Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът: Войната в Ирак не спря, а катализира тероризма

0 коментара

Войната в Ирак на предвожданата от САЩ антитерористична коалиция не е казала "стоп" на тероризма, а дори в някаква степен го е катализирала. Това обяви президентът Георги Първанов в интервю за обзорното предаване "Годината" на Дарик радио.

Първанов посочи, че не се отказва от позицията си по време на самата война в началото на годината. Тогава държавният глава зае позицията на противниците на войната Русия, Франция и Германия и апелираше България да не бърза да се присъединява към оглавяваната от САЩ и Великобритания коалиция срещу Ирак.

За втора поредна година слушателите на Дарик радио избраха президента Първанов за политик на годината. Държавният глава получи 48% от всички гласове. Сред първите в класацията бяха включени финансовият министър Милен Велчев, лидерът на ДПС Ахмед Доган, столичният кмет Стефан Софиянски и други.

Запитан дали България е станала прицел на тероризма заради позицията си по иракската криза, президентът отговори по-скоро утвърдително. С позицията си още от 11 септември сме направили своя избор и в някаква степен сме прицел на световния тероризъм, каза Първанов. Той призова за постоянна бдителност както от страна на държавните институции, така и на гражданите.

Пред Дарик радио президентът заяви, че трябва да се засили ролята на ООН при разрешаването на конфликти като този в Ирак. Преди началото на военния конфликт, САЩ, Великобритания, Испания и България не успяха да прокарат през Съвета за сигурност на ООН резолюция, която да даде зелена светлина за военни действия от името на международната организация.

Георги Първанов заяви още, че конфликтът в Ирак е породил напрежение в трансатлантическата връзка и заради това позицията на България трябва да бъде насочена към възобновяване на диалога между Европа и САЩ и постигане на онова взаимодействие, без което успешната борба с тероризма не би могла да се случи.

И според президента България няма да получи изцяло своя дълг от Ирак, който най-вероятно ще бъде силно редуциран. По думите му страната ни обаче може да бъде компенсирана чрез активно участие на български фирми във възстановяването на Ирак. По този повод Първанов упрекна изпълнителната власт, че не вижда движение по този въпрос, което го безпокои.

Относно разполагането на американски военни бази в България, което бе одобрено с декларация на парламента, Георги Първанов заяви, че българската позиция е формулирана на базата на българския интерес. Той отново подчерта, че макар и двустранно - между България и САЩ, решението по този въпрос ще бъде част от общата схема на НАТО-вските съюзници на страната ни.

Президентът неглижира изявлението на руски представители, че Москва не е щастлива от разполагането на американски бази на българска територия. Ние не би трябвало да очакваме, че руската страна ще приветства разполагането на такива обекти, каза Първанов, но веднага допълни, че Русия реагира сдържано.

Президентът се изказа и по актуалната тема за борбата с престъпността, почти повтаряйки тезата на вътрешния министър Георги Петканов, че държавата трябва да насочи усилията си към пресичане на икономическите корени на организираната престъпност. "Всички елементи на организираната престъпност са свързани - наркотрафикът, трафикът на жени, кражбата на автомобили... Всички те са в единна система. Тази система може да бъде ударена единствено чрез удар върху икономическата им основа", каза Първанов.

В тази връзка президентът аргументира необходимостта да се приеме закона за конфискация на незаконното имущество. Този закон бе лансиран неуспешно от вътрешния министър още преди година, когато срещна съпротива не само сред бизнес и юридическите среди в България, но и сред управляващите. Преди седмици, след последните показни разстрели в София Георги Петканов отново обяви, че ще внесе оспорвания си проект в правителството и в парламента.

По думите на Първанов, политическата воля за борба срещу престъпността означава да се приемат промени и дори нов Наказателен кодекс и Наказателно-процесуален кодекс, да се приеме нов закон за специалните разузнавателни средства.

Държавният глава отказа да отговори директно на въпроса има ли мафия в България. По думите му, в страната има силна организирана престъпност, срещу която държавата трябва да противопостави организиран отпор, което предполага много добро взаимодействие между всички институции.

Пред Дарик радио президентът посочи още, че и неговата институция е имала принос за приетата преди дни от ЕС благоприятна за България пътна карта на присъединяването ни. Като аргумент за приноса си, Първанов посочи своите визити във Франция, Италия, Ватикана, разговорите с канцлера Шрьодер, с белгийския крал и с испанския крал.

Първанов обяви и друга своя инициатива, свързана с подготовката на България за ефективното ѝ членство в ЕС. Под егидата на президента колектив от "учени, хора прагматици, управленци" до няколко месеца ще предложат визия за действията, които България трябва да извърши в социален и икономически план за периода от 2004 до 1 януари 2007 г., когато се очаква да влезем в ЕС. "Надявам се по този начин да стимулирам подобни процеси и в сега управляващото мнозинство", добави Първанов.

Президентът отново апелира правителството да промени своята политика, за да не се стига до предсрочни избори, които по думите му не са удачни за България в годината, когато страната трябва да стане член на НАТО и да довърши преговорите с ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.