Президент, премиер и депутати получават по-високи заплати от 1 април. Това е следствие от Правилника за дейността и работата на Народното събрание, приет от народните представители.
Увеличението на възнагражденията идва на фона на разрастващата се криза заради пандемията от коронавирус.
Само за първите две седмици от въведеното извънредно положение у нас на 13 март без работа са останали над 31 000 души. Работодателите пък призоваха за намаляване на заплатите, за да бъде понесена справедливо цената на кризата.
Към момента депутати и министри не говорят за намаляване на техните доходи и дори за замразяването им. Вместо това те дариха част от заплатите си в борбата с разпространението на заразата.
В петък парламентарната бюджетна комисия ще се събере на заседание, за да обсъди актуализацията на държавния бюджет за 2020 г. и тегленето на нов държавен дълг до 10 млрд. лв. В дневния ред не е предвидено обсъждането на въпроса с възнагражденията на управляващите.
"Не ми задавайте този въпрос на мен. Това е политически въпрос", каза председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова в отговор на Mediapool по повод коментари във Фейсбук и на пощата на редакцията от читатели за ръста на депутатските възнаграждения.
"Не мога да коментирам този въпрос сега", каза пред Mediapool Даниела Дариткова, председател на парламентарната група на ГЕРБ малко преди да стане известно, че пробата ѝ за коронавирус е положителна.
Председателят на парламента Цвета Караянчева не си вдигаше мобилния телефон за коментар.
По-късно пред бТВ шефката на парламента обясни, че вдигат заплатите на депутатите, защото ги дарявали.
“Вдигаме ги, защото една трета от заплатата си дарявяме! И сега трябва и по места да даряваме. Не е редно да замразяваме, това е популизъм.Не може популизъм по време на криза. Нека всеки даде от себе си. Според мен не трябва да се замразяват заплатите, а да се процедира както процедираме ние в парламентарната група на ГЕРБ – една трета от заплатите да се даряват по регионите, където са избрани народните представители. Редно е народните представители да даряват средства за различни каузи. Мисля, че това е по-работещият вариант. Очаква се намаляване на заплатите в следващите месеци и замразяването им в момента означава, че те ще останат на по-високо ниво. Не може популизъм по време на криза. Нека всеки да даде част от своите средства", коментира Караянчева.
Тя допълни, че така вдигането на заплатите на депутатите няма да е от 1 април, а от 1 май.
От ГЕРБ обявиха, че няма да коментират въпроса за евентуално замразяване на депутатските заплатикъм момента.
За сравнение депутатите и министрите в Албания решиха да си намалят наполовина заплатите си до "края на войната с коронавируса".
Основната заплатата на депутатите става 4248 лв.
От 1 април основната заплата на депутатите се вдига с 375 лв. и става 4248 лв., показават изчисленията на Mediapool.
Съгласно правилника на парламента тя е равна на три средномесечни заплати в обществения сектор за последния месец на предходното тримесечие. Данните се подават от НСИ и за декември 2019 г. средната заплата е била 1416 лв., като увеличението е със 125 лв. спрямо септември 2019 г.
Към основната си заплата депутатите получават пари за участие в постоянни комисии (още 15%), допълнителни месечни възнаграждения за трудов стаж и професионален опит (1% за всяка прослужена година), за научна степен "доктор" (10%), за "доктор на науките" (15%), за участие във временни комисии и работни групи (до 5%).
Освен това депутатите получават и т.нар. "безотчетни пари" за сътрудници, консултации, експертизи, помещения и други дейности, свързани с работата им.
Така с тези допълнителни плащания заплатата им може да нарасне двойно и дори тройно, ако са шефове на парламентарни групи или председатели на комисии, спрямо основното им възнаграждение.
Президентът с основна заплата 8496 лв., премиерът - 6584 лв
Със заплатата на депутатите са обвързани възнагражденията на президента и правителството и съответно и техните доходи също ще се увеличат от 1 април.
Най-високата заплата в държавата взима президентът. Тя се равнява на две депутатски или съответно 8496 лв. от 1 април.
Премиерът пък ще получава 6584 лв. месечно, а министрите му по 5592 лв., показват изчисленията на Mediapool. Възнаграждението на министър-председателя се изчислява като към заплатата на депутатите се добавят още 55% от сумата. Заплатата на един министър е с 30 на сто по-висока от основната заплата на депутат.
С по-високи възнаграждения от началото на месеца са още заместник-министрите и началниците на политическите кабинети на министрите. Техните основни месечни заплати се определят като процент от основната заплата на министър. Методиката за определянето им беше променена в края на 2017 г.
Президентът и представителите на изпълнителната власт, както депутатите, също получават допълнителни средства за прослужено време, представителни и бонуси на всяко тримесечие за добре свършена работа. Този механизъм беше въведен, за да се преодолее голямата разлика за ръководните позиции между частния и обществения сектор.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
20 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Хайде, тръгна комунистическата пропагандна машина. Злите капиталисти били проблема на трудовия народ, не неадекватните управници. Мислиш ли, че ще мине? Какви помощи отпуска държавата, симпатяго? "Схемата 60:40", ли!? А иначе си прав. Не са проблем заплатите на депутатите. Проблем са самите депутати. За какво да им се плащат заплати? За добро законодателство, ли? Ако е така ще има да връщат май. ☺
Хора, граждани, не са ви проблем заплатите на депутатите. На общия фон един заплатата на един депутат отговаря на средно ниво мениджър в западна фирма. Да не говорим за държавния сектор, в който заплатите далеч не са това, което се обявява. Вижте общините,вижте хората, работещи в районни инспекции, бърза помощ. Служител човешки ресурси в западна фирма взима средно около 2800 лв. бруто, за което в държавния сектор могат само да си мечтаят. Вместо да апелирате за намаляване на заплатите, се борете …
за работните си места и запазване на възнагражденията, които са в момента. Та, нали държавата в момента отпуска сериозни помощи за онези, които години наред укриват данъци и са ви осигурявали на минимален размер на възнаграждението. Виждаме постоянно мастити "бизнесмени", които даряват по 100 000 лв., а се возят в самолети за по 50 млн. долара. Айде, осъзнайте се малко и вижте, че сте от една страна на барикадата.
Защо "Медиапул" не написа един нормален текст откъде се стигна до тук? Това е по предложение на управляващата коалиция начело с ГЕРБ, а председателката на Народното събрание цинично заяви, че си вдигат заплатите, за да могат да даряват част от тях. При положение че в цял свят не само държавните служители, но дори спортисти в 100% частни клубове си намаляват заплатите. В Албания например депутатите с намалиха двойно заплатата.
А с депутатските заплати автоматично са свързани заплатите на премиера, …
министрите, президента и куп още хора в държавата. Та едва ли президента има някаква заслуга за вдигането на заплатата си, както се опитва "Медиапул" нечистоплътно да внушава. Аз допускам че и на Борисов ще му светне каква куха лейка има за председател на народното събрание.Ако не я разкара до ден-два, значи и той вече съвсем не е в час относно настроенията на хората.
Нагло.
Мизерия. Заслужава ли си позорът това мизерно увеличение? Явно за дупетатите си заслужава. Щото явно са си мизерни нещастници.
Достатъчно ли, за да гласуваш на следващите избори?
Не е луд който изяжда два зелника...
По повод на статията се сетих за един стар анекдот за големия български математик професор Брадистилов. Един студент, който професор Брадистилов скъсал на изпит, го нарекъл касапин. А Брадистилов отговорил: Докато има телета, ще има и касапи. Та така...
На следващите избори пак си ги изберете. За да има стабилност...
тия хора са неадекватни