Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът солидарен с банките и БНБ срещу идеите на Дянков за сваляне на лихвите

Плевнелиев: Лихвите трудно могат да се свалят с административни мерки

39 коментара
Сн. БГНЕС

"Икономиката е в основата на всичко – на кредитирането, на темата с лихвите. Лихвите трудно могат да се свалят с административни мерки. Свалянето на лихвите зависи от икономиката". Това каза президентът Росен Плевнелиев по повод на изготвените от финансовото министерство законови предложения за ограничаване на банковите такси за обслужване на кредитите.

Изявлението на Плевнелиев пред журналисти бе след срещата му в петък с Управителния съвет на БНБ. По закон президентът назначава трима от членовете на УС и срещата е била от серията опознавателни срещи на държавния глава след встъпването му в длъжност.

Президентът не пожела да коментира повече предложенията на финансовия министър Симеон Дянков, огласени в четвъртък, които целят поевтиняване на кредитите, защото предстоял дебат по темата.

А идеята на Дянков за пълна регулация на малките кредити до 400 лева, които се отпускат небанкови институции, президентът определи като добра.

"Идеята да се регулират по-добре малките креди до 400 лв. от гледна точка на повече регулация, повече правила, за мен лично е добра, защото повече прозрачност означава повече права и по-голяма защита на интересите на хората", каза Плевнелиев.

"Всички останали идеи нека бъдат добре обосновани, да се дебатира по тях и чак тогава президентската институция ще излезе със становище. Приветствам усилията на всички страни да търсят възможности”, коментира още той.

От своя страна управителят на БНБ Иван Искров каза, че централната банка не определя лихвите от 1 юли 1997 г., когато България въведе валутния борд. "Тогава политическата класа реши, че основният фактор, за който трябва да следи БНБ, е стабилността на националната валута, тъй като това е най-важното нещо, особено за малки икономики, каквато е нашата страна”, обясни той.

А президентът допълни: "Българската държава трябва да продължава да работи за репутацията на банковата система, с която ние толкова се гордеем и която е предпоставка за по-изгодно кредитиране и съответно за ползи за хората".

По повод на срещата с управата на БНБ Плевнелиев каза: "Целта на срещата беше да направим необходимите комуникационни канали по всички нива между президентството и БНБ, за да може през 2012 г., която е много важна за България, двете институции да работят заедно, да обменят идеи. Правителството, президентството и БНБ трябва да използват капацитетите си за това страната да има качествена, работеща програма за развитие България 2020".

"БНБ е най-старата и уважавана институция в тази държава. БНБ се ползва с изключителното доверие на президентската институция и двете институции са символ на надпартийност, консерватизъм. България трябва да бъде стабилна и да надгражда тази стабилност”, заяви още президентът. "Банковият сектор е стабилен, добре капитализиран. Банките в България има ликвидност, двойно по-голяма от средната в европейските банки. Регулаторът е силен, консервативен", каза още той.

"Говорихме по важните приоритети за 2012 г., за да може банковият сектор да бъде стабилен, ефективен и икономиката да върви напред. Важно е дългосрочното планиране, важно е стартирането на проекти, които биха задвижили нискорискови проекти", допълни държавният глава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. emma
    #39
  2. emma
    #38

    Благодаря,лично,а и за повече от форумците сматам,бяха ценни нещата,които обяснихте.От всичко казано от Вас,ми стана за пореден път ясно,че ние живеем в някакъв друг свят,далеч от цивилизования.И тук A,B,C,субектите са налице и понасят в същите размери тежестите на банковта неясна система,но в пъти по-жестока за гражданите.25-30% са необслужваните кредити,а тежестта сепонася само и единствено от клиентите и обществото,но не и от банките.Много по-милостива е системата при вас.Тук под формата на неясни

  3. Анонимен
    #37

    Gen. Augusto Pinochet: Гърция да си плаща сметките до драхма! Германските банки да пият студената вода и да минат под охлаждащия студен душ, а не бедният, изстрадал българин да плаща чужди сметки. НЕ на Шенген! НЕ на еврото! Да на българския ЛЕВ! Не на германо-френската хегемония в ЕС! Не на гръцкия мързел, лакомия, тарикатлък и социализъм. Не на руския държавно -монополистически фашизъм в европейската енергетика. Не на некадърните брюкселски чиновници, дето един ден не могат да издържат на

  4. Анонимен
    #36

    Gen. Augusto Pinochet: Емма, американската система в момента наказва А ( данъкоплатеца) за греховете на B (банка, която е поела излишен риск) и С (потребител, който е поел излишен риск). Наказаните трябва да са В и С, а не А. При българската криза е наказан С и това, макар и да изглежда на пръв поглед несправедливо е по-добър вариант от американския. Нека преведа нашия настоящ американски фабианско- социалистически модел и проводникът му- Барак Обама в реални измерения. По плана на Обама за вдигане

  5. Анонимен
    #35

    Gen. Augusto Pinochet: Emma, не съм бил в такава ситуация и Бог да пази ! Пиша не от собствен опит, а от това което съм виждал, чувал и наблюдавал. Случаите са от различни периоди през последните 30 години. Банките непрекъснато менят правилата и това го правят с помощта на Конгреса. Моят счетоводител е по-вещ по въпроса от мен и знае всяко изменение детайлно. Ето и примерите: През 70-те години моят американски тъст наследява от починалия си баща $250,000. Наследството било изненадващо за него.

  6. emma
    #34
  7. Анонимен
    #33

    Гражданите постигнаха нова съдебна победа в битката с неравноправните клаузи, които някои банки залагат в договорите за заеми. Двама кредитополучатели са осъдили Пощенска банка за надвзети лихви и такси за близо 10 000 евро. Делото е заведено в Софийския районен съд, а решението на СРС е от края на 2011 г. Съдът е установил, че банката едностранно и необосновано е вдигнала лихвата по кредита. Засега делото е спечелено само на първа инстанция, но то разбива мита, че ако веднъж си подписал договор

  8. Анонимен
    #32

    До емма от 29 Повечето кредитополучетели се подписват под договорите с банките защото просто нямат друг избор. Това не са договори а ултиматуми. Това е така защото банките не са под никакво напрежение и натиск от законодател и конкуренция. Просто няма равнопоставеност в отношенията банка - клиент. Това са според мен административните мерки които иска Дянков да въведе - нищо повече. Банките искат да превърнат своите клиенти в крепостни селяни и държавата стои и гледа отстрани и вдига рамене. Явно има какво да се направи по отношение на "банките".

  9. Анонимен
    #31

    Gen. Augusto Pinochet: Президентът е прав в случая . Министър Дянков иска да премине към американската система на Федерален резерв, който независимо от държавата да контролира лихвения процент. Аз не съм професор по икономика. Имам от години свой собствен бизнес и ми се струва, че ако аз се събера с още 34 собственика и решим да "договорим" цената на нашия продукт, според закона за антимонополното право в САЩ , тези от нас, които са поели инициативата за това договаряне ще влезат директно в панделата,

  10. emma
    #30

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.