Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преценям, антиваксър и изчегъртване са българските думи на годината

8 коментара
Преценям, антиваксър и изчегъртване са българските думи на годината

Преценям, антиваксър и изчегъртване са най-употребяваните думи на 2021 г.в България. Това показва широко проучване, проведено на платформата за грамотност "Как се пише?".

След тях с броени гласове разлика оспорваната битка за третото място загубиха думите ваксина и зелен сертификат.

В челната десетка влизат още промяна, избори, бустерна доза, Харвард и чекмедже, съобщиха организаторите на кампанията "Думи на годината с Как се пише?", в която за първи път в открито допитване е имало гласуване за доминиращите и знакови за България думи и изрази на 2021 г.

Организаторите на проучването са Павлина Върбанова - доктор по български език, и Доротея Николова - учител по български език и литература и журналист. Те са убедени, че за всяко общество е важно да е наясно кои са основните теми и проблеми, които са стояли пред него, а те се очертават чрез думите, които употребяваме.

Всеки от анкетираните е имал възможността да посочи до три от десетте предложения, затова процентите надхвърлят 100. Сред избора на 42 на сто е некнижовното "преценям", 34 процента са маркирали антиваксър, а 30 процента - изчегъртване.

Ключов обаче е анализът, който ще се направи на откроилите се лайтмотиви през изминалата година.

"Думите, които излизат напред в класацията, безпогрешно изразяват фиксациите на нацията през 2021-ва - ковид заплахата и политическата промяна. Акцентът е върху първата, но и при двете е маркиран конфликтът, съответно между ваксъри и антиваксъри, и между старата и новата власт", коментира доц. Георги Лозанов, член на журито на кампанията. Той смята, че хората са развили усет за социална драматургия и повече от всичко друго ги е страх този път да не ги излъжат.

Анализът на журналистката Веселина Седларска е, че ако се съди по думите, които хората са предложили, животът ни през 2021 г. е бил много мащабен и интересен - от Харвард до чекмедже, от изчегъртване до бустерна доза. Тя смята, че думите на годината са кодовете за нашия живот, превъртян назад на бързи обороти.

"Наличието в практиката на несъществуващата в речника дума "преценя" пък показва колко сме се сринали в езиковата си грамотност - да, да, знам, че половината население я употребява иронично, но пък за другата половина си е сериозен проблем", каза Седларска.

Проучването се е провело на три етапа. В първия - от 5 до 12 януари, всеки е имал възможността да даде своите предложения за думи на годината.

Във втория етап от 30-те предложения с най-много гласове петчленното жури е отсяло десет.

Кои три от тях са най-важните за нас като общество, е избрано в анкета от 17 до 19 януари в третия, последен етап.

Журито е съставено от дългогодишни наблюдатели на обществените процеси в България и езикови експерти: Павлина Върбанова - доктор по български език, доц. Георги Лозанов - философ и медиен експерт, Веселина Седларска - журналист и писател, Константин Вълков - програмен директор на "Дарик радио" и Доротея Николова - учител по български език и литература, и журналист.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стефан Николов
    #8

    За съжаление, има и други не по-малко дразнещи , зловещо заседнали в лексиката на новоизлюпени икономисти. Там царува първата братовчедка на ( оценям )...... ( преценям ), както и другата култова редукция ( намалям )!

  2. анита хегерланд
    #7

    По времето на социализЪма в обучението по роден език се отделяше внимание на терминологията. Изучаваше се всичко около това, децата да изглеждат грамотни на базата на литературния анализ или познаването на граматичните правила.
    Днес забавляващата се младеж, "играещия човек" усвояват по-лесно жаргона, включително и английския. Сега е важно акцентът да е върху ДУМИТЕ, които са тухлите на езика. Правописът може да се усвоява чрез писане и четене на думи, значението на които е недвусмислено, ясно и

  3. перо
    #6

    Простотията си е лична!

  4. Антон
    #5

    Според мен, най употребяваната дума е тиква.

  5. .text
    #4
    Отговор на коментар #2

    Нямат общо журналистите тук. "Всеки сам си преценя" става популярна фраза илюстрираща антиваксърските/антимаскърските глупости. Нарочно е граматически неправилно - отразява нивото там.

  6. o.petti
    #3

    Преценя. Смущаващо е че всички знаят как се пише и какво означава, но много хора казват че не съществува като дума. А самото значение на думата "дума" е нещо обозначаващо смислено понятие, било то предмет, действие и т.н.--------------Може би след години, на някой конгрес на българистите, ще бъде прието като коректна форма да се ползва и "преценя," както е станало с "навън," "вкъщи," "вофиса," "винтернет" ... упс... абе!

  7. boriana
    #2

    "Преценям", не знаех че има такава дума. Аз казвам -преценявам. Но пуста грамотност журналистическа и прочие... Като тези които казват "По телевизора видях...."

  8. анита хегерланд
    #1

    Конфликтът, според психологията, се появява тогава, когато има два противоречиви факта/мнения/позиции/виждания, които трябва да решат даден проблем. Т.е. от тази гледна точка, омразата трябва да се заглуши с позитивни инициативи и да започнем да се изслушваме. Проблемите на политиката днес минават през това кой е на власт и кой иска да бъде на власт. Става въпрос за социален статус, кариерно развитие и голям брой слугинаж на егото и нарцисизма. Езиковият проблем може да се пребори с езикови уроци по роден език още от детската градина, където се поставят всички основи: поведенчески, интелектуални и социални.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.