Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Престолът на Свети Петър е вакантен до избора на нов папа

Папата оставя зад гърба си разединена църква

5 коментара

Бенедикт Шестнайсети вече не е папа. Престолът на Свети Петър е "вакантен" от 20 часа местно време (21 часа българско) снощи с влизането в сила на отказа на Бенедикт от престола. До избора на нов папа Римокатолическата църква е без предстоятел.

На 11 февруари Бенедикт Шестнайсети обяви, че се оттегля и каза, че понтификатът му ще завърши на 28 февруари в 20 часа местно време. Така той стана първият папа от над 600 години, който се оттегля от поста, заеман по принцип пожизнено.

В четвъртък следобед Бенедикт Шестнайсети напусна Ватикана с хеликоптер и пристигна в резиденцията в Кастел Гандолфо. Бяло-жълтото знаме на Ватиката бе спуснато и швейцарската гвардия се оттегли, след като тежките дървени врати на лятната резиденция на папите, намираща се южно от Рим, бяха затворени.

Бившият папа ще прекара няколко месеца в папската резиденция в Кастел Гандолфо, преди да се оттегли в манастир на територията на Ватикана.

Папата влезе в историята на Римокатолическата църква заради безпрецедентния от векове акт да се откаже доброволно от папската мисия. Въпреки че се оттегли обаче, папата обеща да работи с цялото си сърце за доброто на църквата, пише италианският в. "Кориере дела сера".

В. "Република" посочва, че въпреки критиките към Римокатолическата църква, отправени в последно време, вчера целият свят се е обединил в отдаването на почит на оттеглящия се папа, който е направил един исторически и хуманен жест.

Кардиналите, които ще изберат новия папа, вече са се събрали във Ватикана. Първото заседание на кардиналската колегия вероятно ще се състои на 4 март. Възможно е на него да бъде решено кога ще се събере конклавът, който ще избере новия водач на Римокатолическата църква. Конклавът по избор на нов папа може да започне на 11 март, посочва в. "Стампа", като цитира архиепископ Клаудио Чели, председател на Папския съвет за социални комуникации и председател на Ватиканската филмотека.

Значението на титлата

Титлата, която папа Бенедикт XVI си е избрал да носи след оттеглянето си от Светия престол, бе огласена преди два дни на официалния за Ватикана италиански език. Тя гласи: "папа емерито" (от латински emeritus), обяснява БТА в кореспонденция от Рим.

Тя няма да създаде затруднения за познавачите на латинския език, както и за всички говорещи онези езици, които приемат пряка употреба на латински термини. Проблемът е по-скоро в точното предаване на значението.

В Древния Рим титлата "емеритус" е давана на завършилите военната си служба легионери и е означавала "войник ветеран, който е отслужил срока на службата". После изчезва и се завръща в употреба между 16-и и 17-и век, а през 1794 г. за първи път е използвана в американските академични среди за обозначаване на "пенсиониран професор". В традицията на Римокатолическата църква "емеритус" се добавя към титлата на всеки епископ, който е титуляр на епархия, след като се оттегли при навършване на 75 години.

Думата съдържа нюанс на признаване на заслуги, но като титла не означава непременно, че нейният носител изцяло се е оттеглил от изпълнението на предишните си задължения, а той може да продължи да изпълнява някои от тях.

Бенедикт XVI ще получава пенсия, но и това не е достатъчен довод да бъде назоваван просто "пенсиониран папа". Титлата "заслужил папа" също не е изчерпателна, но поне съдържа елемент на признателност.

Разединена църква

Папата вече го няма, има го само скромният и обикновен богомолец Йозеф Рацингер, пише френският в."Монд" и допълва, че основната задача на приемника му ще бъде да реформира самото сърце на системата в Римокатолическата църква, да положи усилия, за за да преодолее съперничеството и разделението. В противен случай състоянието на църквата и доверието в нея, пострадали доста от непрестанните слухове за скандали, само ще влошат.

Британският в. "Гардиън" посочва, че някои от кардиналите в състава на конклава, който ще избере нов папа, вече бяха обвинени в тайни маневри с цел да прокарат предпочитаните си кандидати. А докато Ватикана продължава да настоява, че Бенедикт Шестнайсети се е оттеглил само заради напредналата си възраст, наблюдатели смятат, че търканията и вътрешните борби в църквата - най-вече в римската курия, са изиграли роля в това решение, посочва "Гардиън".

"Дейли телеграф" акцентира върху факта, че безпрецедентното от векове насам оттегляне на папата, шокирало света на 11 февруари, когато беше обявено, вчера отново породи критики. Най-рязък беше архиепископът на Сидни кардинал Джордж Пел, който обвини Бенедикт Шестнайсети, че си дава много добре сметка колко дестабилизиращо за църквата е неговото оттегляне. Освен това в бъдеще хората от ватиканските среди, които не са съгласни с политиката на новия папа, могат да организират кампания и да го принудят и той на свой ред да се оттегли, както направи Бенедикт Шестнайсети, предупреди Пел, който също ще участва в конклава.

Папата се оттегли, оставяйки разединена църквата, отбелязва в. "Ню Йорк таймс". Сега 85-годишният Бенедикт Шестнайсети ще се посвети на молитви, научна работа, разходки в градината и свирене на пиано, но зад гърба си той остави ватиканска йерархия, затънала в скандали и интриги, хвърлящи сянка върху кардиналите, натоварени с мисията да изберат нов папа този месец, посочва вестникът и отбелязва, че в много аспекти Бенедикт Шестнайсети никога не е изглеждал на мястото си в "неговите червени папски обувки". Той изглеждаше незаинтересован от властта и беше непохватен, дори когато вдигаше ръце, за да приветства и благославя множеството, разочаровайки фотографите.

Критиците на Бенедикт Шестнайсети твърдят, че по време на неговото папство Ватикана е преживял дълбока криза на управлението. Вчера италианското сп. "Панорама" съобщи например, че ватиканският държавен секретариат е наредил подслушване на телефони на няколко прелати като част от разследване на скандала с изнесени поверителни документи, откъси от които се появиха в медиите и дори в книга. Говорителят на Ватикана Федерико Ломбарди потвърди тази информация, макар да уточни, че не става дума за подслушване в значителни мащаби.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  2. Анонимен
    #4

    На български се казва: "столът е празен", стига сте се гивизели с купешки думи.

  3. Анонимен
    #3

    Предлагам Неофит за папа, а Буда - за негов викарий. И без това двамата са ненужни у нас.

  4. Анонимен
    #2

    Медапул пак се показаха неграмотници.Емеритус ознава заслужил.А иначе нюанси всякакви. Освен това предстоятел има.Нарича се кардинал- камерлинг.Той управлява Ватакана до избора на новия папа, като няма право самият той да се кандидатира.Пред седмица Бенедкит определи за такъв кардинал Бертоне.

  5. Анонимен
    #1

    Хайде да направим Бойко Борисов папа и да се отървем завинаги от него.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.