Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът и премиерът не желаят този ВСС да избере главния прокурор

Маргарита Попова няма да се мести от "Дондуков" 2

41 коментара
Президентът и премиерът не желаят този ВСС да избере главния прокурор

Ден след като мнозинството на ГЕРБ проправи законодателна пътечка към избирането на нов главен прокурор от сегашния Висш съдебен съвет (ВСС), президентът Росен Плевнелиев и премиерът Бойко Борисов се обявиха против.

Преди окончателното гласуване на новия съдебен закон в четвъртък, депутатите от ГЕРБ в последния момент прокараха скандална поправка. Тя създава възможност новият ръководител на прокуратура да бъде избран, както от сегашния, така и от следващия ВСС, като изтегля с 4 месеца напред във времето сроковете за започване на процедурата по избор. Според много анализатори промяната е конюнктурна и се прокарва, защото сегашният ВСС би избрал по-бързо и лесно удобен за ГЕРБ главен прокурор.

Досега срещу използването на тази възможност се обявиха вицепрезидентът Маргарита Попова, главният прокурор Борис Велчев и правосъдният министър Диана Ковачева. За разлика от тях, обаче, президентът Росен Плевнелиев има правомощия да блокира избора на ВСС, като не подпише указ за назначаването на нов главен прокурор.

"Следващият Висш съдебен съвет трябва да избере новия главен прокурор. Сегашният не се ползва с достатъчна степен на обществено доверие", коментира Плевнелиев в петък и допълни, че трябва да отпаднат всички съмнения за задкулисна и непрозрачна процедура.

След президента, изненадващо същата позиция зае премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. "Новият ВСС ще избере новия главен прокурор по прозрачните правила, които парламентът вчера прие за избора на ВСС", обясни уверено премиерът, който няма никакви преки правомощия да влияе върху съдебния съвет.

"Единствената ни молба е да се подбере парламентарната квота, ако не ме лъже паметта, беше 11 човека, от възможно най-добрите магистрати, които, като отидат там, действително да знаем, че имаме ВСС. И да изберат главен прокурор, който да е за образец", каза министър-председателят.

Президентът Плевнелиев обаче заяви, че инициираните от ГЕРБ промени, са отворили опция, която, по думите му, "не сме сигурни дали може и ще бъде използвана". Той посочи отново, че най-важно е да има прозрачна процедура за номинация на всички членове на ВСС и на новия главен прокурор, максимална публичност на кандидатурите и достатъчно време, за да се вземе решение.

"Най-важно е, и аз няколко пъти го казах, в процедурата по номиниране да се види кандидатът какви дела е разглеждал, каква е била работата му и тогава да се пристъпи към избиране", каза президентът.

"Нека да си дадем сметка как е правен изборът досега на ВСС - колко много съмнения и непрозрачност имаше в избора, процедури, които бяха много бързо скроени, кандидатури, които идваха в последния момент. Сегашният ВСС неслучайно няма висока репутация в обществото именно поради процедурите и начина, по които са взимани решенията", посочи Плевнелиев.


Веднага след изказването му, от неговата пресслужба уточниха, че тепърва правният съвет към президентството ще получи текстовете на промените, ще ги разгледа и след това ще реши дали да се налага вето или не.

"Законът е отворил възможни опции, които ще бъдат използвани. За мен е важна политическата воля и затова е важно новият главен прокурор да започне работата си с висока степен на обществено доверие", посочи президентът.

Той отрече информациите, че неговият вицепрезидент и бивш правосъден министър Маргарита Попова ще се кандидатира за главен прокурор. Слуховете, че Попова ще стане главен прокурор започнаха още докато тя бе в правосъдното министерство. "Вицепрезидентът Попова се справя много добре на поста си и няма намерение да го напуска", каза Плевнелиев.

Мандатът на Борис Велчев изтича на 19 февруари, а преди промяната в Закона за съдебната власт, процедурата по избирането на негов приемник трябваше да започне на 19 декември и да приключи на 19 януари. ГЕРБ обаче изтегли значително тези срокове и сега процедурата трябва да започне на 19 август и да приключи на 19 ноември. Това даде 45 дни на настоящия ВСС да избере нов главен прокурор. Мандатът на съвета приключва на 3 октомври. За да бъде проведен избор са нужни гласовете на 17 от 25 члена на ВСС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #41

    kakvo napravi v.beltschev kato gl.pro...or nischo samo hlentschi pred amerk.poslanik koito si otide sega e red da se podmasvat na navata poslaniza mnogo ste smeschni be namate li dostoistvo i da si hodite ot kadeto ste doshcli bkp knischki a sega"demokrati" vajno e da trjpate milionite a naroda da stava se po malko i da e beden strah vi e ot bogatite nama nito edna mutra v satvora nito edin novobogatasch s kradeni imoiti i t.n. ne e proverjavam kakto trjabva te bogatite pravat darenie no mirischat na zarvuli ot burgaskite sela i t.n.,

  2. Анонимен
    #40

    ostavete si go komuneto boreto veltschev be toi sluscha papka brada ppuska i pri usa posladnika se oplakva druschkatana na goze agenta nama otarvane ot komunetata

  3. Анонимен
    #39

    Бойко иска образцов прокурор, избран там от 11 или колко бяха най-добрите магистрати :) Не се научи да говори премиерът, но поне си е избрал образован говорител в лицето на Плевнелиев.

  4. Анонимен
    #38

    "Вицепрезидентът Попова се справя много добре на поста си и няма намерение да го напуска", каза Плевнелиев. От този аргумент следва, че през 2005 г. Бойко Борисов е бил избран за кмет на София, защото не се е справил като главен секретар на МВР, а ГЕРБ е спечелил последните парламентарни избори, поради неуспешното кметуване на тогава неформалния техен лидер.

  5. Хаяско
    #37

    Снощи силно се притесних за Президента - така скачаше след волейболния мач, че сигурно не са му останали монети в джобовете ... Режисьорът едва успяваше да го държи в кадър, дет се вика.Първанов скачаше по-малко ...

  6. Анонимен
    #36

    Идеята за промяна на Закона е съвсем друга.
    Практически се осигурява възможност на СЛЕДВАЩИЯ ВСС / който се очаква да бъде подреден от управляващите / да избере след 5 години /когато управляващите може и да са извън управлението/ПО-СЛЕДВАЩИЯ Гл.прокурор.
    Сегашният ВСС няма нищо да избира, или в знак на благодарност заради бонусите, само ще предложи/за да спази новия Закон/ за следващ Гл.прокурор предпочитания кандидат на ГЕРБ.
    Промените в Закона за съдебната власт са направени така,че ГЕРБ

  7. Анонимен
    #35

    haha dejavu

  8. Анонимен
    #34

    Може ли този пудел на Борисов да има различно мнение.

  9. Анонимен
    #33

    голяма работа, какво ни занимавате

  10. Анонимен
    #32

    Актуален въпрос

    Червена бабичка ли е ББ?

    ivo.bg:

    "... Обаче самият Борисов не ми позволи. Приземи ме отново. Слушах направо зяпнал да твърди най-сериозно, давайки пример за глупавата политика на Балканите в миналото, че България била обявила някога война „ на всички”. И от „всички” избра да посочи …Съветския съюз.

    Вместо да каже истината, че България, като съюзник на Германия прави глупостта да обяви война на САЩ и Великобритания без никаква практическа нужда да се набутва между тези шамари,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.