Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът иска "радиомълчание" около избора на нови изтребители

Каракачанов няма да гони срокове, за да не бъдем след това "уязвими"

11 коментара
Румен Радев, колаж Mediapool

Президентът Румен Радев поиска премиерът, министрите и депутатите да запазят "радиомълчание" за избора на нов тип изтребители, за да "покажем", че сме цивилизована държава.

"Има много неща, които мога да ви кажа, но в авиацията има един много хубав термин – радиомълчание. Призовавам и премиера, и министрите, и народните представители да запазят радиомълчание, докато тече работата на междуведомствената комисия. Нека покажем, че сме цивилизована държава и прозрачност, обективност, равнопоставеност не са празни приказки", заяви Радев, който участва в отбелязването на Празника на авиацията в София.

В момента експертна група оценява подадените четири оферти за нов тип изтребители. След това ще започне работа втора комисия – политико-военна, която ще води преговорите с доставчиците. Решението ще бъде политическо. Основните аргументи за избора на доставчика за най-скъпата сделка от модернизацията на армията, която ще достигне до 1.8 млрд. с ДДС, ще бъдат класифицирана информация и така няма да са публични.

"Българските военновъздушни сили не са само стожер на националната сигурност. Те са извор и школа, доказана школа по родолюбие, патриотизъм, чест и достойнство", каза Радев, който преди да стана държавен глава беше командир на военната авиация.

Като такъв той участва дълго време в подготовката на проекта, а по време на назначеното от него служебно правителство на Огнян Герджиков бе избрана офертата на Швеция и SAAB за нови изтребители "Gripen". Управлението на ГЕРБ и "Обединени патриоти" обаче върна проекта за доработване с мотива, че в него по формални причини се изключва офертата на Португалия и САЩ за втора ръка F-16 заради това, че не се предлагала опция за разсрочено плащане.

Вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов от своя страна определи като несериозна идеята за вземане на бойни самолети "под наем".

"Това не е "рент а кар" - отиваш в гаража на фирмата, наемаш автомобил, качваш се и караш, коментира той. Подготовката на пилотите е две години, а поддръжката на тези самолети, докато са "под наем", разходите по тях? Не приемам това за сериозно", каза Каракачанов.

"Проектът е в ход, комисията работи, изпратени са писма до участниците за уточняване на определени детайли, чака се техният отговор, комисията ще свърши работата си", каза Каракачанов.

По думите му амбицията е политико-военната група (втората, която ще работи по проекта) да приключи до края на годината.

"Но в края на краищата, по-добре, както казва народът - два пъти мери, един път режи, отколкото да гоним някакъв стахановски срок, да бързаме и да допуснем грешки, с които да бъдем след това уязвими", коментира министърът, чиято първоначална амбиция бе сделката да се сключи до края на тази година.

Напрежение около избора и сроковете

Сега България получи само четири оферти в конкурса за изтребители – за нови F-18, F-16 и "Gripen" и втора ръка "Eurofighter". Според няколко различни източници предложението на САЩ и "Lockheed Martin" за нови машини F-16 се очертава като основния фаворит. Негов основен конкурент ще бъде предложението за нови изтребители "Gripen".

В петък командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков даде да се разбере, че няма да се стигне до бърза сделка, каквито бяха първоначалните планове на военното министерство. От опита на другите страни можело да се предполага, че от избора на доставчик до сключването на договора минават 5-6 месеца.

От думите му стана ясно, че оптимистичният вариант за подписване на новия договор би трябвало да е към средата на следващата година. Военното министерство и по време на първото правителство на ГЕРБ бе на крачка от сделка за нов тип изтребители, но кабинетът подаде оставка. Към момента обаче проектът е подкрепен от всички партии и има изготвена финансова рамка за изплащането му, което прави реализирането му по-сигурно.

Това ще е най-скъпата сделка от модернизацията на армията и очаквано около нея има много интереси.

Плевнелиев притеснен какъв избор ще направим

Преди два дни предшественикът на Радев – Росен Плевнелиев, коментира, че е притеснен, че "предстои България да вземе едно изцяло погрешно решение в областта на самолетите".

Според него F-16 е по-добър избор от геополитическа гледна точка и от гледна точка на способности и самочувствие на нашата армия.

"Но очаквам да бъде взето друго решение... Очаквам страната ни да закупи една "бутикова система" като "Gripen", която дългосрочно няма да свърши работата, която се очаква от нея", заяви бившият държавен глава пред телевизия Bulgaria ON AIR.

"Аз виждам геополитика в решението дали ще се купи един, или друг самолет. На източния фланг на НАТО (Румъния, Полша, Гърция, Турция) има само F-16 и няма Gripen. Ако нещо се случи на изток от България, тя трябва да може да допринесе за своята и за колективната сигурност," обясни бившият държавен глава в предаването "Брюксел 1".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #11

    И сидеров е на айфоново мълчание...

  2. перо
    #10

    Радиомълчанието има ли общо с видеомълчанието на атака?

  3. Kiril Kovatchev
    #9

    Целия този цирк съпроводен с безкрайно протакане е за това кой ще гушне комисиoнните.

  4. asigma
    #8

    "радиомълчание" е термин на радиотелеграфисти, в океана, няколко минути, на определено време, не се предават телеграми, слуша се за кораб в беда (Emission Control); ВСВ, английската флота прави това за откриване и "засичане" на кодовете на германците с "Enigma"; радио- мълчание при корабите или плавателни "съдове" е като закон, и спътниковата навигация се поврежда...

  5. sandpiper5
    #7

    “Президентът иска “радиомълчание” около избора на нови...” “Radio Silence” novel- Alice Oseman...

  6. ivancho ivanov
    #6

    Основните аргументи за избора на самолетите е класифицирана информация т.е. тайна, не е ясно защо!Ако се отнася до комисионните е ясно, инак сме в НАТО и въоръжението трябва дае общосъвместимо - при футбола ако обувките на тима са различни резултатите ще са калпави, ако пък унииформите ще е хептен интересно! Та, защо тайната?

  7. неандертал
    #5

    Пичове, F-18 е по-добрият вариант. По-скъп е, но за разлика от Gripen и F-16 има два двигателя. T.e., при повреда на двигател, самолетът може да бъде спасен.

  8. Лизи Гугуткова
    #4

    Атлантическият съвет на България разпространи свой критичен коментар за призива на президента Румен Радев за мълчание, докато купуваме нови бойни самолети. Ето и пълния му текст:

    "Радиомълчанието е техника, използвана съгласно съветската и руската военна доктрина за осъществяване на прикритие, с цел въвеждане на противника в заблуждение. Маскировка е другото име на изкуството на заблуждението. Това, за което призовава Румен Радев важи и за него самия, и за неговия екип. Най-вече за високопоставените

  9. т€еритория на Мики Маус
    #3

    Щом няма консенсус по ражоди за милиарди, по-добре да не се правят! Без значение дaли U$$ троловете ще лобират за стари модели от 1973 г като Ф16, а почерпеният от Грипен с 5 млн $-за тях!

  10. Борис Б
    #2

    Дрън-дрън, ярина! Хем ще пази "радиомълчание", хем ще е прозрачен?? А мисля, че на военен език с "радиомълчание" се означава разбил се или поне изчезнал самолет, та в този аспект е прав :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.