Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът поиска съдът да обяви ВЕИ-таксата за противоконституционна

33 коментара
Президентът поиска съдът да обяви ВЕИ-таксата за противоконституционна

Президентът Росен Плевнелиев е поискал от Конституционния съд (КС) да обяви за противоконституционна въведената от 1 януари 2014 г. такса от 20 процента върху приходите от продажба на вятърна и слънчева енергия. Мотивите на държавния глава са, че приетата от парламента такса няма обосновка, не е съгласувана с бизнеса, не е ясно за какво ще се изразходват приходите от нея и срещу събираните суми държавата не предлага никакви услуги.

 

Таксата бе изненадващо приета като част от преходните разпоредби на Закона за бюджет 2014 г., в който бе записано, че от таксата в бюджета ще влязат 150 млн. лв., но за по-късно остана да се уточнява за какво ще се използват. Лансираните версии са – буфер в бюджета, за стабилизиране на състоянието на "Националната електрическа компания", което обаче ще е държавна помощ, за която е нужно разрешение на Брюксел, и за енергийни помощи за социално слабите хора. Миналата седмица министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев заяви, че все още не е решено за какво ще се изразходват парите и това тепърва ще се дискутира с финансовото ведомство. Той не посочи срок, в който ще се реши механизмът за разпределение на средствата, чието събиране се оспорва от слънчевите и вятърните централи.

 

След гласуването на бюджета, президентът пусна закона, но обяви, че ще сезира Конституционния съд за текстовете, свързани с ВЕИ-таксата. Сега той прави това официално, като посочва, че "приетите с гласуването на Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г. разпоредби в Закона за енергията от възобновяеми източници, с които се въвежда таксата, са в противоречие с основните конституционни принципи на правовата държава и свободната стопанска инициатива".

 

Държавният глава се позовава на член 19, ал. 2 от Конституцията, която гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност, а въвежданата само за слънчеви и вятърни централи такса създава различни правни условия за стопанска дейност и неравно третиране.

 

"Не се предвижда да плащат такава такса нито другите производители на енергия от възобновяеми източници – напр. водноелектрическа енергия, биомаса, нито останалите стопанските субекти, от които държавата изкупува електроенергия на преференциални цени - произведената по високоефективен комбиниран начин електроенергия от централи с комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия", обръща внимание Плевнелиев.

 

Според него така се нарушават правната сигурност и предвидимост, които са предпоставка за привличане на инвестициите. "Правната несигурност създава риск не само да няма нови инвестиции в страната ни, но и да загубим вече осъществени инвестиции и работни места. Стабилните инвестиции и икономическият растеж, а не популисткото и административно-командно намаление на цените на електроенергията, създават заетост и повишават доходите на гражданите", посочва в мотивите си президентът.

 

"Законодателният процес за промяна на нормативен акт трябва да става при зачитане на принципите на обоснованост, стабилност, откритост и съгласуваност, установени в чл. 26, ал. 1 от Закона за нормативните актове. В случая не е спазен нито един от тези принципи. При протеклата законодателна процедура не стават ясни причините, които налагат приемането на промените в Закона за енергията от възобновяеми източници, целите, които се поставят, очакваните резултати от прилагането, а не само очакваните постъпления в приходната част на бюджета" пише още в съобщението на прессекретариата на Президентството.

 

В него се посочва още, че липсва и анализ за съответствие с правото на Европейския съюз. Мотивираността на законодателните промени в съответствие с установените критерии в Закона за нормативните актове е предпоставка за правна сигурност и стабилност.

 

Плевнелиев цитира и решение №4 на Конституционния съд от 2013 г ., според което държавни и общински такси се налагат само при наличие на предоставяна от съответната администрация услуга, а в случая държавата не предоставя на производителите на вятърна и слънчева енергия никакви услуги, за да им прибира 20 процента от приходите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #33
  2. Анонимен
    #32

    Под управлението на ББ сме надхвърлили изискванията на ЕС за дял на ВЕИ с толкова, че спокойно можем да намалим разходите за гок с още 400 млн. лева за сметка на изключване на част от излишвите ВЕИ. Затова с тази материя трябва да се действа по-кротко, за да не се сети някой за този вариант.

  3. Анонимен
    #31

    Доларджиите искат да направят България пустиня. Само заради интересите на господарите им от САЩ.

  4. Анонимен
    #30

    Рубладжиите забраниха шистоватa революция която направи Америка по-независима от страните износителки на горива. Рубладжиите не се задоволиха само с това. Те наложиха с данък енергията от възобновяеми източници за да фалират хората които са в този бизнес. Ветото на президента едва ли ще успее да поправи тази неправда, докато рубладжиите са на власт.

  5. Анонимен
    #29

    Президентът прави само онова което му наредят Бойко и Прокопиев. Сигурно сутрин ги пита и каква вратовръзка да си сложи. няма да ме учуди и това.

  6. СС
    #28

    Тоя човек наистина не мисли какво казва и прави. 1. Хем е подписал бюджета, хем сезира КС против подписа си. 2. Този чл. 19, ал. 2 от Конституцията не гарантира ли еднакви правни условия за всички енергоисточници, което би следвало да означава пазарни, а не ПРЕФЕРЕНЦИАЛНИ цени за всички? Да ги останят на пазара да се конкурират с АЕЦ по цени и да не им вземат никакви данъци на ВЕИ-тата. 3. Тоя негов член не се ли отнася и за тавана на пенсийте? Колко народ са ощетени от него, но това не го вижда.

  7. Анонимен
    #27

    "Когато врагът ни ругае значи сме на прав път". Помните ли кой го е казал другари комунисти, социалисти и тем подобни никаквисти. А кажете де. Или забравихте вече корифеят на науката, миротворецът на света, бащата на народите, генералисимусът и ще какъв ли не. А всъщност сатрап и убиец на собствения си народ.

  8. Анонимен
    #26

    Президента на олигархията се грижи добре за нея! Няма как, Бориславова, Прокопиев и другите мафиоти трябва да лапат.

  9. Анонимен
    #25

    Този е лош човек. Вместо да ползваме водата, вятъра и слънцето, които имаме в изобилие, ТРЯБВА да купуваме руски газ, /на най високите цени в Европа/, руски въглища и руско ядрено гориво. Позитанската руска агентура бди за опазване на интересите на братската руска мафия!

  10. Анонимен
    #24

    Росен да не се прави на луд, защото точно по негово време, докато беше министър се раздаваха квотите за веи-тата. Да не говорим, че когато той беше министър се раздадоха въпросните квоти до 2020 година.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.