Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преохлаждането на икономиката и липсата на буфери в бюджета бяха грешка

14 коментара
Преохлаждането на икономиката и липсата на буфери в бюджета бяха грешка
Има обективни фактори, които правят много трудна задачата на всеки финансов министър в сегашната ситуация, коментира в неделя финансовият министър от кабинета "Станишев" и настоящ депутат от БСП Пламен Орешарски.

"Приходите започнаха да намаляват като пряк ефект от външните негативни влияния върху икономиката на страната ни още първата половина на миналата година. За първите 6 месеца имахме изоставане в приходите около 2 милиарда лева при буфери в бюджета около малко над 4 милиарда лева. А за съжаление, втората половина на годината недостигът на приходи се увеличи", посочи Орешарски пред БНР.

Той определи като "цинизъм" опитите на сегашното правителство да стовари отговорността върху предишното, което в продължение на 4 години е поддържало излишъци от 3 процента. "Това, че има несъвпадение във времето, и това, че в края на годината, ноември-декември, обичайно се харчи повече в нашата държава, а и не само в нашата, това не е повод да се вадят от контекста на цялостното управление на фискалната 2008 г., която не само че имаше най-ниските публични разходи като дял от БВП ами завърши с излишък от 3 процента", каза Орешарски.

"Ако го нямахме сега този размер на фискалния резерв, какво правехме? Ние два месеца вече финансираме дефицит с фискалния резерв", продължи той.

Орешарски призна, че 2009 г. (до средата на която управлява тройната коалиция) е приключила със 7.5 млрд. лева под разчетените приходи, което създаде сериозни затруднения, не само и единствено заради някои заварени неразплатени разходи. "Между другото, винаги и във всеки един момент има такива неразплатени разходи както отделното домакинство, така и корпорацията, така е и с държавата. Животът не може да свърши на една дата и да започне отново на другата", обясни Орешарски.

Допусна се преохлаждане на икономиката

Той обвини новото правителство във "високомерие...гарнирано с отсъствието на професионален поглед върху протичащите в страната икономически процеси."

"Допусна се преохлаждане на икономиката в резултат на недозирани рестрикции по мое мнение, при това една икономика, която много рязко премина от границата на прегряването към силно преохлаждане, което доведе до много негативни процеси в самия стопански сектор, увеличаване на задлъжнялостта, невъзможност фирмите да си обслужват нормално кредитите, невъзможност и да си плащат данъците.

Оттук влязохме в своеобразен фискален мултипликатор, от една страна, държавата не плаща, от другата, фирмите как да си плащат данъците. Беше съставен и беше приет напълно неадекватен държавен бюджет", коментира Орешарски.

По-честно е да се каже, че намаляват заплатите в държавния сектор

Той посочи, че за "пръв път от началото на прехода, няма никакви буфери в икономическа среда", затова и при първия случай, когато правителството оцени, че му трябват допълнителни ресурси за здравеопазването, то беше принудено да прибегне до увеличаване на вноската.

По думите му това действие беше "доста прибързано" и "обезличава единствената антикризисна мярка, която правителството на ГЕРБ приложи, намаляване на осигурителните вноски с 2 процента от края на миналата година."

С повишението на вноската се връщаме на същото равнище на осигурителна тежест, както 2009 г., отбеляза Орешарски.

Той припомни, че въпросът с осигуровките на държавните служители е бил дискутиран още в края на 1990-те години, когато беше приеман Законът за държавния служител. Тогава е прието те да ползват тази привилегия, държавата да поема осигуряването им, тъй като заплатите в публичния сектор са по-ниски от тези в частния.

Орешарски каза, че по време на предишното правителство въпросът е бил дали да не повишат възнагражденията им, но да им отнемат преференцията с плащане на осигуровки от държавата.

"Сега обаче ситуацията е друга, по-честно би било правителството да каже: нямаме достатъчно средства, затова ще намалим заплатите на държавните служители, а под каква форма, това е друг въпрос. Една от формите е те да почнат да си плащат осигуровките", коментира бившият финансов министър.

Вдигането на данъците е най-лесната и непопулярна мярка

Неговият бивш заместник в МФ Георги Кадиев, сега общински съветник от БСП, също смята, че правителството е в много тежка ситуация.

Има рязък спад на приходите през първите два месеца на годината. Само данъчни и неданъчни приходи, събирани от НАП и от Агенция "Митници", са от порядъка на 780 до 800 милиона лева несъбрани, каза Кадиев пред БНР.

Той добави, че в същото време има ръст на разходите и само за първите два месеца дефицитът вероятно ще бъде над 2 процента от БВП, което вече е дори и над това, което "ни разреши" МВФ.

Сега кабинетът или трябва да намалява разходите, да затяга приходните агенции, което към момента не забелязваме, и всички реформи, които се правят там, за съжаление дават обратен резултат, коментира Кадиев.

Ако и с това не успеят да се справят, "отиваме на най-лесната, но и най-непопулярна мярка - увеличение на данъците. Всъщност увеличението на здравната осигуровка, което предлага правителството, е именно такава мярка", смята Георги Кадиев.

Той потвърди, че въпросът с осигуровките на държавните служители е дискусионен. Ако бъдат принудени да си ги плащат, месечният им доход ще падне с 50-100 лева. Но както става ясно и от стенограмата на последното правителствено заседание, проблемът е, държавната администрация е нископлатена и трудно се намират квалифицирани кадри, отбеляза той.

Дянков влиза в излишни конфликти и се компрометира

Кадиев смята, че финансовият министър Симеон Дянков е тежко компрометиран като имидж.

"Просто не може да си финансов министър, ако не успяваш да си сдържаш емоциите, езика, да не говорим за професионалните решения. И аз не си представям как служителите под него, агенциите, биха работили със, общо взето,
с човек, който за съжаление вече има много разклатен имидж", коментира Кадиев.

Според него Дянков влиза в излишни институционални конфликти, които в крайна сметка влияят на всички служители на министерството, а не само на него. "И се стига дотам, че проблеми, които биха могли да бъдат избегнати, вместо да се решават, те се задълбочават, защото нашето внимание е отвлечено от нещо съвсем друго."

Кадиев даде пример с инструкцията на НАП, предвиждаща двойното облагане с осигуровки на управители на фирми, което подлуди цялата държава. "Беше абсолютно излишно създадено с една промяна в Кодекса за социално осигуряване и вместо, и с няколко последващи уточнения от страна на НАП, и вместо да решим този проблем с друга промяна в Кодекса за социално осигуряване, ние се занимаваме с шоуто на Иван и Андрей, с това кой какво казал и къде го казал", каза Кадиев.

В коментар на казаното от Стойчо Кацаров, че  850-те млн. лева, колкото е резервът на НЗОК, са заложени пред Международния валутен фонд, Пламен Орешарски заяви, че гледа скептично на подобна хипотеза.

"Не ми е известно фондът (МВФ -бел.ред.) да има инструмент, който изисква обезпечения, при това кеш обезпечения, освен ако е някакъв нов инструмент. Не вярвам в него. Аз ще проверя през седмицата информацията, но се отнасям скептично", каза Орешарски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. д-р Зенгинова
    #15

    Всички на протеста утре! Мила-а-а-а Родино-о-о-о-о-о! Ти си земен рай-и-и-и-и-и-и-и! Искаме си Царя!

  2. Прьт
    #14

    1ДЯНКОВ ОТКАЗА ФИНАНСИРАНЕ НА РУСКИТЕ ПРОЕКТИ С ПАРИ ОТ БЮДЖЕТА------И сите продажници истерясаха

  3. dedov
    #13

    пари похарчиха за глупости без да освободят никого а само назначавака като изоглавени

  4. Питащ
    #12

    пита народът

  5. Карина
    #11

    "Орешарски призна, че 2009 г. (до средата на която управлява тройната коалиция) е приключила със 7.5 млрд. лева под разчетените приходи", разгеле, ама се тръшкаха толкова време, че нямало подобно нещо

  6. Граждански съд
    #10

    Този индивид е най-големият тъпанар и глупендер, който някога сме имали за министър.

  7. Маргел
    #9

    Кога Н.Пр. Борисов Б. ще изнесе публично данните за икономиката на държавата и нейното състояние в момента.Явно тоя е НАЙ-ГОЛЕМИЯ ДЕМАГОГ И ЛЪЖЕЦ. Къде са ти обещанията господин Бойко ?

  8. И.Иванов, Швеция
    #8

    "Ако и с това не успеят да се справят, "отиваме на най-лесната, но и най-непопулярна мярка - увеличение на данъците. Всъщност увеличението на здравната осигуровка, което предлага правителството, е именно такава мярка", смята Георги Кадиев."Вдигане на данъци хич не е най-лесната мярка именно защото е най-непопулярната, означаваща гарантирана загуба на следващите избори на вдигналото ги правителство. А правителства на власт хич не искат да я губят.Най-лесната мярка бе изредили се на власт популисти

  9. Щирлиц
    #7

    когато управляващите не могат да си вършат работата, а от тяхната некадърност го отнася обикновенния човек.

  10. nekkaf
    #6

    Къде? Хиляда министерства и агенциики? МВР? Здравеопазване? Училища? Общини? Кметове?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.