Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът вече е заложник на правителството

59 коментара
Президентът вече е заложник на правителството

Г-жо Янова, как оценявате стабилността на тристранната коалиция и дали нямаше да е по-добре, ако правителството беше излъчено с мандат на БНС, каквито настроения бяха регистрирани в проучване на МБМД миналата седмица?

Така или иначе в доминантна позиция са БСП, НДСВ и ДПС. Това, което на мен лично ми харесваше в проекта за кабинет с участието на БНС, е налаганият образ на кабинета като по-скоро непартиен. Все пак тройната коалиция си остава под знака на лидера на БСП и в двата варианта. Дали щеше да бъде по-работещо това правителство не знам, но аз най-общо имам два страха по отношение на вече сформирания кабинет. Първият е свързан с един комплекс на БСП от властта. Години наред те не можеха да реализират успешно управление и разглеждаха тази ситуация като реванш.

Тук ставаше дума за продажба на символи. В случая символиката беше да се наложи много ясно усещане в обществото, че БСП е спечелила изборите и БСП най-сетне има свое собствено управление. Ако те успешно реализират това управление, ще излязат от образа на партия, провалила се при предишното си управление. И ще могат кажат – нашият лидер и нашият кабинет реализираха един успешен мандат.

Ако оставим настрани символиката, според вас стабилна ще бъде тази тристранна коалиция?

Това е проблемът - какъв подход ще изберат. Те трябва да се откажат от твърдия подход, с който започнаха преговорите. Според мен съвсем не е случайно, че НДСВ искаха консенсус. От тук нататък ще има да се взимат много важни решения и ако БСП продължи със същия подход, рискува да се натъкне на много подводни камъни и от там да бъде разклатено и общественото доверие. Ние като социолози и политолози ги съветвахме да поемат един краткосрочен мандат до 2007 година и от там насетне да се търси друго решение. Те обаче, точно за да се отърват от управленския си комплекс, настояха това правителство да е за 4 години, което е малко голям залък.

Нищо не е ясно, защото са върху един тънък лед и много по-тежко ще им бъде, ако отново се провалят. Правилният подход е да проявят максимална дипломатичност и гъвкавост поне до 2007 година. Ако успеят, това ще бъде голям успех за БСП и те ще отърват от комплекса си.

Другото, което ме притеснява, е решението на Конституционния съд. Ясно е, че той ще бъде сезиран. Като цяло дори вдигането на шум по този проблем вкарва общественото мнение в една неопределеност. Докато нямаме ясно решение на съда, над този кабинет ще има някаква сянка на съмнение. Другото, което ме притеснява, са последните изказвания, че в името на някакъв прагматизъм може да бъде нарушен основният закон. Това потвърждава и онази народна поговорка – “законът е врата у поле”. Когато на най-високо ниво някой ви казва, че конституцията може да бъде нарушена, показва, че безпринципността е завладяла държавата от върха до корените.

В този смисъл виси ли някаква криза на легимност над кабинета?

Аз мисля, че поне на прагматично ниво те ще се разбират, но обществото остана с усещане за нездрава борба за кокала. Изследванията обаче показват, че 58 % от хората са за това да има кабинет, което означава, че се гледа доста прагматично на този въпрос и се изхожда от тезата, че може и да не е най-доброто възможно правителство, но по-добре да го има. Хората разбраха и че тази коалиция е възможната.

Какви са рисковете, външни и вътрешни, пред този кабинет?

Мисля, че определящо ще бъде поведението на БСП вътре в коалицията. Ако те играят дипломатично, мисля, че има шансове той да проработи, но към момента имаме твърде малко знаци, за да можем да тълкуваме. Една толкова широка коалиция има опасност да засили крайните тенденции – и в дясно, и в ляво. Това може да преформулира президентския дебат догодина. Мисля си, че колкото и на Георги Първанов да му се струваше, че той по този начин си осигурява втори мандат, при вече сформираният кабинет с една концентрация около БСП, той ще понесе част от отговорностите за случващото се и много трудно той ще може да играе ролята на независим наблюдател, която е и най-удобната.

В този смисъл как виждате бъдещето на президента? Той не еднократно беше обвиняван, че е главният архитект на това правителство.

Ако се формира работещо правителство, Първанов може да бъде и фаворит на изборите, защото е изключително харесван от хората. Той има потенциал като политически образ, но в същото време е в ръцете на коалиционните партньори – това е неудобна позиция.

Тоест,  той ще бъде легитимиран с бъдещата работа на правителството?

Точно така.

Как ще се отрази едно евентуално отлагане на членството в ЕС и върху правителството, и върху коалицията?

Ще бъде сериозен шок за цялото българско общество и особено за хората, ориентирани център-дясно. Това ще засили тяхната активност, което пък ще рефлектира върху президентските избори. Може да очакваме и разцепление в групата на НДСВ, разцепление в подкрепата на този кабинет.

Как виждате ролята на Симеон Сакскобургготски оттук нататък в политическия живот?

Мисля, че около личността на Симеон в обществото се наложиха доста превратни тълкувания. Ние все още не можем да изградим културата на екипност, на изслушване на чуждото мнение. За мен специално Симеон е първият, който заложи на това. Затова и хората не го разбират, те са свикнали да наблюдават еднолично управление, свързано с тропане по масата. Той няма никаква вътрешна колизия като личност, защото през целия си живот е бил консултант и съветник. В този смисъл тази позиция, която заема в момента, много повече ще му приляга. Това, което обществото не приема, е колебливата и често неясната му позиция. Причината се крие в опита му да прави баланс между сложно групирани интереси, където просто не можеш да отсечеш. А ние сме свикнали с това. Това е проблем по отношение на личния му образ. Иначе аз мисля, че тази позиция ще го остави в тази роля. От другата страна той респектира близките до него хора и ги задържа около себе си. В това отношение е перфектен лидер.

Очаквате ли криза в НДСВ заради тази коалиция?

Всичко зависи от събитията в дясното пространство. Част хората в НДСВ искаха да се формира една дясноцентристка коалиция, аз заради това си обяснявам и отпадането от правителството на Панайотов, защото той е човек с дясноцентристки възгледи. Ако те не успеят, ДСБ на Иван Костов ще се опита да се разширява. От гледна точка на обществото НДСВ постъпи просто прагматично, направи това, което можеше.

Как очаквате те да се позиционират от тук нататък?

Ще продължат да се държат в центъра, балансирайки между лявото и дясното.

Как гледат хората на евентуално кандидатиране на Симеон за президент?

Още в самото начало обществото и наблюдателите виждаха Симеон именно начело на президентската институция. Поне от опита ми във фокус- групи, най-голямата част от хората виждаха неговата роля като съветник и най-общо на човек, който трябва да работи за имиджа на България. Виждаха го повече в тази по-представителна роля, отколкото в изпълнителната власт като аргументите тук са ясни  - изпълнителната власт изисква една по-голяма енергия, решителност, а не толкова баланс, дипломатичност и гъвкавост. Дали той наистина ще иска да се бори за президентския пост, на този етап ми е много трудно да прогнозирам. Със сигурност този въпрос може да бъде разгледан само в конкретния контекст, който ще се оформи с наближаване на президентските избори.

По никакъв начин обаче той няма отсега да заяви нещо подобно. Това е един вариант, който е очакван от обществото и в този смисъл би могъл да се реализира. Зависи обаче как ще се развият събитията около кабинета, защото не бива да се забравя, че НДСВ участва в това управление и една консолидирана дясна опозиция също ще има своите шансове на президентските избори.

Значи заложници на кабинета са и Симеон, и Първанов, а от друга десницата?

Да. Струва ми се, че един стабилен кабинет би могъл да притъпи острието на Атака, но нека не забравяме, че амбициите на Волен Сидеров въобще не са малки. Той също трябва да бъде разглеждан като потенциален участник в президентската надпревара и не бива да го изпускаме от очи. Той си има клиентела, нека си спомним как Жорж Ганчев спечели 22 % през 1996 година.

Очаквате ли криза в НДСВ заради излъгания електорат и заради опозиция в самото движение, която симпатизира една дясноцентристка коалиция?

На този етап не очаквам криза. Колкото до електората, моят опит от изследванията показва, че НДСВ действително спечели много силна подкрепа от дясно през 2001 година, за тях гласуваха хора, които не харесваха стила на Костов. Тогава да, но в момента хората, които гласуваха за НДСВ, не са десни. Няма такова нещо и че някой е гласувал за НДСВ, защото Симеон бил обещал да не прави коалиция с БСП.  Аз съм правила фокус-групи с хора, които са техни симпатизанти и дори с такива на десни сили, които са били склонни да ги подкрепят. Те категорично се изказваха в полза на коалиция с БСП. Настоящият избирател на НДСВ е човек с коренно различна философия от този през 2001 година, когато те взеха гласове от други партии. Колкото до вътрешната опозиция, не очаквам някакво брожение от тях, по скоро на един по-късен етап, в зависимост от това как се решават въпросите за управлението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

59 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. пак същия
    #61

    която Мира Янова вижда за СДС в дясно.Никаква...

  2. Зумпалов
    #60

    Какви коментари очаквате,за празните приказки на Янова, която съчинява електоралните нагласи според плащащият.

  3. YYY
    #59

    Tàkmo si misleh , tche te vetche sa izmreli (kriha se totchno 50 dni).No ne bi - "sponsorite" nai - posle se razbraha za rezultatite ot proutchvaneto

  4. Баба й
    #58

    Благодаря! Въпросната Мира по никакъв начин не може да ми бъде коментатор на събитията. Просто не може да се надскочи - да представя желаното от самата нея като обективен процес. Ако следите изказванията й, просто не можете да не забележите вопиющите й разминавания с това, което всъщност е или се случва. Бедна ми, бедна... Апропо, в БГ има доста по-добри коментатори, що ли ни натрисат вечната Амбър, гнусота неква ме полазва...

  5. оптимист
    #57

    Да не дава хвалебствени оценки за Симеон и др. защото след придобиването от нея на земя в Рила с височайшо благоволение, нейните коментари имат корупционен произход и манипулират обществото. Писна ни от такива като нея!

  6. оптимист
    #56

    Да не дава хвалебствени оценки за Симеон и др. защото след придобиването от нея на земя в Рила с височайшо благоволение, нейните коментари имат корупционен произход и манипулират обществото. Писна ни от такива като нея!

  7. Сириус
    #55

    Поредното приклякване пред царя,който си пре върна в нищожество! Ще видим колко време ще му е вярна...Очаквам да започне да обяснява колко добро е новото правителство в най скоро време! Тя е от хората лишени от ценностна система! За нея парите са всичко! И защо журналиста не я попита какви резултати предсказваше за ДСБ и какви се получиха! Тази трябва дя се скрие някъде и да не се показва въобще!

  8. Лили М.
    #54

    Авторите на няколкото "мнения" дотук вероятно никога не са виждали проучвания на МБМД и не са се вслушвали в това, което тя е говорила. Нека погледнат вестници от периода 20-25 юни, пък да видим дали пак ще кажат, че прогнозите не са точни. Е, ако целта на коментара им е да уязвят Янова, това е друг въпрос, ама затова ли сме се събрали - да се обиждаме?...

  9. фокус-група
    #53

    (х)ем би(й), (х)ем дии - после НДСВ-електоратът няма да е ляв

  10. социолог
    #52

    Това което М. Я. не може да каже е, че последните седмици показажа, че БГне иска комунизъм и БСП управлява чрез терор и насилие, използвайкипрезидентската власт, мутри, ДПС /НДСВ, медии за да се добере до т. н. фондовеи с тях да направи всичко възможно БГ да не влезе в ЕС. Това може да съвпада с интересите / изследванията на М. Я., но не и с моите. По разумно е журналистическо разследване на соц агенцията вместо поредното,неизбежно глуповато интервю.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.