Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът не позволи на село да бъде прекръстено на името на Ванга

Държавният глава не е приел и предложения за смяната на имената на Сопот, Кърджали и Казанлък

9 коментара
Президентът не позволи на село да бъде прекръстено на името на Ванга

Президентът Румен Радев е отхвърлил предложението за преименуване на село Катуницав  община Сандански, на Вангинград. Това става ясно от доклада за 2020 г. на президентската комисия по наименуване на обекти с национално значение и населени места, съобщи изданието "Сега".

Идеята селото да се прекръсти в чест на името на пророчицата баба Ванга е едно от предложенията, по които президентът се е произнесъл миналата година с помощта на комисията.

От доклада на помощния орган не става ясно чие е било предложението за Вангинград. Мотивът на комисията е, че то не отговаря на приетия принцип, че правото на инициатива за промяна в наименованието на дадено населено място следва да принадлежи на органите на местното самоуправление и трябва да бъде подкрепено от мнозинството от неговите граждани.

По Конституция президентът наименува обекти с национално значение и населени места. Той не може да прехвърли това правомощие на вицепрезидента (както може да направи за даването на българско гражданство или за помилването, например).

През 2020 г. помощната му комисия е провела само едно неприсъствено заседание - в края на годината, на което е разгледала три преписки.

Освен по тази за Вангинград, е отказано и предложението софийското летище да се нарича "Асен Йорданов" в чест на бащата на авиацията у нас. Мотивите за отказа са, че инициаторите е трябвало да се обърнат към транспортното министерство, което е принципал на летището, както и към Столична община.

"През последните години в публичното пространство е имало различни инициативи за именуване на летището в т.ч. и предложения до комисията, които обаче не са довели до обществен дебат и съгласувателни процедури", е отбелязано в доклада.

Предложенията, които са уважени, са по искане на Министерството на външните работи за наименуване на географски обекти в Антарктида. И тук обаче няма пълно съгласие. От 19 предложения на Външно президентът уважава 16, за които приема, че са обосновани и отговарят на принципите на работа на комисията.

Така, в последния ден от 2020 г. в "Държавен вестник" излиза президентскиуказ за наименуване на бряг Калиопа, бряг Еагър, бряг Лин, залив Брауро, риф Кианида, езеро Диомед, езеро Пистирос, езеро Фея, езеро Монтемно, Бедечки поток, езеро Линзипар, езеро Опицвет, нунатак Дискодуратере, остров Св. Христофор, остров Бона Мансио и остров Св. Бригита.

През 2019 г. комисията към президента също е заседавала само веднъж. Сред решенията през 2019 г. е повторното отхвърляне на предложението връх Шипка да се прекръсти на Свети Никола.

При първия отказ комисията обяснява, че такова решение трябва да бъде предхождано от много широк обществен дебат, в който задължително следва да бъдат привлечени представители на различни институции, научните среди, историци, езиковеди, интелектуалци, както е важно да си види и реакцията на обществото.

През 2019 г. не е приета и идеята град Сопот да стане Вазовград.

Уважени са обаче 8 от 14 предложения на външно министерство за наименования на географски обекти в Антарктида. Както от доклада за 2020 г., и в този случай не става ясно кои предложения на министерството са отклонени.

За отказите през 2018 г. има малко повече яснота. Тогава Министерството на външните работи отново иска наименуване на обекти в Антарктида - общо 59. Президентът се съгласява с 32 от предложенията. 23 са върнати на министерството "за преработване в съзвучие с българските традиции в областта на именуването", а 4 са отхвърлени, тъй като не отговарят на правилото да не се именуват на живи личности обекти с национално значение и населени места. Не става ясно кои са тези живи личности, на които Външно е искало да кръсти обекти в Антарктида.

През първата година от мандата на Радев комисията е заседавала два пъти. Отхвърлено е предложението софийското летище да се нарича "Паисий Хилендарски".

Не са приети и две идеи за ново име на връх Мусала - на Генчо Генчев за връх Моисей и на областния управител на Софийска област Илиян Тодоров върхът да се нарича Св. Иван Рилски.

Не са приети и предложенията Казанлък да стане Александровград, а Кърджали - Орфей.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. NORAD
    #9

    А градчето западно от София кога ще получи полагащато му се наименование - Тиквя или Тиквеш, Тиквешко...

  2. rusonefil
    #8

    Президентът с лекота раздава имена в Антарктида. В България го усуква, отлага и се крие от отговорност. И защо трябва това да е някаква новина сега, какво бил отказал миналата година? Някакъв героизъми особени заслуги трябва да видим в тия рутинни, протоколни действия? Толкова ли го закъсаха апологетите на льотчика, че трябва да измислят несъществуващи заслуги? Или в отчета на президента няма нищо по-съществено, с което може да се похвали? Има нещо перверзно в това как Медиапул се превръща в евтин пиар- агент на кандидата на Решетников.

  3. rusonefil
    #7

    И това като героизъм някакъв ли трябва да го отчетем? Някак ми се вижда странно точно Медиапул да се превръща в евтин пиар агент на решетниковия поставеник.

  4. Отбелязвам
    #6
    Отговор на коментар #2

    А Велинград? А Благоевгред? А с. Графигнатиево? А МОЧА? А Альошите?

  5. асен
    #5

    казанлък – алекандров град? за чий?

  6. joro
    #4
    Отговор на коментар #1

    „А кога моля ще бъде сменено името на връх Мусала?“Да, да, да върнем предишното име. Връх Сталин май беше, а? Или не си спомняш?

  7. joro
    #3

    Как си смучете заглавията от палците. Президентът „не позволява или позволява“, президентът одобрява и подписва поднесените му от комисията предложения. Ако поднесените му „предложения“ са „идиотизъм“ и прищевки на разни местни феодалчета с цел на популизъм, просто не ги подписва.

  8. Един препатил
    #2

    Не може да се отрече, че освен всичко друго отхвърлените предложения за преименуване звучат доста глуповато. Но пък възниква един основателен въпрос - докога Димитровград ще носи името на един национален предател?

  9. Отбелязвам
    #1

    А кога, моля, ще бъде сменено името на връх "Мусала" /мюс алллах/? Турците прекръстихте, на един връх Аллах не можахте да дадете българско име. Или поне му върнете римското от преди турското нашествие - вр. Максимус.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.