Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът гледа на скандала "Марковска" като на урок за България

Диана Ковачева хвали "адекватните реакции на институциите"

87 коментара
Сн. БГНЕС

"С действията си (по скандала "Марковска" - бел. авт.) показах, че българската конституция не е просто правила, абзаци и запетайки. Нека това, което се случи, ни бъде за урок", заяви президентът Росен Плевнелиев. На 16 ноември той на практика блокира полагането на клетва като конституционен съдия от страна на Венета Марковска, след като напусна церемонията. Неговото решение бе използвано за повод от вече бившия председател на Конституционния съд Евгени Танчев да прекрати церемонията точно преди Марковска да встъпи в длъжност.

Действията на Плевнелиев и Танчев станаха повод за множество противоречиви реакции. От една страна президентът получи широко обществено одобрение, че блокира клетвата на един компрометиран кандидат. В същото време обаче бе критикуван за погазване на конституцията, защото съдейства за налагане на вето върху решение на парламента.

"Като президент в своите действия се ръководя от интересите на гражданите, от нормите, но и от духа на конституцията, а конституцията казва, че в Конституционния съд трябва да влязат най-добрите, най-достойните, най-моралните, и тези, които няма и капчица съмнение в техния морал, тези, които ще бъдат стожер на демокрацията и на справедливостта", коментира Плевнелиев.

Президентът допълни, че още преди церемонията е било повече от ясно, че Марковска няма да бъде приета от българите. Той отхвърли и неофициалните информации, че действията му са били съгласувани с премиера и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Президентът каза, че в действията си се ръководи от два основни принципа - да не влиза в политически игри и комбинации и да се ръководи от конституцията.

"Затова категорично заявявам, че ще слушам хората, но и ще спазвам духа на конституцията. Парламентът има задачата и отговорността да вземе мъдро решение", каза още държавният глава.

Той не пожела да коментира предложения от СДС кандидат за конституционен съдия Петър Стоянов, тъй като посочи, че Стоянов е поискал три дни за размисъл, и не е коректно да се коментира в момента.

Темата "Марковска" бе коментирана в сряда и от правосъдния министър Диана Ковачева. За няколкото седмици, през които се разви скандалът, мнението на Ковачева претърпя значителна еволюция. Първоначално тя тълкуваше заплахата на Брюксел за извънреден доклад единствено като предупреждение към ВСС за процедурата за избор на главен прокурор. Впоследствие плахо започна да коментира и скандала, но без нито веднъж да спомене вината на Народното събрание.

Ковачева заяви в сряда, че един от изводите покрай казуса с Марковска е за съществуването на "институционален диалог и адекватната реакция на институциите". Външните анализатори на скандала обаче смятат, че скандалът бе създаден именно заради изключително неадекватната реакция на институциите, които все още не могат да се измъкнат от правната каша с Вената Марковска. Тя все още не е декларирала официално, че се отказва от позицията на съдия в КС, макар да подаде молба за пенсионирането си като магистрат. В същото време парламентът започна нова процедура за избор на неин заместник без да отмени старото си решение. В момента КС на практика не функционира, а срещу президента има тежки обвинения за погазване на конституцията в опит да спаси КС от Марковска.

На този фон Ковачева обяснява, че сагата е продължила дълго, но накрая е намерила едно логично решение. "Мисля, че оттеглянето на госпожа Марковска от съдебната система е логичен завършек на цялата сага", каза Диана Ковачева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

87 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #87

    Скандала "Марковска" е много по-дребен от скандала с назначаването на внучето на политбюро Борис Делчев за конституционен съдия.Поредният гаф на Плевнелиев!

  2. Анонимен
    #86

    Дотук с правовата държава, дотук с Европейският път на развитие, дотук със "западния морал" :-) Добре дошли в света на Революционната целесъобразност, болшевизма (ако е нужно за Делото, значи МОЖЕ) и в Източната Клоака. Забравете за висок стандарт, доходи и западни глезотийки, както живяхме 45 години бедно, така и ще си живеем с Болшевики начело....

  3. Анонимен
    #85

    И научиха ли си урока тези, които трябва да нидят откъде приятелят на тази кака има толкова имоти из цялата страна, които, забележете!, му били ДАРЕНИ?! Голямо даряване е паднало на терени в Балкана и по морето! Яки подаръци са вървели под формата на апартаменти! Купеното пък - на едни такива... народни цени... дето не може човек и да си ги представи! Това е важното! Другото е ала-бала!!!

  4. Анонимен
    #84

    Братя всички люде стават щом с крила повееш ти...
    Така се пее в химна на Европа - Бетовеновата "Ода на радостта".
    На 31 октомври българския парламент беше разделен.
    Депутатите от Синята коалиция бяха против кандидатурата на съдия Марковска. Срещу тях бяха 127 народни представители от ГЕРБ, БСП, ДПС и независими... Последва повей на крила откъм Европейската комисия. Говорителят на ЕК размаха свито в юмрук крило към българското правителство. Няколко дни по-късно БСП и ДПС позакритикуваха решението

  5. Анонимен
    #83

    Съветникът по националната сигурност на „десния” Плевнелиев е и сред представителите на 11-те организации, които настояваха помилвалият стотици престъпници бивш вицепрезидент на Гоце, Ангел Марин, да получи орден „Стара планина” в началото на тази година. Прощавайте, това е неизлечимо нахалство?!

  6. Анонимен
    #82

    На изключително ключова позиция, съветник по националната сигурност е назначен ген.-майор о.р. д-р Стоимен Стоименов. Тук нещата са архискандални – Стоименов е политически офицер преди 10 ноември, служил дълги години в Главно политическо управление на народната армия на БНА, достигайки до командир по политическата част на Трета армия. По време на комунистическия режим гради партийни и комсомолски организации в армията, а темата на дисертацията, която защитава в началото на 1989 г. е просто „фундаментална„: "Партийното ръководство на Комсомола в БНА в етапа на изграждане на развито социалистическо общество”...

  7. Анонимен
    #81

    Тъй като депутатите от ГЕРБ и сие изпълняват волята на Борисов а не на народа, България да се преименува от парламентарна дьржава в Борисово просташка дьржава.

  8. Анонимен
    #80

    А назначаването на генерал Стоименов за съветник по сигурността на президента е пълен срам.

  9. Анонимен
    #79

    Срам ме е от Вас г-н Президент Плевнелиев. Жалка работа сте . Един мъж без достойнство,чест и ум е .......

  10. Анонимен
    #78

    Kakav urok, kakvi 5 leva. Za 3 godini i polovina GERB pravi gaf sled gaf v kadrovata si politika. To ne baha rumyanki, kalinki, mozaci, Samiyat prezident e sluchaina figura v politikata. Dokaza go s povedenieto si po kazusa Markovska.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.