Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът призова за преоткриване на уроците от Съединението

Според него мнозина спекулират с думата и лична корист я е ерозирала

5 коментара
Президентът призова за преоткриване на уроците от Съединението
  • Радев по време на зарята проверка в Пловдив
  • Възстановка на събиитята от преди 132 години пред костницата на Александър І Багенберг в София
  • Парламентарният шеф Димитър Главчев и кметът на София Йорданка Фандъкова поднесоха венци пред костницата
  • Граждани почетоха в Русе жертвите на последвалата след Съединението Балканска война
  • Моряци във Варна се включиха в тържествата

България отбеляза тържествено 132 години от обявяването на Съединението на Княжество България с Източна Румелия на 6 септември 1885 г. с ритуали по полагане на венци, молебени, исторически изложби, възстановки на събитията от тогава, като кулминацията традиционно беще в Пловдив със зарята проверка, водена от президента.

След цял ден слова от политици духа на българите от онова време и за възможностите на обединената нация за постигането на реални успехи, държавният глава Румен Радев заяви в словото си в Пловдив, че днес мнозина спекулират с думата Съдениение и ливната корист я ерозира отвътре, а народът страда от разединение и липса на вяра.

"Нихилизмът не е изход. Изходът е в преоткриването на този стар урок от 1885 г. В личната отговорност и спомена за времето, когато политици и граждани се възприемат и действат като актьори на историята, а не като нейни безпомощни заложници“, каза държавният глава. Според него по празниците не ни трябват възхвали, а разум и почит към смелите, които плащат цената на малодушните.

"Съединението е първият бляскав и успешен епизод по трънливия път на модерна България. То е дълбоко обмислен, колективен акт на един вдъхновен народ. Народ, опиянен от свободата и готов на жертви в името на благородната цел - националното обединение и отхвърлянето на всяка зависимост“, каза още президентът.

"През септември 1885 година един възкръснал народ взе съдбата си в свои ръце и заличи границите, начертани от великите сили. Опожарената след Априлското въстание Тракия, мъчениците от Батак и Панагюрище, които с кръвта си откупиха българската свобода, станаха заложници на интересите на близки и далечни страни, но Съединението поправи тази историческа несправедливост“, заяви още Румен Радев.

По думите му ХХ век не сбъдна свещените идеали на Националното обединение и чистата и свята република на Апостола са свещените идеали, но са останали въжделен хоризонт през войни, въстания и вътрешни сътресения десетилетия наред.

По-рано през деня премиерът Бойко Борисов, който е на посещение в Гърция, честити чрез Фейсбук празника и го определи като тържество на българската воля и дух. "Събития като днешното са най-яркото доказателство, че няма сила, която да спре българския народ, когато защитава национална кауза!", написа премиерът в социалната мрежа.

Според лидера на БСП Корнелия Нинова Съединението на Княжество България с Източна Румелия е съвършеният пример за смелост да се отхвърли чуждата намеса и за достойнство и защита на правата."Нито оръжията, нито дипломацията на по-големите имат силата да спрат обединението, което е поискано със сърцата и умовете на всички българи", допълва тя и честити празника.

В Пловдив, където на 6 септември 1885 година военни части и четата на Чардафон Велики арестуват губернатора на Източна Румелия и обявяват обединението на разделените от Великите сили през юни 1878 г. български територии на Княжество България и Източна Румелияпрез деня бе отслужен молебен от  пловдивския митрополит Николай, който почете всички участници в събитията преди 132 години и призова към единство.

"За този празник бих казал, че всякога трябва да се вглеждаме в себе си. Нека се трудим усърдно в изпълнение на заветите на всички, които отдадоха живота си за вярата, за свободата, за единството, за независимостта на нашия народ", каза читрополит Николай.

      
В София гвардейци поднесоха венци пред костницата на княз Александър І Батенберг, който издава на 8 септември 1885 г. манифеста, утвърждаващ Съединението.

В церемонията се включиха председателят на Народното събрание Димитър Главчев, кметът на София Йорданка Фандъкова, депутати, общински съветници, представители на патриотични организации. С цветя, венци и трикольори в ръце граждани се поклониха пред подвига на героите, рискували своя живот в името на свободна, силна, независима и цяла България.

Съединението се случи, защото народът го поиска и доказа на Европа ,че е достатъчно зрял, за да има своя държава, която да е политически  и икономически фактор на Балканите, каза в словото си парламентарният шеф Димитър Главчев. "Съзнаваме колко решаващо за напредъка на държавата и обществото е онова съединение, което прави силата. Не можем още веднъж да не си дадем сметка, че един народ върви напред, когато е обединен около общо споделени цели", добави той.

В дни на лутане светлината на този празник чертае пътя ни занапред, добави Йорданка Фандъкова. Тя посочи още, че "да помним и честваме великото дело на Съединението на България означава да знаем, че голямата ни сила като народ, като българи, е това да сме заедно".

Венци в костницата бяха поднесени от името на президента на България Румен Радев и министъра на отбраната Красимир Каракачанов. Националната гвардейска част изпълни български маршове, а възстановка пресъздаде случилото се преди 132 години.

Военнослужещи се включиха и в ритуалите в памет на загиналите за обединението на България в градовете Асеновград, Бургас, Белене, Варна, Велико Търново, Горна Оряховица, Ловеч, Плевен, Сливен, Стара Загора, Русе, Хасково, Шумен, Ямбол, както и в селата Новаково и Конуш, община Асеновград.

Концерт на представителния духов оркестър на Военноморските сили се състоя в Морската градина във Варна.

В Плевен тържествата тази година са в парка на Регионалния исторически музей, тъй като  обичайното място за честването – паметникът на Четвърти пехотен плевенски полк в градската градина, е в ремонт. Плевенският исторически музей обаче също е знаково място - от него са тръгнали плевенските воини към Сливница, за да участват в Сръбско-българската война, обявена след Съединението на България и нахлуването на войските на крал Милан, посочи плевенският кмет Георг Спартански. За честването на 6 септември в двора на музея са изнесени две знамена-светини - знамето на Четвърти пехотен плевенски полк и на Никополската доброволческа чета, на което е написано "Малко сме на брой, силни сме в бой".

Три експозиции на Историческия музей в Сливен бяха отворени за безплатни посещения на празника. Любопитните ще могат да видят временната експозиция "Святото ни дело - Съединението!" в сградата на Първата държавна текстилна фабрика, както и експозициите в къща музей "Хаджи Димитър" и в сградата на Регионалния исторически музей.

Честването в Чирпан е в парк "Яворов", където бяха поднесени венци и цветя пред паметника на Съединението. Традиционната есенна изложба на чирпански художници се откри в зала "Георги Данчов Зографина", а в Историческия музей бяха показани средновековни занаяти, бит и култура. За вечерта бе планирана празнична програма с участието на певиците Маргарита Хранова и Николина Чакърдъкова и танцова формация.

Препис на "История Славянобългарска" започна в Дупница от кабинета на кмета Методи Чимев, който преписа първото изречение. Изработена е и специална книга, в която до празника на Дупница - 19 октомври, преписът трябва да бъде направен. В изработката ѝ ще се включат по график читалищата и училищата в общината. Всяко от тях ще получи в плик своята част от текста, който трябва да бъде преписан. Задължително ще бъде използван химикал с черен цвят, а накрая ще бъдат изписани имената на всички участвали в преписа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #5
  2. Valpet
    #4

    Голямо "съединение" падна между ГЕРБ - в София и БСП - в Пловдив! дори и на този ден предпочетоха да се "съединяват" от 150 км разстояние!

    Всъщност, подобно разделение вместо "съединение" е напълно естествено, при положение, че ГЕРБ се Напъва напред към ЕВРОПЕИЗАЦИЯ, а БСП се Опъва назад към отдавна приключилата БЪЛГАРИЗАЦИЯ. Колко ефективно се напъват и опъват едните или другите е отделен въпрос. Но факт е, че в напъните на ГЕРБ има нещо смислено и съответстващо на съвременния интерес на страната,

  3. ivancho ivanov
    #3

    Да не се заблуждаваме,няма да е никак лека! Трябват честни политици!

  4. edin.drug
    #2
  5. ivancho ivanov
    #1

    Предлагам тази светла дата в новата ни история, Денят на съединението, да бъде НАЦИОНАЛНИЯТ НИ ПРАЗНИК, не 3-ти март!
    На 3-ти март е подписан в Сан Стефано договор за примирие между двете воюващи империи Руската и Османската, той не описва нова държава с управление, граници - само се спират военните действия. Мирният договор е подписан следващата година в Берлин и там вече се появявяме като разкъсаните две части, Княжество България и осмаснската южна Румелия с губернатор. Това е резултат от две

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.