Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преминахме към лятно часово време

9 коментара
Преминахме към лятно часово време

Тази нощ, в 3 часа, преминахме към лятното часово време.

Трябва да преместим стрелките на часовниците с час напред, припомнят от Българския институт по метрология.

През март 2019  Европейският парламент гласува за отпадането на сезонната смяна на часа.

Държавите членки трябваше сами да решат дали да преминат изцяло на лятно или на зимно часово време, но заради Covid пандемията, това така и не се случи. 

Лятното часово време е система, въведена за спестяване на разходи за осветление, чрез увеличаване на използването на дневна светлина. При нея официалното време се измества обикновено с един час по-напред от астрономическото време, като остава така за пролетните и летните месеци. С това се цели подсигуряване на по-добро съвпадане на часовете от светлата част на денонощието и активните часове за работа и училище.

Идеята за лятно часово време за пръв път се въвежда на практика от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април - 1 октомври 1916 г. Скоро след това Великобритания последват примера, като в началото въвежда лятно време от 21 май до 1 октомври 1916 г., припомня Дойче веле.

Лятното часово време е въведено в България на 1 април 1979 година.

Няколко европейски държави вече са се отказали от смяната на времето. Исландия например за последно мести стрелките на часовника през 1968 година. За страните в арктическите региони смяната на времето всъщност няма особен смисъл, тъй като в пика на лятото и зимата трудно може да се говори за ден и нощ. Беларус също не сменя времето от 2011 година, а Русия - от 2014 г..

В САЩ следват свои собствени правила. Лятното часово време там вече започна, стрелките на часовника бяха преместени още на 14-и март. Така ще остане до седми ноември, т.е. лятното време ще приключи седмица по-късно от това в Европа.

Преминаването от зимно към лятно часово време отнема един час от съня ни. То се отразява не само на часовниците ни, но и на нашия всекидневен ритъм и на здравето. След смяната от зимно към лятно часове време сутрин ще е тъмно по-дълго, а вечер ще е светло до по-късно. При тези обстоятелства някои хора, особено децата и по-възрастните, понякога се оплакват от безсъние и загуба на апетит. Но има ли наистина подобна връзка, пита в. "Франкфуртер Рундшау"? Проучване на института "Форса" показва, че 24 процента от над 1000 анкетирани са имали здравословни проблеми заради смяната на времето.

Най-често съобщаваните симптоми са умора и изтощение (85 процента). Това е последвано от проблеми със заспиването (70 на сто) и затруднена концентрация (48 процента). Дванайсет на сто от тези, които са имали здравословни проблеми заради смяната на времето, заявяват, че са изпадали в депресивни състояния.

Едно от обясненията за тези ефекти е в промените в светлината. Хормонът на съня мелатонин играе много важна роля, а неговото производство се насърчава от тъмнината. Ако вечер се стъмва по-късно, и нивото на мелатонин в кръвта се повишава по-късно. По същите причини за много хора е по-трудно да се разсънят сутрин, когато по-дълго е тъмно.

Но колко време е необходимо на тялото, за да свикне със смяната на времето и променената светлина? Това е различно при всеки. Обикновено отнема ден-два. Но особено при децата, юношите, по-възрастните и хората, страдащи от проблеми със съня - това може да отнеме до една седмица, пише "Шпигел". Регулираният ритъм на съня е особено важен за тези хора. Поради смяната на времето обаче те няма как стриктно да се придържат към часовете за заспиване и събуждане.

Експертите съветват хората с подобни проблеми да прекарват повече време на свеж въздух, който ускорява обмяната на веществата и може да помогне за по-лесното заспиване. Също така е възможно няколко дни по-рано да започне подготовка за смяната на времето: например адаптирането чрез ставане с 10-15 минути по-рано в продължение на няколко сутрини преди стрелките на часовника да бъдат преместени.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #9
    Отговор на коментар #7

    Това "ново време" е сезонно, герберушкин!

  2. Вирус
    #8

    Статията много точно конкретизира кога се сменя часовото време в България: "Лятното часово време е въведено в България на 1 април 1979 година." Първи април е велика - и НЕ/случайна дата. ;) Изборите за политически фигуранти също би трябвало да бъдат насрочвани в същият месец, същото "число". (Силен арогантен смях !!!)

  3. Мазен Кумунис
    #7

    Ново време - нов кабинет на Борисов! ;)

  4. В и К
    #6

    През 2019 Европейския парламент гласува отмяна, на която никой не обръща внимание. Ако никой не се ръководи от актовете гласувани от ЕП, по-добре е той да бъде закрит. Колкото до лятното време, ако всички протестъри срещу ваксини, локдауни и петгета бяха съсредоточили усилията си срещу тази вредна безмислица, щеше да има голям шанс тя да бъде отменена.

  5. SILENCE
    #5
    Отговор на коментар #3

    Ето за тези уро.ди, които са написали минуси на коментара Ви, го написах това, което засега стои под № 4 над Вас.

  6. SILENCE
    #4
    Отговор на коментар #3

    Оли.гофре.нията на уро.дите с пачките не се интересува от биология, нищо, че е с човешка обвивка ... Има една мозъчна структура, която е невро-вегетативния мотор на организма. А уро.дите му "сверяват" часовника не един, а два пъти годишно!!! Не само злоупотребата с ковид може да ви пречука, но по-бавно, мъчително и сигурно го прави това, което постигате с "преправянето" на времето, защото във вегетативните функции влизат и такива "незначителни" за величията с пачките нещица като дишане, гълтане (да не се задавите ...)и други.

  7. olele
    #3
    Отговор на коментар #2

    Никога не е имало смисъл. През лятото слънцето изгрява по-рано и залязва по-късно. А през зимата изгрява по-късно и залязва по-рано. Няма как да ти е светло 8 часа, когато слънцето го има само 5 часа

  8. Becko
    #2

    Ако по време на Първата световна война "спестяването на разходи за осветление" е имало финансов смисъл, то 100 години по-късно никакво "спестяване" не може да бъде основание за разбиването на биологичния часовник на хората, а като следствие нервната им система и общото състояние на здравето! И няма какво да се избира между "лятно и зимно време" - съществува само АСТРОНОМИЧЕСКО време, според отдавна утвърдени часови зони...

  9. QMTIKVA
    #1

    Сменихме времето, след 7 дни сменяме властта. ГЕРБ ще гори в огъня на забвението! Спечелят ли, то ще е зарафи фалшификация и протести ще има от ден 1.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.