Президентът
подкрепя промени в конституцията, но не и "мащабна ревизия".
Това заяви той в приветствие по повод Деня на Конституцията
и юриста. Георги Първанов смята, че промените в конституцията
трябва да засегнат не само имунитета и несменяемостта на магистратите,
но и всички други имунитети, включително и този на президента.
С решението си от миналата седмица Конституционният съд (КС) на практика отне възможността на сегашното обикновено Народно събрание да извършва структурни промени в системата на съдебната власт. Те могат да бъдат направени само от Велико народно събрание (ВНС).
"Трябва да бъдат отклонени призивите за мащабна конституционна ревизия", заяви президентът. По думите му, свеждането на съдебната реформа само до промени в структурата на съдебната власт е погрешно.
Той разкритикува шефа на парламента и правосъдния министър, според които нов състав на Конституционния съд може да даде друго решение за промените в основния закон. През октомври предстои смяната на четирима съдии от КС.
"Не приемам такава постановка на въпроса. Отношението ни към работата на КС, към неговите решения, към всеки конституционен въпрос не бива да бъде свързано със състава на самия КС", заяви Първанов.
Според него рамката на допустимите промени в конституцията, очертани от КС, не спира реформата на съдебната система. Първанов посочи, че атаките на политическите сили срещу КС са немотивирани.
Филчев: Готов съм да бъде свален имунитета ми
Това
заяви главният прокурор Никола Филчев и допълни, че магистратите
не се нуждаят от имунитет.
В момента никой орган няма право да иска имунитета на главния прокурор. Според някои анализи с решението си от миналата седмица КС бетонира главния прокурор, тъй като трябва да се променят функциите на Висшия съдебен съвет, който да получи правото да иска имунитета на главния прокурор.
Запитан как ще коментира изявленията, че КС го е бетонирал на поста му, Филчев отговори: "Държавата ти възлага определена функция и след това ти я взема. Така че не съм се привързал чак толкова към някаква функция, която всеки изпълнява временно. Вие - медиите, оставате като един коректор на недъзите на обществото, медиите са вечни, държавните функции са временни".
Според Филчев депутатите трябва да имат имунитет, за да изпълняват функциите. "Имам предвид, разбира се, и държавния глава, това не подлежи на обсъждане. Но всички останали не се нуждаят от имунитет, за да изпълняват задълженията си", каза той.
Първанов е против свикване на ВНС
Президентът смята, че свикването на ВНС "крие много тежки политически рискове, включително и възможността да върнем прехода на изходната му точка". Според него "тези, които настояват да се тръгне към ВНС, трябва ясно да поставят въпроса за неговия дневен ред, за това с какво ще се занимава то. Излиза, че сега, образно казано, се поставя каруцата пред коня... Трябва да сме наясно, че съществува една голяма опасност, ако едно ВНС тръгне в много по-широк план, много по-мащабно, дори и с идеята за нова конституция, която не е чужда на определени политически сили", предупреди Първанов.
Вчера СДС предложи, ако се върви към ВНС, предварително да се очертаят неговите задачи и мандат.
Герджиков и Станков се разминаха по сроковете за промени в конституцията
Председателят на парламента Огнян Герджиков повтори политическата позиция на мнозинството, че дебатът за промените на конституцията трябва да се води в рамките на това, което може да направи сегашният парламент. Той се размина с правосъдния министър Станков за сроковете, в които промените ще бъдат факт.
Според Герджиков това трябва да стане през 2004 г.
Вчера правосъдният министър Антон Станков изрази очакването си промените да са факт до края на юни т.г.
Конституцията трябва да бъде променена, но изключително внимателно, след широк обществен и професионален дебат, заяви председателят на парламента Огнян Герджиков от НДСВ.
Не можем да си позволим да правим конституционни промени "на парче", това би било недостатъчно отговорно към основния закон, отбеляза той.
Президентът повтори мнението си, че преди да се пристъпи към промени в конституцията, трябва да се поиска тълкуване от КС. Самият той има готовност да внесе питане за имунитетите и несменяемостта на магистратите.
"Наистина, част от възможните конституционни промени могат по мое мнение и по мнението на моя екип да бъдат избегнати, ако се допитаме до КС по въпроса за имунитета и несменяемостта на магистратите. Тази възможност не бива да бъде подценявана", каза Първанов.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.