Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът даде на КС три въпроса от референдума на Слави

9 коментара
Росен Плевнелиев, сн. БГНЕС
Президентът Росен Плевнелиев поиска Конституционният съд да се произнесе за три от въпросите на референдума, иницииран от "Шоуто на Слави". Единият е да се гласува ли и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите; вторият е за намаляване на броя на народните представители до 120 и третият е дали директорите на областните дирекции на МВР и началниците на районните управления в областните дирекции на МВР да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура.
 
Депутатите решиха референдумът да се проведе заедно с изборите за президент през есента и не редактираха въпросите. От ГЕРБ обаче също обявиха, че обмислят да съберат необходимите по закон 48 депутатски подписа и да сезират Конституционния съд. 
 
Държавният глава припомня, че според сега действащата Конституция промени в нея или нов основен закон могат да бъдат приемани от Велико Народно събрание (ВНС).
 
Според президента не бива да се допуска заобикаляне на този текст от Конституцията чрез възможността всяко едно народно събрание, с обикновено мнозинство, да приема решения за допитване на народа по въпроси, които се отнасят към формата на държавно устройство и управление. 
 
Президентът посочва, че изключително рядкото използване на пряката демокрация в годините на прехода представлява огромен дефицит в демократичното развитие на България. 
Според него допитванията до народа тепърва ще изиграят своята значима роля за укрепване на демокрацията. 
 
Президентът смята още, че е изключително важно този инструмент да се развива въз основа на ясни правила – по кои въпроси може да питаме народа и по кои не.
 
В противен случай съществува риск да бъде опорочена пряката демокрация и гражданите да загубят доверие в нея. Начинът да се предотврати това е произнасянето на КС като орган, призван да гарантира върховенството на Конституцията. 
 
"Държавният глава винаги е подкрепял активното гражданско общество и е застъпвал разбирането, че провеждането на референдуми по важни и принципни въпроси ще засили доверието на гражданите в политическата система и институциите. Това обаче не може да бъде постигнато, ако пряката и представителната демокрация не се реализират при зачитане на конституционните принципи, какъвто безспорно е принципът за върховенство на правото", посочват от президентството. 
 
Оттам уточняват, че принципът за върховенството на правото, който е един от трите стълба на Съвета на Европа заедно с демокрацията и правата на човека, се прилага към референдумите така, както към всяка друга област. 
 
"Принципът за суверенитета на народа позволява на последния да взема решения единствено съобразно закона.“ (Кодекса на добрите практики за референдуми на Европейската комисия за демокрация чрез право), припомнят още от президентството.
 
Във връзка с въпроса за електронното гласуване президентът припомня, че референдум с такъв въпрос вече беше проведе миналата година по негово искане и парламентът се е съобразил с него. 
 
"Приемането на Решение от Народното събрание за повторно произвеждане на национален референдум по същия въпрос, по който суверенът се е произнесъл няколко месеца преди това, противоречи на същността и целите на пряката демокрация", посочва още президентът. 
 
Депутатите подкрепиха предложените общо 6 въпроса без да ги редактират.
 
Срещу референдума за изборните правила се обяви цялата парламентарна група на ДПС с аргумента, че законът не позволява национално допитване по въпроси от компетентността на Велико Народно събрание.
 
"Против" гласуваха и по един депутат от БСП и Реформаторския блок, а останалите от групата на левицата, както и колегите им от "Атака" изобщо не участваха в гласуването.
 
Националният референдум ще се проведе по следните въпроси:
 
1. Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
2. Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?
3. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?
4. Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?
5. Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?
6. Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и началниците на районните управления в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. С.Славов
    #9

    Трифонов защо не направи партия и да участва в състезанието,а тества с въпроси от типа "Какво пада от водопада".Защо 120,а не 60,30, 15 и т.н.Защо не ги събират за един ден и то не всяка година .Защо нощната смяна не започва след 23.30,или да има задължителна почивка на влаковете и самолетите м/у 22.30 и 23.30.При толкова сценаристи и балерини само три въпроса е странно ниска ефективност.

  2. Преслав
    #8

    Плевнелиев просто е унизен , защото референдума беше за него черешката на тортата в мандата му. То не бяха лакърдии за мъдростта на българския народ , то не бе чудо. Ето , че сега един клоун с противоречива репутация успя да събере неибходимите подписи и направи Плевнелиев да изглежда смешен. На мен ми е все тая дали депутатите са 240 , 120 или 400. Проблемът е в качеството не в количествпто. Каквито ни депутатите такъв и Президента. Ние си ги избираме ...или ходим за гъби , тва е положението. Жалък край на един малък човек ;)

  3. pump it!
    #7

    На другарите Плевналиев и Борисов е наредено да блокират всеки опит за референдум. И те го правят. Отделен въпрос е до кога другари ще се разпореждат с живота ни.

  4. Горскио
    #6

    През всяка от петте години на "успешния" президент Плевню България губеше население на средно голям окръжен град, остана си най-бедната страна в ЕС, а дистанцията спрямо предпоследната Румъния се увеличи. . За петгодишният си мандат Плевню не само не направи нищо, но и почти никога не спомена нищо за най-големият проблем на България - демографския срив и емиграцията

  5. дай да говорим за Президентът! За Президентът с главно П! Да говорим за президентът, докато втръсне на хората, повече и от Бойко! За да го заобичат и него!

  6. ARROGANT
    #4

    Айде-е-е-е! Референдумът на Славчо отиде в кенефа. Шамар на т.н. "шоумен".

  7. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 октомври 2018 от автора.
    #3
  8. Boriana Boneva
    #2

    А първият въпрос, защо не пита и за него-къде в конституцията и не противоречи ли на закона за изборите народни представители да се избират на два тура. Защо не и трети въпрос? Нали в Конституцията е казано че изборите са право а не задължение? Кому прави услуга като не пита по тези два въпроса. Разбира се на ГЕРБ. Защото ББ и домашния си пес да посочи ще го изберат, а задължителното гласуване обслужва големите партии.

  9. Nikola Nikolov
    #1

    Тук Плевнелиев се е изложил - не биваше да подлага на съмнение необходимостта от електронно гласуване, което е най-голямата заплаха за бандитите, стремящи се към власт!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.