Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът се надява "Лукойл" да не тръгнат на война с държавата

"Приятелството си е едно, законът е над всички"

0 коментара
Премиерът се надява "Лукойл" да не тръгнат на война с държавата

"Приятелството си е едно. Там, където започва държавата, законът и принципът, си е съвсем друго. Законът е над всички, държавата е най-големият приоритет. И когато преди месец и половина Дянков с Танов дойдоха при мен, даже след това поканихме и Трайков, аз им казах - каквото за всички, това и за тях. Нека да кажат дали от поне пет срещи на тази тема, те не са срещнали не само подкрепа, ами съм им казал, че дори по-строги трябва да бъдат към тях." Така премиерът Бойко Борисов коментира пред журналисти в четвъртък пресконференцията https://www.mediapool.bg/show/?storyid=182588 на приятеля си Валентин Златев, директор на "Лукойл Нефтохим".

Той призна, че спирането на рафинерията би могло да доведе до някои затруднения.

"Надявам се, че рафинерията ще постъпи отговорно, особено за авиогоривото, защото с другите продукти, мисля, че ще се оправим, защото рано или късно те пак ще си имат лиценз - това е най-голямото българско предприятие и се надявам да не тръгнат на война с държавата, истински ги съветвам", каза още премиерът.
Премиерът допълни, че градският транспорт на София има задължения към "Лукойл", но разчита на отговорното поведение на "Лукойл" и правителството не е виновно, че прилага закона. "Виновни са те, че не са спазили сроковете, които сме им дали", посочи той.

"Надявам се в митниците и при Дянков от "Лукойл" да предложат график за тази година за какво не им е стигнало времето", каза Борисов. До този момент обаче такъв график няма и затова премиерът се чуди защо, след като е приложен законът в цялата му строгост и точност, се налага да прави коментари "сякаш в България някой има свещени крави", каза Борисов.

На въпрос дали ситуацията с "Лукойл" не е някаква битка, Борисов отвърна: "Това е прилагане на закона и аз се учудвам как г-н Костов и Мартин Димитров преди да искат да ни свалят, на другия ден казват, че подкрепят правителството. Защо това не е направено толкова много години да се поставят тези датчици. Как е работила не само тази рафинерия, ами и бензиностанциите в България, как са продавани горивата, цели влакови композиции години наред. А вие виждате още на първата година сме започнали да мислим върху наредба. Минала е една година, докато тече нейният срок, и сега прилагаме закона. Вместо Станишев да си поръси главата с пепел за пропуснатите ползи за държавата толкова много години, сега, когато прилагаме закона, започва пак с неговите театралничества".

Финансовият министър Симеон Дянков допълни, че когато законът е бил приет преди 15 месеца, е бил обжалван, но не от "Лукойл", а от асоциацията, в която членува компанията, както и от други две-три фирми. Тези обжалвания са отишли във Върховния административен съд. Агенция "Митници" са спечелили делото. Така че "Лукойл" са имали време да изпълнят задълженията си.

"Ако им бяхме дали две години срок, и две години щяха да е малък", коментира по-рано в четвъртък премиерът пред БНТ. "Още преди месец някъде ние предупредихме, че ще изпълним в смисъла закона такъв, какъвто е, и поне желаехме да видим някаква активност от страна на рафинерията", поясни Борисов и допълни, че от компанията не са представили никакъв проект и че такъв трябва да се представи на срещата с Дянков от тази сутрин, който пропадна.

"Компромис няма, законът е спазен, лицензът е отнет. И ако ние коментираме в момента нещо, то е защото става въпрос за най-голямото българско предприятие", изтъкна той.

Освен това "на мен ми омръзна да отговарям на въпроси и спекулации относно такива ли са цените, крие ли се нещо в тази рафинерия. Затова електрониката ще каже точно и ясно и ще отговори на всички въпроси и ще бъдем наистина прозрачна и правова държава", продължи премиерът.

Своите очаквания към "Лукойл" той формулира така: "Ако те бяха сложили 12 уреда на най-важните си естакади и тръбопроводи, ние можеше да кажем "о'кей", за другите, по-малки, които, образно казано, да хванеш дебита на входа и на изхода, пък след това вътре в тръбите, права е и рафинерията, че те имат примерно 10, 12, 20 производства, не знам колко са точно, те трябва сега на всяко едно, дали е етиленгликол, дали е газ, дали е бензин, дали е нафта, на всяко едно да сложат подобен измервателен уред. Да, за тях можеше да изчакаме, но на големите тръбопроводи, на входа, на изхода, на всички тези, те са 12 на брой, досега за една
година можеше да ги отрежат, да сложат новите измервателни уреди и вече да кажат "ето, господа, можете да си направите кардиналните сметки на вход и изход, а, ето, ние в момента до месец, два, три довършваме тези."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.