Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът препрати към съдебната власт критиките в доклада на ЕК

22 коментара
Премиерът препрати към съдебната власт критиките в доклада на ЕК
Премиерът Бойко Борисов препрати към съдебната власт критичните констатации в междинния доклад на Еврокомисията за напредъка в борбата с престъпността и корупцията.

Говорител на ЕК обяви в понеделник, че докладите за Румъния и България ще бъдат публикувани в периода 22-26 март. Черновите обаче вече са разпратени в двете столици.

"В доклада на ЕК и на департамента на САЩ има едно и също изречение "Има политическа воля за борба с корупцията и престъпността", коментира по този повод премиерът Бойко Борисов пред журналисти.

Ние правим още много неща, които до юлския доклад ще станат факт – промените в НК, НПК, специализираните съдилища и състави. Всичко това до юлския доклад ще стане готово, допълни той.

"В съдебната система, така както пишат писма, изказват се, канят ни на срещи, след като прочетат констатациите в петък също така ще направят коментар по тази тема. След като са много активни в говоренето, да отговорят и на тези въпроси.Надявам се истински", заяви министър-председателят.

Говорителят на ЕК Марк Грей напомни, че става дума за "фактологически" доклади, в които не се представят политически оценки. Такива оценки ще има в редовните доклади, които ще бъдат изготвени през юли, добави той.

Европейската комисия критикува съдебната система в България заради слабите резултати в борбата с корупцията на високо ниво и организираната престъпност, посочвайки "сериозни недостатъци". Като особено тревожни са споменати търговията с влияние във Висшия съдебен съвет и убийството на Боби Цанков, който е описан от ЕК като свидетел по важно разследване срещу организираната престъпност, съобщи в. "Дневник".

Българските власти разполагат с черновата на доклада и имаха възможност да внесат своите коментари и корекции, след което ЕК ще реши дали да ги включи в окончателния текст.

В проекта се отбелязват множеството арести, свързани с организираната престъпност след средата на миналата година, когато излезе последният доклад на Брюксел, но подчертава, че съдебните дела се влачат и няма нито една присъда от юли 2009 г. досега.

Бавенето на делата от обществен интерес е определено като "злоупотреба".

Цитирани са данни от българските власти, според които от 50 знакови дела само девет са завършили с присъда. Въпреки многобройните разследвания за корупция на високо ниво само два случая са стигнали до съда, където обаче се бавят. В проектодоклада се напомня, че от юли м.г. няма осъдени за подкупи на високо ниво.

ЕК отбелязва повдигнатите обвинения срещу трима министри от кабинета "Станишев" - Валери Цветанов, Емилия Масларова и Николай Цонев, и двама депутати от предишния парламент - Гюнай Сефер и Митхат Табаков.

Като положително развитие се отчита засилването на екипа от прокурори и полицаи, разследващ измамите с еврофондовете. Въпреки това от 110 проверявани случая през 2009 г. в съда са внесени едва три обвинения. ЕК предупреждава, че като цяло българските власти не са достатъчно активни в разкриването на измамите и корупцията при усвояването на европарите.

ЕК обръща сериозно внимание на казуса "Красьо Черния" и търговията с влияние във ВСС, въпреки че спестява името на лобиста. Напомня се, че двама от членовете на ВСС са подали оставка "под обществен натиск", а срещу 18 магистрати има дисциплинарни дела заради съмнения в търговия с влияние.

Прокуратурата също е разкритикувана, че не е започнала разследване по случая с Красьо, което е попречило обвиненията да бъдат доказани. В действителност има разследване, което обаче бе осуетено, след като член на ВСС съобщи публично през лятото на миналата година за започналите проверки и по този начин предупреди всички замесени в схемата.

ЕК се изказва положително за видимия превантивен ефект от работата на инспектората към ВСС. Отчита се обаче, че препоръките му не се спазват последователно. Санкциите, които ВСС налага, често са недостатъчно строги, а определени случаи остават ненаказани заради изтекла давност. Докладът напомня критиките на Европейския съд за правата на човека за липсата на отчетност на главния прокурор.

По отношение на внесените от правителството по препоръка на ЕС промени в Наказателно-процесуалния кодекс се изразява опасение, че част от важните поправки може да не бъдат подкрепени от Народното събрание.

ЕК отново предупреждава, че използването на съкратената процедура води до твърде леки присъди.

Шефът на парламента Цецка Цачева и главният прокурор Борис Велчев вече коментираха доклада на Брюксел като положителен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Торквемада
    #23

    Всичко е положително, с изключение на съвестта! Всички комунисти на кладата - и от ляво и от "дясно". PS. Разбира се, че на Бойко Борисов винаги някой друг му сере в гащите. В случая е необходима виновна съдебна такава, щото ако я смени ще замирише откъм задника му. А той, както между впрочем и ръцете и устата му, не са много чисти!

  2. Гражданин
    #22

    две итави доказателства за нашия пожарникар не съществува като проблем

  3. Гражданин
    #21

    заради постановени осъдителни присъди, основани на некадърни доказателства дето не стават за нищо

  4. Адвокат
    #20

    ила трябва да е подчинена пряко на полицията както си го представдят някои премиери с пожариникарско образование и министри с физкултурна ерудиция

  5. 490
    #19

    .

  6. Хари
    #18

    Бойко трябваше докато имате подкрепа 2/3от парламента да направите съдебните промени поради дългия срок за повторно гласуване.Сега ще ти бъде трудно но поне тръгни на някъде.

  7. Да!
    #17

    се намеси в съдебната власт и да направи промените така, че мерзавците там, сраснали се с престъпността, да не могат да провалят България.

  8. некой
    #16

    Към това ни трябва и нова Конституция.

  9. Пардон
    #15

    Сйъдебната власт трябва да е независима,но все пак трябва да бъде и контролирана - от гражданите,от всички хора в държавата.Те какви са там,да не би да са боговете на Зевс,та никой да не смее да им каже нещо.И ако им каяже някой нещо,пищят като ощипани стари моми на хорото.А колкото до пожарникарите и полицаите...хиляда пъти по-полезни са от тебе - адвоката на корумпираните съдии.

  10. 490
    #14

    Хйде бе!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.