Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът при патриарх Максим заради решението на съда в Страсбург

87 коментара
Премиерът при патриарх Максим заради решението на съда в Страсбург

След като стана ясно, че спорещите страни в Българската православна църква (БПЦ) – синодът на Максим и привържениците на Инокентий - не могат да достигнат до споразумение, премиерът Сергей Станишев отиде в понеделник в Софийската митрополия с посредническа мисия при патриарх Максим.

След срещата Станишев заяви, че "българската държава ще предприеме всички юридически и други инструменти да защити авторитета и единството на Българската православна църква (БПЦ)". Той обясни, че "с голяма тревога възприема решението на Съда за правата на човека в Страсбург" и че "държавата ще направи всичко необходимо, за да докаже, че БПЦ е била винаги с легитимно ръководство".

Зачестилите прояви на внезапна загриженост към православната църква от страна на високопоставени членове на българското държавно ръководство стават след като на 22 януари Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург се произнесе по жалба на близо 800 миряни и църковни дейци срещу погазването на правата им от страна на държавата. С помощта на полицията и прокуратурата през 2003 г. държавата изхвърли със сила от храмове и манастири привърженици на Инокентий, който бе инициатор за избор на нов синод на БПЦ.

Съдът в Страсбург се произнесе, че са погазени религиозните свободи на хората и че държавата се е намесила непропорционално със сила в спор, по който тя не трябва да има отношение. Магистратите дадоха тримесечен срок на хората на Максим и Инокентий да се разберат по спора за ползването на църковните имоти, а държавата да коригира допуснатата от нея намеса в църковните дела.

"Правителството направи всичко необходимо за диалог, който не бе достатъчно успешен", каза премиерът в понеделник - месец преди изтичането на крайния срок за постигане на споразумение между спорещите страни.

Към момента все още не е ясно дали България няма да предприеме обжалване на решението на съда в Страсбург, каквито призиви се чуха. Това би било акт с неприятни последици за имиджа на страната и с непредвидима позиция, която би заела по-високата съдебна инстанция.

След срещата си с патриарха премиерът напомни, че междуведомствена група начело с правосъдния министър Миглена Тачева трябва да внесе в Министерския съвет доклад за бъдещите действия на държавата по казуса.

От своя страна директорът на дирекция “Вероизповедания” към МС Емил Велинов обясни, че държавата ще трябва да докаже легитимността на ръководството на БПЦ и от тази гледна точка - правомерността на изгонването на привържениците на Инокентий от църковните имоти, собственост на БПЦ.

В началото на февруари президентът Георги Първанов се обърна в Москва с безпрецедентна молба към всерусийския патриарх Кирил да "въздейства" върху съда в "полза на Българската православна църква". Малко по-късно държавният глава отново коментира казуса и обясни, че от решенията на съда в Страсбург "не произтичат автоматично едно или друго решение на българското правителство".

Преди десетина дни пък зам.-председателят на Народното събрание Любен Корнезов и председателят на Комисията по вероизповеданията Огнян Герджиков отправиха критики към Европейския съд, че решението му "не е издържано юридически" и е "неканонично".

"Решението на съда има отношение не само към Българската православна църква, но и към автономната дейност на църквата и православието като цяло. Именно каноничното право е в основата на решенията, които се вземат от православните в целия свят и на това ще се основаваме занапред", каза в същия дух в понеделник премиерът. Той обаче допълни, че "винаги сме съдействали за това тези, които са се отцепили от църквата, да се завърнат в нейното лоно и те имат тази възможност", като по този начин потвърди предположението, че визитата му при патриарх Максим е била с цел да убеди синодът да седне на преговори с хората на митрополит Инокентий.

Ден по-рано министърът на правосъдието Миглена Тачева поясни пред БНТ, че единственият разумен изход от ситуацията е директни преговори между синода на Максим и привържениците на Инокентий. Тя подчерта, че като представител на светската власт не може да дава съвет дали сядането на масата за преговори може да мине през покаяние и прошка от едната и от другата страна, но проблемът трябва да се реши съобразно устава на БПЦ. От своя страна в същото предаване представителят на жалбоподателите епископ Гервасий подчерта, че неговите хора са за преговори, но когато бъдат върнати в храмовете, откъдето бяха изгонени преди пет години. Стана ясно, че най-яростният противник на преговори от хората на Максим е неврокопският митрополит Натанаил.

Според министър Тачева и на базата на личния ѝ опит в многото срещи с представители на спорещите страни, не са изчерпани възможностите за постигане на съгласие по спора в църковната администрация. Тя намекна, че "има още личности в България", които могат да посредничат в спора.

Министърът очерта няколко варианта за развитие на делото в Страсбург, преди евентуално да се отиде към обжалване пред по-висша инстанция. Единият е да се поиска тълкуване на обявеното на 22 януари решение, в което, според нея, имало неясни моменти. Тълкуването можело да отнеме и година, време, през което спорещите страни имат "историческия шанс" да утвърдят позицията на БПЦ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

87 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Брежнев Синод
    #89

    Слава, слава...

  2. Факт
    #88

    Т.н. хи-хи-хи с неговото откритие "Съветски Синод"печели тазсутрешната награда за проявен идиотизъм.

  3. Брежнев Синод
    #87

    На тия двамата да им пратят сметката, колко струва да запазят Синода комунистически...

  4. все този онзи
    #86

    Максим скоро ще пукне и ще отиде в ада с мисия да подготви добри казани за Сержи Гея и Гоце Сиришника.

  5. ск
    #85

    търпелив,търпелив и прост,а веч и силно опростачен народ ей!!! ГОСПОДИ,ПАЗИ НИ!!!

  6. GERB
    #84

    Edinstvenata partia, koiato moje da izrita tursko-komunisticheskata tzarska smrad. Ostanalite sa poserkovzi.

  7. Дядо Иван
    #83

    Комунистите приватизираха и църквата - същата, срещу която се бореха още откакто като призрак бродеха из Европа.

  8. атака
    #82

    Ще кусаме дружно другари .

  9. Факт
    #81

    Стана ясно

  10. Стефан Бошкoв
    #80

    с които 4овек може само да си избърше гъзъ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.