Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът в Деня на Съединението: Българският народ успява, когато е обединен

Европа може да решава кризите само, когато сме заедно

9 коментара
Сн. БГНЕС

"Смисълът на празници като днешния не е в повърхностното търсене на национална гордост от отминали събития, а в стремежа да пренесем мъдростта и поуките от тях през вековете. Вярвам, че най-силното послание, което актът на Съединението отправя и до наши дни, е, че българският народ успява тогава, когато е обединен. Когато има национален идеал, когато дръзва да кове сам съдбата си, когато има истински лидери, които вървят редом с него и следват волята му”. Това заяви президентът Росен Плевнелиев в словото си по време на тържествената заря-проверка в неделя вечер в Пловдив по повод 130-та годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия.

Денят на Съединението бе отбелязан в цялата страна, но центърът на тържествата по традиция бе Пловдив. На площад "Съединение", пред едноименния паметник, хиляди пловдивчани и гости на града се събраха да почетат паметта на предците ни, осъществили Съединението на България преди 130 години. Тържествената заря-проверка започна с приемане строя на почетните роти на поделенията на Сухопътни войски и Военно-въздушните сили на Пловдивския гарнизон от президента на България Росен Плевнелиев.

"Съединението на Княжество България с Източна Румелия и сега, 130 години по-късно, блести със своята чистота и безкористност, с народния стремеж за справедливост. На онзи паметен 6 септември 1885 година българският народ доказа, че има и желанието, и волята, и готовността да кове собствената си съдба в свободна и обединена България!". Това каза в словото си президентът Росен Плевнелиев. Той цитира Константин Иречек, според когото "Вече никой не може да упреква българите, че нямали държавна идея, народно самосъзнание и че тяхната свобода била само харизано нещо, което не знаели нито да ценят, нито да пазят".

Президентът призова да се помни, че нашите предци са застанали като един в защита на Съединението и че именно в тези първи години от живота на Свободна България се е оформило онова чувство за синовен дълг, с което българите са защитавали Родината през последвалите войни.

В словото си Плевнелиев се спря на кризата с бежанците, като отбеляза, че ”само заедно можем да решим всяка криза”.

"Решението на кризата с бежанците не е по силите на нито една държава, която и да е тя. Европа може да решава кризите, независимо дали те са гръцка, украинска, бежанска или друга, само когато сме заедно. Европа е силна, когато е обединена. Българският народ е силен, когато е единен. Ние сме българи, но и европейци. Градим своето достойно място в семейството на европейските народи, както ни завеща Левски. Трябва да отстояваме единството на българската нация, трябва да продължим да вярваме в завета на основателите на Европейския съюз за единство, общ глас и съюз на народите в Европа, като научен урок от две световни войни и безброй конфликти и жертви, които поколения европейци преживяха и изстрадаха в миналото”, заяви държавният глава.

"След като в годините назад народът ни е успявал да съхрани единството си и е преодолявал изкуствените разделения, вярвам, че и днес българите имаме мъдростта да ценим повече това, които ни обединява, отколкото ни разделя. Като помним и пазим завета на предците ни, можем уверено и с общи усилия да работим, за да бъде страната ни стабилна и просперираща", заяви премиерът Бойко Борисов в поздравление по случай празника, разпространено от пресслужбата на Министерски съвет.

"След като в годините назад народът ни е успявал да съхрани единството си и е преодолявал изкуствените разделения, вярвам, че и днес българите имаме мъдростта да ценим повече това, които ни обединява, отколкото ни разделя. Като помним и пазим завета на предците ни, можем уверено и с общи усилия да работим, за да бъде страната ни стабилна и просперираща", заяви премиерът Бойко Борисов в поздравление по случай празника, разпространено от пресслужбата на Министерски съвет.

"Ако искаме да сме честни пред себе си и пред другите, не можем да не признаем и това, че като народ и като общество, ние нерядко допускаме да ни ръководи не заветът на Съединението, а богопротивният дух на разединението. Ето защо, на този толкова тържествен и празничен ден ние сме призвани не само да отдадем синовна почит към онези, които извършиха делото на Съединението, но и да се вгледаме в себе си днес, в това, което води нашето съвременно общество - дали то е духът на единството и Съединението или духът на разпада и на разпиляването”, казва словото си по повод празника Патриарх Неофит.

На 6 септември 1885 г. е провъзгласено съединението на Източна Румелия с Княжество България.

Българските войски, разположени в околностите на Пловдив, начело с майор Данаил Николаев и отрядите на Чардофон Велики (Продан Тишков) завземат конака и арестуват областния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич.

Създадено е временно правителство начело с Георги Странски, което обявява съединението на Източна Румелия с Княжество България.

По силата на Берлинския договор, подписан на 13 юли 1878 г., България е разделена на Княжество България и Източна Румелия (в пределите на Османската империя).

На 8 септември 1885 г. княз Александър Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на Източна Румелия и приема да бъде титулуван като княз на Северна и Южна България.

“Да бъде известено на моя любим народ, че на 6-й того жителите на така наречената Източна Румелия след овладяването на тамошното досегашно правителство и избирането на друго правителство, обявиха съединението на Източна Румелия с Княжеството и единодушното Ме провъзгласиха за Княз на тая област.

Като имам предвид благото Българский народ, неговото горещо желание да се слеят двете Български Държави в една и постигането на историческата му задача, аз признавам съединението за станало и приемам от сега нататък да бъда и се наименувам Княз на Северна и Южна България”, се казва в манифеста.

След акта на 6 септември 1885 г. Османската империя започва да съсредоточава войски към българската граница, а сръбският крал Милан Обренович дава заповед за мобилизиране на сръбската армия.

На 24 октомври 1885 г. е свикана конференция на представителите на Великите сили в Цариград за уреждане на Източнорумелийския въпрос.

На 2 ноември 1885 г. сръбските войски нападат България и започва Сръбско-българската война. Победата на България във войната на 16 ноември 1885 г. утвърждава съединението.

След продължителна дипломация на 5 април 1886 г. в двореца Топхане в Цариград по време на Цариградската посланическа конференция (24 октомври 1885 – 5 април 1886) делегатите на Великите сили (Германия, Австро-Унгария, Франция, Великобритания, Италия, Русия) и Турция подписват Българо-турска спогодба (Топханенски акт), с която се признава Съединението на Източна Румелия и Княжество България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stanimir Petrov
    #9

    И да не пропусна: тогавашните наши българи /явно от простотия/ взели че вдигнали и руски паметници. Един от тях направо срещу Народното събрание. Да се възмути днешният "демократичен" и "просветен" евроатлантически човек до дъното на душата си!

  2. Stanimir Petrov
    #8

    В и К08:44 | 07 септември 2015 | #6Това е най-българския празник а не трети март. Трети март може да се празнува само като годишнина от капитулацията на мужиците пред нас след Първата световна война. "Ще ти припомня само, че Трети март е бил честван в Царство България като национален празник, т.е. времето,преди БКП да го премахне като такъв и на негово място да постави 9ти септември. Време, в което България никак не е била управлявана от русофили и нещо повече, съвсем пресни са били спомените от

  3. Ана
    #7

    Крал Милан поощряван от руският цар Алексан ър III нападна България и немотивираните му войници бяха след две седмици отблъснати отвъд Морава. Сърбите са били оплашени от една силна и обединена България защото са се опасявали че ще трябва да връщат харизаната им от руснаците Моравска България с компактно българско население. Българският народ съчини на изложилия се крал един химн който започваше така: „О, ти крал Милане , шумадинска свиньо....”

  4. В и К
    #6

    Това е най-българския празник а не трети март. Трети март може да се празнува само като годишнина от капитулацията на мужиците пред нас след Първата световна война.

  5. koisvoi
    #5

    Да ви е честит "президента" драги толерасти!

  6. И какво от това
    #4

    To народът е обединен за доста неща! И в борбата с корупцията и икономическата прстъпност, и против изсичане на горите, и против офшорките, г-н президент, и против обрастването на властимащите с групови, корпоративни и лобистки интереси. А вие, политиците, се правите както че не чувате гласа на народа, така и го РАЗЕДИНЯВАТЕ! Народът е обединен против ДПС, но вие не чувате, разединявате го, и си разигравате коня заедно с ДПС, на наш гръб!

  7. daskal
    #3

    Да, и върху пунктуацията могат да поработят.

  8. Александър Борисов
    #2

    Майор Данаил НИКОЛАЕВ /не Николов,по Медиапул/ е забележителна личност в историята на българската армия.Участник в Руско-турската воина,Герой от Сръбско-българската война,произведен първи български генерал,отличил се във войните,които България води,той е бил обект на всенародно уважение,наричан Патриарх на българската армия. Журналистите,които ни разказват история е непростимо да проявяват небрежност с имената на велики българи.

  9. boi
    #1

    Честит празник на всички които се чувстват българи и патриоти !Нека сме благодарни на тези , които го направиха въпреки Русия !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.