Премиерът Симеон Сакскобургготски обясни днес пред журналисти, че е възможно след влизането ни в Европейския съюз да бъде позволено на хора с двойно гражданство да заемат управленските постове в страната.
Дебатът по тази тема бе повдигнат след заседанието на Политическия съвет на НДСВ вчера. Зам.-председателката на парламента и ръководител на временната комисия по промените в Конституцията Камелия Касабова и министърът на правосъдието Антон Станков обясниха, че управляващите предлагат промяна в основния закон, по силата на която вече и хора с двойно гражданство да могат да се кандидатират за президент, премиер, министри или депутати. В момента, в Конституцията изрично е указано, че такива могат да бъдат само лица с българско гражданство. Станков дори потвърди хипотезата, че при отпадането на тази забрана е възможно страната да бъде управлявана и от чужденец, ако той е придобил българско гражданство. Само няколко часа по-късно обаче Касабова специално издири журналистите, за да обясни, че става въпрос не за позволяване на двойното гражданство, а за съвсем формална поправка, свързана с влизането ни в ЕС. Тогава, освен българско, всички граждани на страната ще имат и т.нар. европейско гражданство, което обаче може да се окаже пречка при сега действащия текст.
Днес обаче дебатът отново бе отворен - този път от вътрешния министър Георги Петканов, който заяви, че промяната действително целяла да се позволи на хора с двойно гражданство да се кандидатират за тези постове. Изискването ще бъде да са българи по рождение.
На същия въпрос, самият премиер обясни, че си спомня само един такъв прецедент - в бившата Югославия. "Мисля, че има такъв прецедент, когато там дойде един не помня министър ли беше или премиер от Щатите. Има подобно нещо, но в нашия случай няма", обясни той и добави, че на този етап дори темата за продажба на земя на чужденци все още тревожи голяма част от хората. Какво ли оставало за това един премиер или министър да бъде с двойно гражданство. В същото време обаче Симеон не отговори еднозначно на въпроса дали одобрява подобна промяна. Каза само: "Може би като влезем вече в ЕС, където и без туй част от нашия суверенитет зависи от Брюксел, да стане практика".
В същото време зам.-председателят на ПГ на НДСВ и член на комисията за Конституцията Борислав Ралчев обясняваше пред журналисти, че колегите му Касабова и Станкова вчера били допуснали грешка на езика. И добави, че дебатът да се позволи на чужденци да се кандидатират за изборни длъжности в страната се отнасял само за местните избори. Казусът за постовете от централната власт не стоял пред комисията по промяната на основния закон.
Ралчев каза, че що се отнася до избирателното право, във фокуса на комисията влиза единствено директива на ЕС, според която всеки гражданин на страна от Общността, трайно пребиваващ в друга държава от нея, може да се кандидатира за кмет или за общински съветник във въпросната държава. Това например означава, че след като влезем в ЕС, испанец или французин, живял определен период в България, ще може да бъде избиран в местни избори.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.