
Президентът Росен Плевнелиев отхвърли тезата на посланика ни в Европейския съюз Димитър Цанчев, че македонците са изкуствено създадена нация след 1941 година. Това съобщи Македонската информационна агенция (МИА).
"Не сте чули такова нещо от мене", е повторил няколко пъти Плевнелиев пред МИА на въпрос за интервюто, в което посланик Цанчев казва, че македонците са нова нация създадена след 1941 г. и обвинява Македония за провокации към България.
Това е станало по време на работно посещение на Плевнелиев в САЩ от 29 април до 1 май. Той беше там по покана на Лигата срещу поругаването, която отбеляза 100-годишнината от основаването си. Плевнелиев изнесе лекция за вижданията си за Европейския съюз.
Българският президент обаче е отправил редица критики към Република Македония. Плевнелиев се е разграничил от българското влияние върху Европейския съвет, който взе решение да не започнат преговорите за членство на Македония през декември 2012 г., посочва МИА.
Плевнелиев е обвързал българската подкрепа за Македония с подписването на договор за приятелство между двете страни и с общо отбелязване на исторически събития.
"Решението, че Македония все още не е готова да започне преговорите, е общо решение на Съвета на министрите на ЕС. Нямаше вето от България или от Гърция, много държави изразиха загриженост. Ние винаги сме стояли до Македония в тежките моменти. Но ако някой иска да му се помогне, той трябва и да работи. Има два големи въпроса - единият е прилагането на договора от 1999 г., особено през изминалите 4-5 години. Ние не трябва да внасяме проблемите си в ЕС, а трябва да ги оставим пред вратата. Това не е голям проблем, може да се реши за секунда. Вторият голям въпрос е този за общата история. Ако някой реши, че Гоце Делчев е само техен герой, а не и наш герой, против всички решения на Европейския парламент да споделяме историята си, както Германия и Франция днес споделят тяхната история", казва Плевнелиев, цитиран от МИА.
Росен Плевнелиев е роден в Гоце Делчев и е израсъл в Благоевград – части от Пиринска Македония, към които неведнъж македонски политици са заявявали претенции през последните години.
Българският президент е отправил критики и срещу изграждането на паметници на български герои в Скопие, които Македония не желаела да споделя със съседните държави, предава още МИА.
Да не чакаме Брюксел, а да си направим реформите
Всяка страна сама трябва да направи своите реформи за растеж и заетост, а не политиците да чакат Брюксел да свърши това вместо тях. Това е заявил Плевнелиев на дискусия, организирана от Европейския институт във Вашингтон, която се е провела в "Космос" клуб в сряда, съобщи прессекретариатът на държавния глава.
Член на клуба в периода 1957-1995 г. е бил изобретателят на дигиталния компютър от български произход Джон Атанасов. Неговият портрет е поставен редом до този на американския президент Удроу Уилсън.
Пред дипломати, бизнесмени и учени държавният глава е изложил визията си за политиката на растеж. В момента страната ни е пред финализирането на Националната стратегия "България 2020", която ще е в основата на Договора за партньорство с Европейската комисия за следващия програмен период 2014-2020 г.
Плевнелиев е посочил, че не трябва да се наливат средства за постигането на моментен растеж, а да се инвестира в дългосрочни приоритети. По думите на президента доходите трябва да се изработят, а не да се взимат заеми с тази цел.
Според Плевнелиев и в момента България има възможност за развитие и прогрес. Той е посочил като пример секторите земеделие, производство на храни и високи технологии.
На въпрос за европейската перспектива и интеграцията на страните от Западните Балкани в ЕС държавният глава е коментирал, че предстоящото приемане на Хърватия от 1 юли тази година и постигнатото споразумение между Белград и Прищина е успех за ЕС и положителен пример за останалите страни от региона.
Водният сектор има потенциал за публично-частно партньорство
Водният сектор има силен потенциал за прилагане на публично-частното партньорство е заявил Росен Плевнелиев на срещата с президента на Световната банка Джим Йонг Ким, съобщи още прессекретариатът на държавния глава.
Световната банка оказва експертна и финансова помощ за реализирането на водната реформа в България, която се бави от 2007 г. Със заем от финансовата институция на финалната права са регионалните генерални планове за ВиК-системите, които трябва да дадат прогноза за развитието на сектора и осигуряването на добро качество на ВиК-услугите.
С помощта на Световната банка беше разработена концесията за ВиК услугите за Плевенска област. През януари 2013 г. обаче беше отложено решението за откриване на концесионната процедура заради неприетите промени в Закона за водите, които трябва да бъдат една от първата работа на новия парламент.
Единствената водна концесия към момента е тази в София от 2000 г., като периодично различни политически формации искат нейното разваляне.
Световната банка отпусна и средства за строителство на три нови язовира и ремонт на този край Перник още през 2007 г., но реализацията на проекта се бави заради невъзможността на страната да осигури съфинансирането от 25%. Проектът беше стопиран включително и по времето, в което Росен Плевнелиев беше министър на регионалното развитие. В същото време проблемът с режима на водата, от който страдат хиляди българи през летните месеци, може да бъде решен само с изграждането на нови водоеми.
Отношенията на България и Световната банка са в нов етап на развитие, е посочено още в съобщението на прессекретариата на държавния глава. Финансовата институция е партньор на страната ни и нейните експерти заедно с българската администрация работят по доброто управление на големи проекти и извършването на ключови реформи са констатирали Плевнелиев и Джим Йонг Ким по време на срещата си в централата на институцията.
Като приоритетни области за сътрудничество двамата са определили здравеопазването, образованието, енергетиката и енергийната ефективност. Световната банка е изразила готовност да подпомогне България с експертна помощ в тези сфери. Президентът на финансовата институция посочил, че здравеопазването е проблем в много държави и по тази причина предстои банката да формира експертна група, която да предложи модел за подобряване ефективността на сектора.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент