Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пресата в Скопие: Агресивният натиск на София не среща подкрепа в ЕС

Заев идва в България, но очакванията са, че Борисов "няма да се откаже от спора" , който успешно отклонява вниманието

9 коментара
Пресата в Скопие: Агресивният натиск на София не среща подкрепа в ЕС

"Агресивният натиск" на София решението на историческите спорове да стане условия за започване на преговори със Северна Македония засега не срещат подкрепа в нито една страна-членка на Европейския съюз", пише скопският "Независен весник"

В Брюксел няма настроения за това, което не успя Гърция - да докаже, че не съществуват македонци, македонска нация и македонски език, за което изгуби три десетилетия, сега да продължи България, пише изданието, цитирано от БТА.

Пресата в Северна Македония от дни пише, че България иска с "обяснителен меморандум" до ЕС  подкрепа от другите държави да бъде възприето изискване Скопие да реши проблемите си със София преди да започне преговори за ЕС.

"Самият факт, че България почувства необходимост да дообяснява с меморандум това, което изпрати като официална правителствена подкрепа за преговорите, намеква, че не е успяла в това, което иска досега", отбелязва "Независен весник".

Неофициално, страните-членки смятат, че тези въпроси трябва да се решават на двустранна основа и да не натоварват преговорите с ЕС и няма настроения българските искания да влязат като отделна точка в глава 35 като "други въпроси".

Ясно е все пак, че според досегашния опит, когато става дума за Брюксел, никога не тябва нещо да се приема като сигурно, отбелязва изданието.

Германия, страната ротационен председател на Европейския съюз, смята, че двустранните проблеми не трябва да бъдат част от преговорната рамка за разширяване на Съюза.

Техният посланик в Северна Македония Анке Холщайн заяви, че е в интерес на България да не блокира този процес, съобщи македонската редакция на Радио "Свободна Европа", цитирана от "Фокус". 

"България отправи тези искания към другите страни членки в началото на август. Доколкото ми е известно, всички други държави-членки са на мнение, че двустранните въпроси не трябва да се поставят в рамката на преговорите и че двустранните въпроси трябва да се решават двустранно. България винаги е била силен поддръжник на европейското движение в региона, включително Северна Македония. В основен интерес на България е да не блокира процеса на разширяване на Европейския съюз в региона", каза посланик Холщайн в интервюто.

Заев ще се опита да изглади отношенията с България 

Очаква се премиерът Зоран Заев да дойде в София, за да се опита да изглади отношенията, но в ситуация, когато на Бойко Борисов му гори под краката и всеки ден има протести и искания да подаде оставка, трудно ще се откаже от спора, който отклонява вниманието на местната общественот, пише "Независен весник".

В петък Заев отново коментира, че според него има решение на спора с България и двете страни ще излязат победителки.

"Продължаваме в приятелски дух и ще останем напълно бдителни към цялата ситуация, защото твърдя, че има решение, от което и двете страни ще излязат победителки. Вярвам, че и българската страна се движи в тази посока", каза Заев. 

"Оставаме приятелски настроени към България, защото само с приятелство можем да разрешим всички проблеми", каза премиерът на пресконференция.

"Правото на самоопределение и самоидентификация са основни европейски ценности. Уникалността на македонския език и идентичност е безспорен факт. Македонският език е неразделна част от личната карта на Северна Македония и в ООН. Твърдения и изявления, които носят вреда, не водят до истинско приятелство. Приятелството е двупосочна улица и зависи най-вече от нас самите и от взаимното уважение. Вярвам, че и българската страна се движи в тази посока", каза Заев.

Миналата седмица вицепремиерът Красимир Каракачанов се закани, че София може да спре Скопие по пътя му към Европейския съюз, ако няма напредък по решението на историческите спорове. 

Според Каракачанов България ще блокира първата междуправителствена конференция на Северна Македония с ЕС, ако не бъде постигнато съгласие в разговорите в рамките на Смесената експертна комисия по историческите въпроси. 

Скопие очаква конференцията да се проведе до края на годината. 

"Катил ферман"

Вестник "Слободен печат" пише, че парламентът в Скопие ще обсъди меморандума на България за интеграцията на Северна Македония в структурите на Европейския съюз, като описва документа с думите "катил ферман" или смъртна присъда, пише агенция "Фокус". 

Досега Македония не е реагирала на "скандалния меморандум", в който България търси подкрепа от ЕС за твърденията, че Тито е измислил македонците, които всъщност са българи и че няма македонски език, нито македонско малцинство в България, пише изданието.

От Министерството на външните работи в Скопие казват, че не са получили никакъв документ, но се твърди, че София го е изпратила до Брюксел и че очакват подкрепа, а не блокади от България по пътя към ЕС. 

В меморандума България изисква двустранното споразумение между Скопие и София и добросъседските отношения да бъдат част от рамката за преговорите по Глава 35. Македония трябва да се откаже от претенциите за собствено национално малцинство в България като предпоставка София да подкрепи поредната стъпка в интеграцията в ЕС на югозападната ѝ съседка.

Всички тези изисквания България многократно е обявявала официално. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #9
    Отговор на коментар #2

    Защо след като македонците са наследници на Александър Македонски говорят български, а не гръцки ?Напъните и дефектите в представите се дължат на масираната и агресивна сръбско-гръцка пропаганда за надмощие в региона.Когато говоря със сърби те ме питат дали съм македонец т.е. българският и македонският са много по-близки от сръбския и македонския .Ако македонците не бяха българи нямаше етнически българи като Гоце Делчев да си дават живота за тяхната свобода .Но Заев е прав , че трябва с тънка дипломация и България и Македония да излязат победителки и да не позволяват постболшевишки сили шовинисти да ги спъват !

  2. lindentown
    #8

    Нискочелите гербаджии и каракачанки като Entdecken, чиито форумни усилия бяха насочени главно да плюят по протестиращите срещу мутрите, имат много празни глави, за да разберат, че нация само с декрети не може да се създаде. Е, защо Коминтерна не успя да създаде добруджанска и тракийска нации, нали имаше уж подобни декрети?

  3. Борис
    #7

    То и Съединението на Княжество Бъгария и Източна Румелия не среща международна подкрепа, а Русия и Австро-Унгария даже насърчават Сърбия на ни обяви война, но резултатът го знаем.

  4. Entdecken
    #6

    Товарищ коминтерновец Изметтаун позицията на България е гласувана от народното събрание което се състои основно от герберски комунисти и от такива на БСП така че може да бъдат притиснати по коминтерновска линия защото заклинанията на купените от КГБ щатски даскалчета не предат пред доводите на Ванче Михайлов и тези на историците от Балканите които впрочем не дават съвети на щатските даскалчета по въпросите за индианците например...

  5. fantom
    #5

    Щом Северната македонска преса пише нещо, то сигурно е "единствено правилното". Или поне така ни се поднася. Време е да разберат, че триковете им няма да минат.

  6. lindentown
    #4
    Отговор на коментар #3

    Вие, гербаджиите и каракачанките, от европейски ценности не вдявате. Не може да разберете, че колкото повече абсурдни претенции се предявяват към Република Северна Македония, толкова повече хората в тая страна ще изпитват неприязън към България и българите. Точно пък такива гербьовци като теб, освен бълването на каракачански и божодимитровски клишета, нищо друго не можете. Не знаете чужди езици, не знаете какво мислят експертите по света по този проблем, даже и поне 30% от съвременния македонски език не разбирате....

  7. Entdecken
    #3

    Изметтаун пък от своя страна иска с две страници копи-пейт на коминтерновски бълвочи да загроби България като си мисли че има хора да четат толкова дълъг пасквил инспириран от финансиращите го ментори ... Гърция ги била въртяла 30 години и те можели да чакат още - тяхна работа - Турция чака повече от половин век вече... Няма държава която както казва Заев "приятелски" да отстъпи свои територии по претенции на съседите си че там живеели техни хора...Доста наивно!

  8. lindentown
    #2

    България се държи неадекватно и с поведението си не печели симпатии в ЕС. Докато европейците могат да имат разбиране за претенциите на Гърция към името на държавата, те не могат да проумеят в същата степен претенциите на България, особено към езика.
    Самите най-известни и дейни българи в Македония ( Виктор Канзуров, Петър Колев и др.), както и пробългарски настроените политици ( един Любчо Георгиевски,например) нито приемат, ното са съгласни с твърдите позиции на България и липсата на всякаква флексабилност.

  9. Nik Nikolov
    #1

    Измислените макета ( на болшевиките великия план) с измисления им език още си вярват, че са истински.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.