Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Превантивно: МВнР обсъди с турския посланик исканата от Ердоган ревизия на договор от 1923 г.

Каракачанов: Не трябва да пропускаме подобни неща и да се правим, че не ги виждаме

12 коментара
Борисов и Ердоган
Заявеното преди ден искане на турския президент Реджеп Ердоган да се ревизира Лозанският договор от 1923 г. е на път леко да помрачи приоритетните за премиера Бойко Борисов двустранни отношения с Турция. 
 
Въпреки че в действителност турският президент вчера въобще не е говорил за никакво "прекрояване на границите“, а даже изрично заяви, че "Турция няма претенции към териториалната цялост на нито една държава“, в петък БСП и "Да, България" поискаха обяснение от правителството. 
 
Малко по-късно външно министерство съобщи, че въпросът вече е обсъден с турския посланик у нас Хасан Улусой. От ведомството уточниха по-късно, че срещата е била предварително планирана и не е била провокирана от изявлението на Ердоган, но то също е било в дневния ред. 
 
"България смята, че дискусия по мирни договори и съществуващи граници не е от полза за международната общност и стабилността в региона", заявиха от МВнР. 
 
"България винаги се е придържала към принципите на международното право, Устава на ООН и принципите на Заключителния акт от Хелзинки от 1975 г. Всяка ревизия на международни договори може да се извършава само по взаимно съгласие между страните в съответствие с международноправните норми", се посочва в българската позиция.
 
"Надяваме се, че нашите съседи ще продължат по пътя на диалога, основан на европейските ценности и принципи в интерес на мира и сигурността в региона, което бе обсъдено на среща с посланика на Република Турция в МВнР", заявиха от външното ни министерство. 
 
Каракачанов: "Не трябва да пропускаме подобни неща"
 
Вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов от своя страна посочи, че "няма политическа партия в България, която да се съгласи с това, че някой може да претендира за промени на границите и отпадане на международни договори, които гарантират суверенитета, на която и да било държава - позицията на всички трябва да е еднаква". 
 
"Всяко изявление, в което се говори за промяна на международни договори, особено, когато касаят територии, е повод за притеснение. Мисля, че МВнР е поискало обяснение, но смятам, че подобни неща не трябва да ги пропускаме и да се правим, че не ги виждаме", каза той. 
 
"Това не ви ли говори за неща, които аз съм говорил преди една година - за т.нар. партия ДОСТ, чий инструмент е и каква роля изпълнява“, отговори той на въпрос за искане преди време на тази партия в България да бъде признато ново малцинство. „Интересно е сега, че г-н Ердоган се е загрижил за малцинствата в Западна Тракия, но за кои точно малцинства говори, тъй като там има едно население, което говори роден български език. Той май говори само за турците там“, добави Каракачанов.
 
По думите му в България такъв въпрос не съществува по "една проста причина, така е и в гръцката конституция - гарантират се индивидуалните, а не колективни човешки права".
 
"България е достатъчно зряла държава, спазваща законите и международното право, за да има нужда някой да гарантира правата на български граждани на наша територия", смята Каракачанов.
 
До момента премиерът Борисов не е коментирал позицията на Турция. В същото време Ердоган похвали българския министър-председател за опазването на историческото и културно имущество на малцинствените общности у нас. Двамата ще открият ремонтираната Желязна църква в Истанбул на 7 януари.   
 
Премиерът Борисов обаче защитава публично позициите на Турция в ЕС и вижда добрите отношение с Анкара като гаранция, че югоизточната ни съседка няма да пусне мигрантския поток към България. 
 
За какво точно става въпрос? 
 
Лозанското споразумение от 1923 г. е резултат от войната между Турция и Гърция и урежда териториалните граници на двете страни и граничната бразда между Турция и България. 
 
Въпросът за ревизия на договора от Лозана от 1923 г. беше поставен от турския премиер Реджеп Ердоган в навечерие на историческото му посещение в Атина. Гръцкият президент Павлопулос и премиерът Алексис Ципрас категорично и публично се обявиха не само против ревизиране на договора, но дори и против идеята той да бъде предмет на дебати.
 
Турският президент обаче заяви в Атина, че "Турция няма претенции към териториалната цялост на нито една държава“.
 
Поставянето на въпроса за "преразглеждане“ на Договора от Лозана се отнасяше само за отношенията с Гърция и главно за правата на турското малцинство в Западна Тракия.
 
В Атина Ердоган дори даде за пример разбирателството с българския премиер Бойко Борисов по въпросите за опазването на историческото и културно имущество на малцинствените общности в Турция и в България.
 
БСП и "Да, България" искат обяснения от правителството
 
БСП и "Да, България" обаче поискаха правителството да излезе с официална позиция по изявлението на турския президент Реджеп Ердоган за преразглеждане на договора от Лозана от 1923 г.
 
Позицията на Ердоган "генерира напрежение" и влияе негативно върху стабилността и сигурността в целия регион, каза лидерът на БСП Корнелия Нинова. 
 
"Нека бъде зачитано международното право и принципите на равнопоставеност и добросъседство", допълни тя.
 
"Продължава да няма официална българска реакция на поредната заявка на Ердоган за прекрояване на границите в региона, нито на сайта на Министерство на външните работи, нито на фейсбук страницата на премиера. Вярно, че фейсбукът на премиера не е негов, а и той всъщност е външен министър, но все пак. Иначе, България поема председателството на ЕС и се гласи да стане лидер на Балканите... Корупцията изяде суверенитета", написа във Фейсбук председателят на "Да, България" Христо Иванов.
анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #12

    2. Дано МВнР са се скарали на турския посланик, че Ердоган нарече „турци“ българските помаци в Беломорска (Западна) Тракия. Това му е грешката, а не че ще ни посегне на границите, дори и Путин да го кара, както Сталин подаряваше на Турция Бургаска област, за да я вкара във война срещу България. След Балканските войни българската военно-политическа доктрина се промени от „Drang nach Проливите“ на „Drang nach Беломорието“. Оттогава България и Турция взаимно си пазят гърбовете срещу общи врагове. Това (т.1 и т.2) да напишат в отговор на БСП, „Да, България“ и …министъра на войната Каракачанов. :)

  2. Филка Русофилка
    #11

    1. Лозанският договор (1923) узакони военната катастрофа на Гърция. Тя започва с разгрома на 200 000 гръцка армия в битката при р. Сакария (23.8.-13.9.1921) от разпасаната 100 000 армия на Мустафа Кемал „Бащата на турците“ - спаси го от поражение Ленин и болшевишката ЧА на Фрунзе и доставки за 10 млн. зл. рубли по „Договора за дружба и братство между РСФСР и Турция” (16.3.1921). Премиерът на Украйна д-р Кръстьо Раковски (1919-1923) назначи Фрунзе за посланик на УССР в Турция. „Ататюрк“ направи Ленин, Троцки и Фрунзе почетни граждани. Фрунзе и Ворошилов увековечи на паметника на пл. Таксим.

  3. Bлaдo
    #10

    нашичкият бОко дали и тук ще го играе като с цара - заради едните хвалебствия връща дворци... Щото и турекът много го хвали, ама не ми се мисли какво ще "върне" бОко срещу тия турски хвалби...

  4. boriana
    #9

    В този сайт и при тази новина, май всички четат само заглавието.

  5. Лизи Гугуткова
    #8

    Европейския съвет е отложил вземането на решение за приемането ни в Шенген. Политиците от системните партии се чудят защо!?

  6. Alexander97
    #7

    Аз съм съгласен за ревизия на договора и не само на него. Преместваме границата с Турция до стените на Истамбул и ни връщат беломорска Тракия, където са били имотите на дядо ми! Това са неосъществими мечти - и моите и Ердовите. Мишок, защо си хабиш клавиатурата? Само цапаш форума с безмислена пропаганда, на която никой не се хваща.

  7. edin.drug
    #6

    Не виждам защо ББ ще коментира нещо казано на Ципрас! Това е ненужно ровене в опасни теми. Още повече, че става дума за договор, който урежда отношенията на 7 държави без България плюс граници далеч от нашата територия. Някой да е питал дали от Судан са направили изявление?

  8. Лизи Гугуткова
    #5
  9. edin.drug
    #4
  10. Дядо ми Петър
    #3

    Прав си Мони, но тъпото е, когато се заседят твърде дълго. И когато започнат да се вживявят прекалено много в "ролята" си. При което могат да нанесат трудно поправими вреди на народа си. (Пример: бай ти Тошо и неговият ученик и последовател днес).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.