Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът вдигна залога за съдебния закон

Президентът препоръча последваща промяна в Конституцията, Борисов увери, че работят "да се осигури независимост на прокурорите"

10 коментара
Снимка: БГНЕС

Премиерът Бойко Борисов декларира политическа воля за "истинска съдебна реформа", която да се случи с пет закона, сред които този за съдебната власт и промени в НПК и ГПК. Той е дал такива уверения във вторник по време на срещата си с помощник държавния секретар на САЩ Виктория Нюланд, а преди това в изказването си на десетата годишна среща между правителството и бизнеса. Президентът Росен Плевнелиев от своя страна постави въпроса защо не се пристъпи към последваща промяна в Конституцията.

"Пет закона трябва да влязат в парламента по дати - Закон за съдебната власт, антикорупционният закон, придобил гражданственост като закона на Кунева, двата кодекса и закон за борба с тероризма", посочи министър-председателят на бизнес форума и уточни, че в Закона за съдебната власт трябва да се направи всичко, което донякъде не успели с промяната на конституцията.

"В същото време в закона за съдебната власт трябва да се направи всичко, което донякъде не успяха с промяна на Конституцията, защото промяна на Конституцията се прави с гласове. Тя си е и математика, въпреки че според мен доста важни неща направихме. Би могло така да се направи, и ние ще работим по това, че да се осигури независимост на прокурорите, които работят по дадените дела. С една дума, долу-горе сме наясно какво трябва да се направи и заедно със съвета на правосъдния министър Екатерина Захариева и експертите ще успеем. Защото всичко това, за което говорим, е много крехко и има своите граници", заяви Бойко Борисов.

Правителството има воля за истинска реформа

Малко по-късно той се срещна с помощник държавния секретар на САЩ за Европа и Евразия Виктория Нюланд.

"По съдебната реформа сме си поставили две цели – важните промени в Конституцията за засилване ролята на инспектората, отчета на главния прокурор пред парламента, разделянето на ВСС и др., както и влизането на конкретни дати в парламента на пет закона – за съдебната власт, антикорупционният закон, двата кодекса и законът за борба с тероризма", е заявил Борисов, цитиран от правителствената пресслужба.

"Силната ангажираност на общественото мнение и политическата воля на правителството са фактори, които очакваме да доведат до истинска реформа в съдебната система. Нейната цел е да предостави ефективно и справедливо правосъдие, бизнесът и гражданите да се почувстват равнопоставени с държавата", посочил още премиерът.

Конституционните промени, гласувани през декември в парламента, ревизираха ключов елемент от съдебната реформа, ограничавайки независимостта на съдиите и оставяйки безконтролен главния прокурор. Това стана причина тогавашният правосъден министър Христо Иванов да подаде оставка, а ДСБ да оттегли подкрепата си за правителството и лидерът ѝ Радан Кънев да обяви създаването на нов десен политически проект. По-големият проблем за управлението обаче е, че голяма част от съдиите надигнаха глас с искане за реална реформа, а към техните символични протести се добавиха нови акции на неправителствени организации и граждани. Напрежението ескалира в последната седмица след SMS -скандала, разкриващ задкулисни машинации между изпълнителната и съдебната власт.

Всичко това изнерви премиера Борисов, който в речта си пред десетата годишна среща на правителството с бизнеса, организирана от "Капитал", предупреди, че до последно ще брани стабилността на кабинета, но ако се тръгне на предсрочни избори, след тях няма да може да се направи правителство и всеки, който вади нож, да знае, че и от нож се умира.

Президентът: Защо не и последваща реформа, промяна в Конституцията

Съдебната реформа е в основата на това да има добра бизнес среда и да се осигури икономическият растеж на България, каза президентът Росен Плевнелиев, който участва във форума заедно с премиера. Той се обърна към присъстващите представители на българския бизнес да не се ограничават в амбициите си, да мислят глобално и регионално и че "спасението дебне от ъгъла на собствената ни къща“.

По думите на държавния глава всеки ден в България и в региона виждаме сблъсъка между олигархичния модел на икономиката и истинското предприемачество, между отговорния бизнес, изграден с мисъл за следващото поколение, и сенчести структури, които са изградени с помощта на зависимости и задкулисие. По думите му това е сблъсък между старо и ново, между минало и бъдеще.

"В България и навсякъде в региона проблемът е един и същ, решенията – също: реформи. Решенията са реформи, които трябва да отговорят на въпроса дали искаме да изграждаме социално отговорна или олигархична икономика, да дадем път на правилата и на демократичните институции или на връзките, на таланта и на отговорното предприемачество или на задкулисието", заяви Плевлениев.

Проблемът не бива да се замита, каза той и отправи послание и към правителството да предприеме действия от ключово значение като не изключи и конституционни промени: "Въведете работеща система на правораздаване! Въведете електронни услуги и електронно правителство за гражданите! Въведете пълна прозрачност в обществените поръчки! Въведете антикорупционно законодателство, а защо не и последваща реформа, промяна в Конституцията. Всичкото това - с цел да задълбочим реформите, за да имаме шанс да върнем доверието на гражданите, на инвеститорите."

Еврокомисарят по европейската политика за съседство и преговори за разширяване Йоханес Хан, който бе гост на форума, също говори проблемите с върховенството на закона не само в България, но и на Балканите. Той изрази съжаление, че все още много държави в региона са изправени пред сериозни предизвикателства, особено в областта на върховенството на закона и на независимостта и отчетността на съдилищата.

Борбата с организирана престъпност дава известни резултати, но недостатъчни, за да бъдат разрушени криминалните мрежи, корупцията остава много широко разпространена в обществения живот и икономиката, каза още Хан и изтъкна, че силната политическа воля е необходимото усилие за изкореняване на корупцията.

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. рангел титюков
    #10

    Президентът казва верни неща, но не ги адресира.Има ли в наказателния кодекс текстове,с които да се търси отговорност от изпълнителната власт.Кога ще направим ревизия на всички кабинети за последните 25 години за да открием разходи,за които няма документи.Борисов се кани да разходва 5,5 млд.лв. за стабилизиране на банковата систем.Господа модератори, моля изнесете на премиера една лекция по въпроса за корпоративната несъстоятелност.Кажете му,че съществуват правила за поглъщане, сливане и преструктуриране.

  2. Една Овца
    #9
  3. Kiril Kovatchev
    #8

    Премиерът неуморно прави взаимноизключващи се изказавания. По този начин обърква всички включително и себе си. Единственото важно нещо е кукловодите да получават това което искат и матряла да чува това което иска.

  4. Васил Здравков
    #7

    Коя е пък тази Нюланд, че българския премиер ще й дава уверения ? Стана известна с псувните си към ЕС по повод Украйна. Уверения той може да дава само на българските граждани.

  5. A.Aleksiev
    #6

    Сакретарчето на Окръжния Комитет на ДКМС у Благоевград и достойният Партиен Член (на БСП/к/), който при деполитизацията на МВР предпочете да напусне, но да запази Партийната си Книжка!!! Или нАучния работник по Марксизъм-Ленинизъм, тясно специализирал Политическа Икономия Иван Димитров Костофф! От тези ли очаквате, извинете, да ви осигурят Върховенството на Закона?! От тази гнилоч, която проповядваше идването на "най- справедливия социален строй- КомунизЪма"! Нима вярвате, че бандитите, вилняли по българската територия 45 25 години ще се вкарат сами в затвора и ще върнат цялата плячка?! Само при настъпването на Комунизма! Вервайте им!

  6. Apostol
    #5

    А на мен ми писна от празни приказки. каква е тази пуста съдебна реформа, та от нея да зависи едва ли не дали са почистени тротоарите от снега? Да се разделял ВСС на две квоти. Две квоти, две независима завери. Сега поне се дебнат - съдиите прокурорите и обратно. И като дадат независимост на прокурорите, ще цъфне бизнесът, няма да има корупция, престъпност, бедност и глад. Ще има само магистрали, магистрали и пак магистрали...Е, ще се чупят десет дни сле рязането на лентичките, но нали нашите фирми

  7. И какво от това
    #4

    Съдебната реформа е в основата на икономическия растеж->вярно но НЕпълно! Атанас Атанасов каза, че в Румъния имало ВИДИМИ РЕЗУЛТАТи от бормбата с корупцията ЕДВА НА 10-тата ГОДИНА! До тогава да ядем камъни ли?

  8. Ivo09
    #3

    "Съдебната реформа е в основата на всичко това да се случи и да има среда за още по-голям икономически растеж“, каза президентът Прав е президентът, но дали партията, която го излъчи е съгласна с него? Те гласуваха 99%, точно като ДПС, срещу съдебната реформа, което доведе до оставката на Хр.Иванов. Хубаво е, че Плевнелиев започна да се еманципира от Боса си.Но то не можеше и друго да се случи - все пак е интелигентен човек и не се е пръкнал от нискочелото милиционерско котило.

  9. анита хегерланд
    #2

    Животът в България се движи "от парата" на партийните инициативи, програми, идеи, предложения и лобита. Всички институции работят добре, когато ги тласка силата на промяната, в която има политическа енергия. Бизнесът също зависи от това. Длъжна ли е всяка партия да огласява на сайта си спонсорите и дарителите си? Трябва ли всяка партия, която няма представителство в Народното събрание да получава държавна субсидия? Трябва ли бизнеса да лобира за едни или други поправки в законите и може ли това да стане открито? Президентът може ли да стане инициатор на подобни промени?

  10. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Хубаво дума президента, ама КОЙ го слуша!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.