Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът Радев отказа да разсекрети втората стенограма "КТБ"

16 коментара
Колаж: <i>Mediapool.bg</i>

Президентът Румен Радев отказа да оповести стенограмата от втората среща за банковата криза, състояла се на 14 юли 2014 г. при предшественика му Росен Плевнелиев. Преди две седмици Радев обяви, че е съгласен да разсекрети стенограмата от първата среща, проведена на 29 юни 2014 г., след като преди това се противопоставяше. Въпреки това обаче документът още не е добил публичност.

Отказа си да направи същото и с протокола от втората среща държавният глава мотивира с това, че е класифициран с гриф "поверително". По закон при подобен гриф информацията е защитена за срок от 5 години, който може да бъде удължен двойно. Главният редактор на сайта "Биволъ" Атанас Чобанов, който е изискал информацията, съобщи, че ще обжалва в съда.

"Достъпът до исканата информация е ограничен по смисъла на чл.7 ал. 1 от ЗДОИ (Закона за достъп до обществена информация) и е основание за отказ от предоставянето ѝ. Документът е класифициран", аргументира решението си президентската администрация.

Стенограмата от заседанието на 14 юли 2014 г. е всъщност истинската стенограма "КТБ", защото на тази среща са обсъждани вариантите за действие по отношение на банката, която към онзи момент бе под специален надзор и се очакваше да бъде отворена на 21 юли - нещо, което никога не се случи.

Предишният запис - от 29 юни 2014 г., който се очаква да бъде разсекретен от Радев, всъщност се отнася предимно до ПИБ и до усилията да се предотврати повсеместна банкова криза. Въпросното заседание се състоя два дни след "черния петък" за Първа инвестиционна банка, когато само за ден от нея бяха изтеглени спестявания за над 800 млн. лв. и тя изпадна в ликвидна криза.

Публично известно е, че по време на срещата на 29 юни 2014 г. при президента е отпаднал вариантът за обявяване на банкова ваканция в страната - мярка, която е обсъждана по-рано на тайно инфарктно заседание на политици, банкери и финансисти в БНБ. След консултациите при Плевнелиев идеята за ваканцията отпадна окончателно. На другия ден държавата спаси ПИБ, след като убеди банковата общност да изкупи емитирани от МФ книжа за 1.2 млрд. лв., които впоследствие бяха вкарани като депозит в ПИБ. Помощта за банката бе одобрена светкавично от ЕК – за една нощ.

Досега президентството отхвърляше исканията за разкриване на стенограмата от 29 юни с аргумента, че тя съдържа обстоятелства, които са "професионална тайна" по Закона за кредитните институции. За разлика от класифицираната информация въпросната тайна е за вечни времена. След решение на Административния съд - София град от месец май 2017 г. срещу мотива за професионалната тайна президентството вече вади аргумента с класифицирането на информацията.

В решението си съдия Стефан Станчев посочваше още, че "професионалната тайна" по случая не би следвало да бъде разкривана и пред политически лица, присъствали на въпросната среща, но тогавашният управител на БНБ Иван Искров все пак го бе направил. Затова и съдът риторично зададе въпроса дали тайната продължава да бъде такава, след като вече е била огласена пред лица, нямащи право на достъп до нея.

Преди да се стигне до обявлението на Радев, че обмисля да разсекрети стенограмата от срещата на 29 юни 2014 г., предшественикът му на два пъти отказваше това. Той отхвърли исканията на гражданина Стефан Стойков и бившия председател на БСП Михаил Миков с аргумент, че тя съдържа елементи на професионална тайна и няма надделяващ обществен интерес. И до днес Росен Плевнелиев твърди, че стенограмата от 29 юни 2014 г. не бива да бъде публикувана.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #16

    а не му ли е виновен "пак папата" на нашичкия лЬОтчик? ;-)) ... може би папата му е казал ту да разсекретява, ту да не разсекретява, ту да се скатава... Сложна му е и тая материя - личи му, че още не може да схване колко стенограми има и коя е първа? - втората или третата... :-)))

  2. trezwomislesht
    #15

    Всички факти говорят, че страната /а вероятно и финансовата структура на ЕС/ са били на ръба на криза с дълбоки последици - икономически, политически и регионални. Считам че същата причина, заради която не се разкриват стенограмите, "пречи" на прокуратурата да доведе Цв.Василев от Сърбия /не се знае ще могат ли да му затворят устата/. 1997г не трябва да се повтаря и то в страна член на ЕС. Това след Гърция може да е краят му.

  3. Камен Илиев
    #14

    Поредните сплетни на Бивол. Не че нещо ще се подобри със или без стенограма, ама давай да правим панаири.

  4. Ощавен маркиз
    #13

    Що????

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  6. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #11
  7. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #10
  8. Българофил
    #9

    А че въпросният Радев няма никакво намерение да спазва законите и Конституцията, се вижда от самолет(изстребител)!

  9. Българофил
    #8

    Отговор на коментар №4 на Българанъ: П(Р)езидентът Радев неслучйно е одобрен от Решетников! И как имате предвид, че руската ВТБ(външно търговска банка) е пряко замесена във Фалита на КТБ, става ясно, че има какво да се премълчи по въпроса! Тази стенограма няма да я разсекретят, или ще подхвърлят нещо маловажно, което няма нищо общо с истината!..

  10. ДжеромК
    #7

    Леле, докато сътворя комента и хем-хема вече дошъл. И айде да цитирам, че дън` съ мъчити: "Безкрайно съм щастлив, че този човек вече не е Президент!", по-различно ми звучи от "дано не се спънете", някак уважително, с лек укор, ама като за наш човек.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.