Президентът Румен Радев посочи две основи предизвикателства пред служебния кабинет - съдебната реформа с акцент върху отчетността и отговорността на главния прокурор и дата за затваряне на въглищната енергетика, която според него трябва да работи възможно най-дълго.
По думите на Радев предишните управляващи са входирали в ЕС като дата за затваряне на българските въглищни централи 2036 г.
"Ние трябва да се борим този срок да бъде удължен, но в същото време това производство трябва да бъде организирано ефективно, с намаляване на вредните емисии така, че да можем да понесем цената, защото цената за емисиите расте непрекъснато", каза Радев.
Той добави, че решението за въглищните централи е стратегическо за България решение.
"Свързано е с решаването на огромен социален проблем, но въглищната енергетика гарантира към момента нашата автономност и независимост от колебанията на цените в международен план. Трябва много добре да обмислим това решение", каза Радев, който посети в Кърджали местни предприятия с висок принос за развитието на икономиката в региона.
Президентът добави, че срок за затваряне на въглищните централи не може да посочи, но те трябва да работят максимално дълго.
Той посочи, че служебното правителство търси възможни решения за внасяне на Плана за възстановяване и развитие.
"Аз вярвам, че ще намери такива в рамките на своя мандат", добави Радев, цитиран от БНР.
Вицепремиерът по еврофондовете Атанас Пеканов обясни по-рано, че Европейската комисия изисква да има ясно разписан план за затваряне на въглищните централи през 2035 година, за да бъде одобрен планът за развитие.
От думите му стана ясно, че ЕК иска ясен план от България за затваряне на въглищните централи и гаранция, че парите за регионите няма да отидат само в София. Това се оказаха двете условия, поставени от Брюксел, за да бъдат приет за разглеждане Националният план за възстановяване и развитие и Споразумението за партньорство за настоящия програмен период 2021 - 2027 г.
Амбицията на правителството е двата документа да бъдат внесени възможно най-скоро, но всичко зависи от преговорите, които се водят с Брюксел.
Пеканов посочи, че Еврокомисията не иска обтекаеми думи за закриване на централите като "скоро" или "дългосрочно", а точно фиксирани дати по години какво ще се случва, като това трябва да бъде изрично записано в двата документа, за да бъдат отпуснати парите.
Съгласно европейските изисквания всяка страна трябва да приеме Интегриран план в областта на енергетиката и климата до 2030 г. България има такъв план, в който обаче ясно не е посочен срок за закриването на въглищните централи.
От премоделиране на мощностите, заложено в документа, става ясно, че до 2030 г. трябва да бъдат закрити мощности на въглища от 1800 мегавата, а закриването на трите теца в Маришкия басейн ще стане след 2035 г., без да е посочен ясен срок за това, обясни Мартин Владимиров, директор на програма "Енергетика и климат" от Центъра за изследване на демокрацията пред Mediapool.
В същото време съгласно Парижкото споразумение за климата, което България е подписала, всички страни са се съгласили да закрият въглищните си централи до 2030 г., за да бъдат постигнати целите за намаляване на замърсяването на атмосферата, посочи Владимиров.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
10 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Нито един от милионите българи , който диша мръсен въздух в България, няма да гласува за Радев !
А може би има разлика между гръцките и българските централи. както между т.нар. "американски", и тези на Ковачки, за които все плащаме глоби.От евтиния ток нищо не хващаме. Търговците го изнасят, и печелят. За нас остава скъпия.И глобите.
Московски зелен чорап! А 12.5 милиарда евро ще ги видиш през крив макарон.
Мракобесната ЕК настоява българските въглищни централи да работят до 2027-Пеканов вчера. На Румъния разрешиха до 2032. ЕК финасира гръцки въглищни централи да нагнетяват парникови газове под земята, но на нас това ни се забранява! Само за 2 тримесечия, Козлодуй печели над 1.5 милиарда лева. Ако не беше ЕК да нареже 1-4 блок, щяхме да печелим от тях повече от всички ЕК подаяния, които угояват Боко, Делян и Доган. 8 милиарда от които ще връщаме след проверките на Кьовеши!
Конечно, товарищ Резидент! А за газ на русия и петата колона ще надплащаме четворно до две хиляди и стотната година, когато путен ще го издигнат за 38 път.
Колко е московски „наглеца“ е въпрос. Въпрос е и колко и какво имате в главите(тиквите) та да можете елементарно да мислите. Ако Радев се е загрижил за скъпия газ на „приятелчетата“ си щеше да настоява за колкото се може по–скорошно закриване на въглищните централи, а не за колкото се може по–късно това да стане...
Връзката между растящите цени на природният газ и закривабето на въглищната енергетика нещо ти се губи? Спокойно и на онази хахавелница Грета тунберг също й се губи. Не си единствен ;)
Този московски наглец непрекъснато се бърка във въпроси извън неговата компетенция. И най-вече въпроси които не са на дневен ред. За икономическата криза и пандемията, които са непосредствените заплахи-нито дума. За скъпия газ на приятелчетата му-също.
не е важно какво казва гешев. Важно е какви глупости ръси чорапа.
Гешев рече българските граждани да НЕ СЕ интересуват от него. Какво ни занимавате още? Кажета там на европейците, че още 6 години няма да имаме гл.прокурор, а после ще си помислиме.... Няма да водим дела и т.н. и това е!