Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът: Ще е грешка, ако Борисов и Заев изиграят "някакъв театър" с нова декларация

След готовността му за отстъпки натискът срещу македонския премиер минава на улично ниво (видео и снимки)

25 коментара
Сн.  Християн Мицкоски, Фейсбук

Президентът Румен Радев България да вдигне ветото върху началото за преговори на Северна Македония за ЕС, "след като се признаят обективните исторически факти и след като процесът по изкоренявана на езика на омразата стане устойчив и необратим".

Така той заяви ясна позиция, че е против отпушването на процеса в рамките на тази година, каквато е амбицията на Скопие.

Според Радев би било груба грешка, ако премиерите Бойко Борисов и Зоран Заев изиграят "някакъв театър" и подпишат една пожелателна декларация, какъвто е и Договорът за добросъседство от 2017 г. - без ясни критерии, без механизми за верификация и без критерии за изпълнението му.

"Ние имаме най-голямо желание нашите приятели от Република Северна Македония да получат своята европейска перспектива и точно заради това сега трябва да изчакаме да се успокоят емоциите. Трябва да се въоръжим с търпение за един открит, спокоен разговор, така че да видим ясно позициите на двете страни и да не се изкушаваме от бързи решения с имитация на триумф", каза Радев.

"Докато зад тази фасада продължават да гният проблемите на титовия режим и неговата идеология, България, след като не успя да включи нашите изисквания в преговорната рамка, трябва да даде съгласие за начало на преговорите, след като се признаят обективните исторически факти и когато процесът по изкоренявана на езика на омразата, и изкореняване на нашата идентичност и суверенитет стане устойчив и необратим", добави той.

Натискът срещу Заев преминава на улично ниво 

На този фон натискът срещу македонския премиер Зоран Заев в Скопие става все по-силен. 

След като той показа, че е готов на отстъпки спрямо България, за да придвижи Скопие към ЕС, опозиционната ВМРО-ДПМНЕ му поиска оставката и разгърна мощна кампания срещу него.

В четвъртък вечерта най-голямата опозиционна партия организира и протест срещу Заев в македонската столица, в който се включиха стотици хора.

Акцията се проведе под мотото "Протест сега, за да не стане прекалено късно", като от ВМРО-ДПМНЕ обявиха, че протестите ще продължат и в други градове. 

Заради коронавируса протестът бе организиран под формата на колона автомобили, която се отправи към сградата на правителството.

Пред събралите се говори лидерът на главната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, който обвини Заев, че използвал твърде помирителен тон спрямо съседна България.

"Време е гражданите да се обединят и да се сложи край на лудостта на Зоран Заев – човекът, който иска да продаде националните интереси", заявиха от ВМРО-ДПМНЕ.

 

След интервюто на Заев за българската агенция БГНЕС Северна Македония влезе в политическа турбуленция. 

В интервюто Заев каза, че Договорът за добросъседство вече ще е закон в Северна Македония, Гоце Делчев е революционер и за българите, и за македонците, който се е борил за свободата на Македония и Одринско. Освен това по думите му "България не е фашизъм, а наш приятел".

"Заявяваме, че нямаме териториални или малцинствени претенции, че името Северна Македония се отнася за Република Северна Македония. Затова обявихме пътна карта, за да поемем ние за себе си ангажименти, които ще имат правен ефект и ще бъдат от полза за гражданите и на Македония, и на България", казва Заев пред БГНЕС.

Срещу него има натиск и в среди от собствената му партия СДСМ. 

Бившият президент Бранко Цървенковски реши да замрази членството си в СДСМ, но от партията официално подкрепиха Заев. 

Президентът на Македония (2009-2019 г.) Георге Иванов също го разкритикува. Според него е прецедент политици да дават исторически тълкувания на фактите. Никой няма правото, свободата и призванието да променя нещо, да изкривява фактите и да преиначава истината – това е срамно и жалко, заяви Иванов.

Той определи Заев като "национален предател". 

Според информация от македонското правителство Скопие вече е изпратило на София ново предложение за изход от задънената улица.  Какво е заложено в него не е ясно, но българското правителство на няколко пъти потвърди, че вижда решението на спора в подписването на нов документ – анекс, декларация или споразумение, който да замени неработещия Договор за добросъседство от 2017 година.

Скопие иска да придвиж процеса още до края на годината, за да се възползва от ротационното европейско председателство на Берлин. Преди ден вицепремиерът Красимир Каракачанов приветства интервюто на Заев и обяви, че може да има промяна на българската позиция, но от думите му стана ясно, че по-скоро говори за следващата година и то с много условия. 

"Усилията продължават, изгубихме поколения....

Вицепремиерът по европейски въпроси на Северна Македония Никола Димитров каза в телевизионно интервю, че усилията продължават. 

"Ние нямаме намерение да вдигнем ръце и да се откажем от своето европейско бъдеще, нито възнамеряваме да засегнем или да позволим да бъде засегната македонската идентичност, заяви той в интервю за Н1, цитиран от БГНЕС.

Вицепремиерът каза, че в момента с България има отворени двустранни канали за комуникация, за да се намери изход от ситуацията. Той отново посочи, че решението не може да влияе върху правото на гражданите на самоопределение.

"Изгубихме поколения, чакайки решаването на проблема с Гърция, след това изминаха две години с френската инициатива за нова методология на процеса за разширяване, сега имаме ново предизвикателство. Ще бъде лошо, ако посветим цялата тази енергия на чакане", заяви Димитров.

Да се отворят досиетата на УДБА 

Бившият македонски министър на вътрешните работи Любе Бошковски пък призова за незабавно отваряне на досиетата на зловещата Държавна сигурност от времето на югославския диктатор Йосип Броз Тито УДБА, съобщи БГНЕС. 

"Когато политиците казват истината това е истински кураж и крачка напред. Подобно поведение е необходимо за македонската политика. В демокрацията трябва да има различни мнения, позиции и дебати по основните въпроси", каза Бошковски. 

"Неизбежна и абсолютна необходимост е да се разреши един въпрос, който от десетилетия се отлага - а това е така в повечето бивши югославски републики. Трябва да отворим архивите на УДБА и да разберем, кой е доносничил в Белград. Тогава ще разберем, че най-кресливите днес са в тези списъци", каза Бошковски.

Любе Бошковски бе министър на вътрешните работи в кабинета на Любчо Георгиевски, а по времето на режима на Никола Груевски той бе арестуван и осъден в скалъпен процес поради неговите обвинения за начина, по който управлява Груевски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #25

    ДОБРИЯТ СЦЕНАРИЙ:
    СКОПИЕ ДА ДАДЕ ГАРАНЦИИ ЗА РЕФОРМИ, СОФИЯ ДА ВДИГНЕ ВЕТОТО
    - Лошият сценарий е, ако Зоран Заев пропусне сега момента за сделка с Бойко Борисов - догодина ще е по-трудно;
    - Когато бях избран за президент, медии в Скопие написаха, че българите са избрали македонец за държавен глава.
    Росен Плевнелиев, президент на България (2012-2017)

    Много добре помня тъмните години на режима на Груевски, затова за мен премиерът Заев е светлина в тунела и надежда за по-добро бъдеще и му пожелавам

  2. Стоян Трушков
    #24
    Отговор на коментар #23

    А какво ще загубим ако дадем без забавяне нашето съгласие за приемането на РСМ в Европа и да оставим политиците и историците да търсят взаимоизгодните политически и исторически формулировки?Пък даже и да не постигнат такова съгласие, какво ни пречи ние да си имаме нашата си история, а те да си имат тяхната история?

  3. fantom
    #23
    Отговор на коментар #22

    Толкова ли си глупав, или смяташ другите за глупави? Как може цар Самуил да бъде и македонски цар, и български цар? Тогава държава Македония не е имало? Ама имала цар, така ли? Езикът пък не е политически, а лингвистичен проблем. Лингвистиката е наука и показва, че "македонският език" е създаден изкуствено от диалект на българския. След като загубиха "античните си корени", сега са се хванали да доказват, че българите имат македонски корени. И Превеждат Талев на македонски. А в учбника им за 2020

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #22
  5. fantom
    #21

    Не вярвам Заев да е искрен. Но дори и така да е, той няма достатъчна подкрепа в страната си. А това е достатъчна причина преговорите за влизане е ЕС да се отложат. Това би било ПОДКРЕПА за ДУМИТЕ на Заев, а не блокаж. В противен случай зомбитата ще го свалят, а договорът с анекс или не да бъде денонсиран, или просто неглижиран. Познато ни е.

  6. Гошо мъдреца
    #20

    Президентът да чете по внимателно скопската преса и да изрази ясно своето лично отношение по спора между двете страни. Да попита Москва, какви трябва да бъдат условията ? България и СМР трябва ли да се договарят по руската преговорна рамка?

  7. Филка Русофилка
    #19

    15 ПPИЧИНИ ЗAЩO CКOПИE НE ПPИEМA БЪЛГAPCКИТE УCЛOВИЯ
    Aкo ceгa oтcтъпим, Бългapия и бългapитe нe биxa имaли в бъдeщe пpaвoтo дa ce caмoувaжaвaт, кaтo нapoд кoйтo e cъздaл нaй-cтapaтa oт ceгa cъщecтвувaщитe дъpжaви в Eвpoпa
    пpoф. д-p иcт. н. Тpeндaфил Митeв

    Caгaтa в oтнoшeниятa мeжду Бългapия и Ceвepнa Мaкeдoния тaзи eceн ecкaлиpa. Пopaди тoвa нa 11 нoeмвpи 2020 г. флaгмaнът нa бългapcкия пepиoдичeн пeчaт – вecтник „Тpуд“, публикувa мaтepиaл cъc зaглaвиe „Eтo въпpocитe, нa кoитo Cкoпиe тpябвa

  8. Борис
    #18

    Досиетата на УДБА отдавна са в Белград.

  9. Борис
    #17
    Отговор на коментар #16

    Точното име на "Свободната зона" на Коритаров е по-скоро "Сръбска зона". По времето на социализма, борещите се за свободата на Вардарска Македония бяха обвинявани като "великобългарски шовинисти", сега пък са "националисти-живковисти"? Интересно как, някои у нас успяват винаги да изкарат само България за виновна при подобни спорове със съседни държави, независимо преди или сега. Как подобни журналисти, историци и прочее анализатори не споменават нито думичка например как се стигна до това положение

  10. Филка Русофилка
    #16

    OТГOВOP НA OТКPИТOТO ПИCМO НA ПPOФ. НИКOЛAЙ OВЧAPOВ
    Жopo Кopитapocки, Кoмeнтap в „9 бeз 5“ нa 27.11.2020

    „Нaй-пocлe, увaжaeми зpитeли! Нaй-пocлe и aз, кaтo oнзи нeзaбpaвим гepoй oт paзкaзa „Paдocт“ нa Aнтoн Пaвлoвич Чexoв - Митя Кулдapoв - имaм пълни ocнoвaния дa изпитaм зaкoннa гopдocт.
    „В гaзeту пoпaл“, пpи тoвa нe в кoя дa e, a в eдин oт титулoвaнитe кaтo нaй-чeтeни вceкиднeвници кaтo вecтник „Тpуд“.
    Пpи тoвa нe c кaквoтo e дa e зaглaвиe, a вижтe, увaжaeми зpитeли, пoглeднeтe, възxитeтe

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.