате, нали? Няма какво повече да се добави. П.П. Има - защо никой не спомева за филмите, оспорващи Газланд с факти? Ох, да - за какво ни е гледаме и от другата страна?

  9. Анонимен
    #16

    До № 13 А ти дали не си получил частичка от 1 000 000 0000000000000000000 долара, с които "Шеврон" и сие финансират кампанията за кредитирането на шистовия газ?

  10. Анонимен
    #15

    Понякога се чудя какво искаме, хехе. Допреди няколко години редовна тема на маса в кърчма беше колко добре ще е да имаме природни богатсва, сега не ги щем, хехе. Честно казано и аз съм против донякъде, ама е добре да знаем че го има като опция, както и алтернативни газопроводи. Иначе ако на руснаците им пречи да свалят цената на газта и на нас няма да ни е рентабилно, хехе.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.