Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът разпореди да няма недоволни при “5 млрд. лева за здравеопазване“

"И на теб от февруари да ти спрем заплатата и ти ще си недоволен", обърна се Борисов към здравния министър

7 коментара
Премиерът разпореди да няма недоволни  при “5 млрд. лева за здравеопазване“

Не може близо 5 млрд. лв. да сме дали за здравеопазване и да има хора, които недоволстват, възмути се премиерът Бойко Борисов в началото на правителственото заседание в сряда и разпореди на здравния министър Кирил Ананиев да направи така, че едновременно да се правят реформи и работещите в закъсалите болници в Ловеч и Враца да си получават заплатите.

“И на теб от февруари да ти спрем заплатата и ти ще си недоволен, оправете този проблем”, обърна се Борисов към ресорния министър.

“Едновременно с това правете реформи и обяснявайте, че не може да се краде и да се източват болниците. Това трябва да приключи. Не може, след над 450 млн. сме увеличили клиничните пътеки тази година и близо 5 млрд. да отидат за здравеопазване и да излязат трима санитари и да кажат, че не са си получавали заплатите. Такива пари в историята си България никога не е отделяла за здравеопазване. Не може, с над половин милиард повече да сме дали от миналата година и да недоволстват. Моля те, Ананиев, лично се заеми, оправете двете болници и ги стабилизирайте“, произнесе се Борисов.

“Как да обясним на жената от февруари, която не си е получила заплатата, че сме дали повече от половин милиард повече в тази сфера. За мен е важно да си получават заплатите. Те излязоха и го казаха сега, защото сега има демокрация и свобода на словото, а преди са щели да я уволнят. Виновните ще си получат заслуженото, не може хората там да ги наказваме за това, че ръководството е било калпаво“, каза Борисов.

Здравният министър от своя страна коментира, че няма болници, които да са управлявани правилно и да протестират и двете болници в Ловеч и Враца години наред са водени към фалит.

По-рано Ананиев заяви пред Нова телевизия, че са необходими 2-3 месеца за стабилизирането на болниците, докато заработят оздравителните планове.

"Срещу кого е този граждански протест? Тези яйца няма да свършат работа. Те трябваше да бъдат хвърлени срещу тези, които докараха болницата до това състояние. А сега тези яйца се хвърлят срещу хората, които искат да стабилизират системата", посочи Ананиев по повод недоволството отпреди два дни, когато работещи в болницата във Враца замеряха неговата заместничка Жени Начева с яйца.

"Тези болници в продължение на 13 и повече години се водят във фалит. Източвани са милиони", каза Ананиев. В същото време той беше категоричен, че е готов да приеме всеки справедлив граждански протест, включително този на медиците в Ловеч и Враца. 

"Не обвинявам работещите в тези две болници. Те са лъгани много и затова не вярват. Тези две болници са наш приоритет. Те са структуроопределящи", посочи министърът. 

"Откакто вкарахме оздравителните планове и започнахме преговори с кредиторите още не са компенсирани старите заплати, но когато оздравителният план заработи напълно, ще започне изплащането на старите заплати. Необходими са 2-3 месеца", допълни той.   

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #7

    Здравеопазването трябва да се вдигне на по-високо ниво като качество и обслужване. Лекарите и медицинските сестри са изключително груби към близките на болните. Обслужват ги за секунди, а минават часове, дни, месеци и години преди да се довърши лечението. Съществува практика, недоизлекувани, с неустановена диагноза да бъдат изписвани. Как е възможно болният да минава най-малко два пъти през личния си лекар, преди да открият основното заболяване и да започнат активното му лечение?! Как е възможно хронично болни да бъдат изпращани вкъщи, вместо да се насочват към санаториум и медицинско наблюдение?! Що за изостаналост е това?!

  2. HBK
    #6

    Оценявам скритата ирония в заглавието. Забрана на недоволството. Нека само да напомним, че недоволни бяха и синдикатите на милюционерите. Въпреки, че риск за милюционерската организация хич не съществуваше, "недоволството" на братчедите биде потушено с горе долу същата парична залъгалка, както недоволството на работещите в сферата на здравеопазването. И още нещо, най-важното - КОИ са "функционерите", които източват здравната каса и фалират болниците. Нима "честните собственици" на частни болници нямат същия произход (номенлакурно-ченгесарски) като например "превозвчаите", собствениците на "ВЕИ-дружества", "приватизатори в енергетиката, телекомуникацията и разбира се частбите "банкери".

  3. Преслав
    #5

    Държавата да започне да внася 8% за деца и пенсионери каквато е ставката за работещите и нещата в България може да потръгнат. Не може с български доходи да искате европейско здравеопазване. Лекарствата и консумативите се плащат по европейски цени, а труда на лекарите по африкански. Тия 263 лв. в Европа са примерно две-три вечери или 10 кутии цигари в Англия. Като не си наясно не се изказвай неподготвен, защото пак ставаш за смях.

  4. Лизи Гугуткова
    #4

    Боко Тиквата съвсем затъпя. Първо това са нашите вноски за здраве. 2. Те са 3,5 милиарда , а не 5 МИЛИАРДА. Министерството има малък бюджет за заплати, издръшка и някоя програма, както и програми от ЕС. Освен това Българинът доплаща ОТ ДЖОБА СИ най-много за здраве в ЕС, Средно на година ДОПЛАЩАМЕ 263 ЛЕВА.

  5. trezwomislesht
    #3
  6. trezwomislesht
    #2

    Ако Боров смята, че хронично болен може да се лекува с по малко от 80лв на месец значи е време да си ходи. А в тези пари влиза и издръжката на болници, заплати на персонал, консумативи и заплати за здравна каса, както и плащанията и към лични лекари и специалисти чрез издаваните направления. А ако от тях извадим откраднатото от лекарствената мафия и злоупотреби в здравни заведения по колко ли лева ще се падне средно на гражданин? Средно годишния осигурителен доход на едно лице е около 10000лв, като здравно осигурителната вноска/8%/ е 800лв. Т.е всеки гражданин получава годишно грижи за по малко от 10% от вноската си. А ако включим осигуряваните от държавата лица, какъв ли ще е резултата

  7. тото
    #1

    А ПРЕДИ ФЕВРУАРИ СА ВЗИМАЛИ ОТ ДВЕ МЕСТА ЗАПЛАТИ .ПОВЕЧЕ ОТ ЛЕКАРИТЕ В ДЪРЖАВНАТА СА НА ХОНОРАР В ЧАСТНАТА СТРУКТУРА .И ДВАТА ГРАДА ВЕЧЕ НИКОГА НЯМА ДА ИМАТ НАСЕЛЕНИЕ ЗА ДВЕ БОЛНИЦИ ЧАСТНА И ОБЩИНСКА .И ДВЕТЕ СА В ГРАДОВЕ С НАСЕЛЕНИЕ НА ПОЛОВИНА.КАТО ТАМ СА ОЩЕ ПЛЕВЕН МОНТАНА МЕЗДРА И ВИДИН.НА МЕСТОТО НА ПОНЕ ДВЕ ОТ БОЛНИЦИТЕ МОЖЕ ДА ИМА САМО СПЕШНИ ЦЕНТРОВЕ , А ЗА ПО ДЪЛГО ЛЕЧЕНИЕ С БОЛНИЧНО ДА ОСТАНАТ ДВЕ ИЛИ ТРИ.В ТЕЗИ БОЛНИЦИ СЕ ОТКЛОНЯВАТ СРЕДСТВА КАТО ПРИСВОЯВАНЕ ОТ ДОМЪТ НИ ДО 500 ЛЕВА НЕ СЕ РАЗСЛЕДВА ОТ ПОЛИЦИЯТА .НО ВИНАГИ ЕЛУД ТОЗИ ДЕТО ДАВА Е НЕ ТОЗИ КОЙТО ИЗЯЖДА БАНИЦАТА.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.