Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът сложи САЩ, Балканите и Русия пред ЕС

130 коментара
Президентът сложи САЩ, Балканите и Русия пред ЕС

В обръщение към нацията по повод освобождаването на българските медици след осем години престой в либийски затвори, президентът Георги Първанов, който се бе умълчал в последните дни покрай осветяването на досието му на сътрудник на ДС, се отърси от конфуза си и сподели радостта си, че медиците вече са сред нас. Той направи уговорката, че тепърва трябва да се оценят всички аспекти от действията по успешното приключване на случая и благодари поотделно на няколко страни и региони за активното им съдействие. Отдели специално внимание на САЩ, Балканите, Русия и арабските страни, преди да упомене приноса на Европейския съюз и Европейския парламент.

С подписването на указа за помилването се слага точка на осемгодишната драма на медиците, каза в обръщението си президентът. “Слага се край на едно тежко изпитание за нашите съотечественици в затворите и в съдебните зали”, продължи той.

Всъщност във вторник Първанов си присвои за един кратък, но исторически миг, правомощията по помилването, които по принцип са прехвърлени и се упражняват от вицето му Ангел Марин. 

В обръщението си президентът каза това, което през шестте години като държавен глава “дипломатично” се въздържаше да споменава – че либийският съд не се е съобразил с неоспоримите юридически и научни доказателства за невинността на медиците и че не са били отчетени крещящите нарушения на човешките права на нашите сънародници. За пръв път признанието, че процесът в Либия е “политизиран” и “опорочен”, президентът направи през декември 2006 г., когато смъртните присъди бяха потвърдени, макар да се очакваше друга развръзка след визитата на Първанов в Джамахирията.

“И смъртната присъда, и трансформацията ѝ в доживотна, прикриват истинските причини за възникването и разпространението на СПИН епидемията в Бенгази”, допълни Първанов.

Държавният глава предупреди, че ще има много и противоречиви коментари защо така се разви случаят и каква бе цената, която плати държавата ни за него. Той не забрави да отбележи, че в началото на делото “българската дипломация очевидно е недооценила тежестта на проблема”.

“Трябва да признаем, че дълго време институциите се лутаха в търсенето на подходяща тактика и средства. Анализът вероятно ще покаже от дистанцията на времето, че сме допускали и грешки. Нека историята да отсъди кой в каква степен е бил ангажиран, кой как е грешал. Аз няма да бъда съдник”, заяви Първанов и наблегна на последните години, очевидно от мандата на правителствата на Сакскобургготски и Станишев, съвпадащи и с неговия мандат, в които “България не е спестявала никакви усилия за намирането на благоприятен изход от този мъчителен процес”. По думите на Първанов именно в тези “последни години” е било свършено основното за освобождаването на медиците – чрез баланса, когато “българската дипломация беше динамична, активна и категорична, но и предпазлива и деликатна, когато постигането на целта го изискваше”.

Държавният глава постфактум разкритикува споровете за “тиха” или “шумна” дипломация като самоцелни. “Имаше моменти, в които доминираха усилията по линия на тайните преговори – защото това беше волята на нашите европейски партньори и защото някои шумни PR кампании по-скоро забавяха решението и утежняваха положението на осъдените”, каза той в обръщението си.

Той спомена, че българските православни и мюсюлмани са били един до друг в отстояването на каузата за освобождаването на медиците, похвали инициативите на гражданското общество, позицията на медиите като “мощни фактори на свободата” и премина към международните институции, степенувайки заслугите им според своето виждане за тях.  

“Успехът на каузата по спасяването на сънародниците ни стана възможен и заради солидарността на европейските ни партньори, заради съпричастността на приятелите ни от САЩ, Балканите, Русия, немалко арабски страни. Твърдите и категорични позиции на ЕП и ПАСЕ, активната дипломатическа работа на ЕК, подкрепата на държавните и правителствени ръководители от Франция, Великобритания, Германия, Италия, Австрия, Гърция, практически от всички страни членки на ЕС беше особено важен фактор”, каза в обръщението си президентът.

По-нататък той благодари персонално за подкрепата и конкретната помощ на френския президент Никола Саркози и на съпругата му, на председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу, на еврокомисаря по външните отношения Бенита Фереро Валднер, които, по думите му, “с много такт, но и твърдост, и категоричност допринесоха за окончателното решение”.

В края на обръщението си президентът изрази човешко съчувствие към заразените либийски деца и техните семейства. “Вярвам, че ЕС, в това число и България, ще продължи усилията в дългосрочен план за лечението, за ограничаване на техните страдания и на мащабите на тази трагедия”

Първанов завърши с пожеланието към освободените медици да получат в страната си “тази топлина и подкрепа, която досега поддържаше духа ви от разстояние”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

130 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Anon
    #133

    Gionsurat.

  2. Omurtag
    #132

    .

  3. az
    #131

    imashe li takava ili samo izjavlenije che nashite sa vinovni moze bi !?

  4. Брюксел
    #130

    И кой му пише речите?

  5. MI5
    #129

    Ами защо не ги прибраха със самолета -амфибия, който Русия безвъзмезно отпусна да гаси пожарите и който българските телевизии чакаха с такова напрежение и така съдбовно, и който свърши толкова много и въобще е най-хубавия самолет на света, на най-великата държава в света, която ще получи безвъзмезно българските тръби и ще ни строи АЕЦ и животът ще е празник!

  6. ERASER
    #128

    Гоце, колкото и да се присламчваш към успшното решение на въпроса за българските медици петното от бившотото ти (смея да твърдя и настоящо) битие на агент на ДС не може да се заличи. Не знам кой е бил по-активен, дали ЕС или САЩ, но знам кой трябва да се бори за последните две места в списъка, България и Русия. България, защото политиците разбраха, че без да свършат поне малко нещо няма да се размине, Русия, защото въобще не помогна, по една или друга причина просто не искаше. Така, че Гоце, не изкарвай шефа си Путин герой.

  7. комунист
    #127

    Ей на това му се вика комунистически гьонсуратлък! Вместо да си посипе главата с пепел и да се срамува в ъгъла!И никак не можа да ми стане ясно каква беше ролята на Русия?

  8. Гоце замълчи!
    #126

    те държа часове наред в палатка и не те прие!Забрави ли????????????

  9. bulgarka
    #125

    za Prezident na Bulgarija.Toj ne beshe moja izbor, no uvazhavam izbora na bolshinstvoto , zashtoto drug civilizovanpat njama. A vie prodalzhavajte da balvate - drugo javno ne mozhete,ne znaete i ne iskate DIVACI TAPI! Njakoj den shte zamlaknetepo estestven ili neestestven pat - dano ne ste si otrovili i decata s divotijatai omrazata si!

  10. Гоце
    #124

    Моля Ви бъдете снисходителни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.