Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът Жельо Желев: НАТО е умна стъпка в българската история

10 коментара
Президентът Желю Желев. Сн. БГНЕС

"В България днес почти няма хора срещу НАТО, или ако има, това са хора, неориентирани достатъчно политически, неизкушени от политиката, което показва, че това, което България е направила, е умна стъпка в нейната политика и история". Това коментира президентът Желю Желев (1990-1997) на форум в София по случай десетата годишнина от членството на България в НАТО.

 

"Всички знаем защо България и други държави след рухването на комунизма в Европа станаха пълноправни членове на този военнополитически съюз... Преди това бяхме членове на Варшавския договор, който не изпълняваше задълженията си към своите членове, не работеше за укрепване на националната сигурност, стабилността, демократичните инициативи на народите, които членуваха в съюза. Това доведе до отказ от него и ориентация към атлантическия военнополитически съюз", коментира Желев.

 

Президентът Петър Стоянов (1997-2002) отбеляза "психологическия цивилизационен аспект" на членството на България в НАТО.

 

"Този аспект е изключително важен, защото в своята кратка история на свободна държава след освобождението от Османско робство нашето общество дълги години беше в плен на един тежък синдром - че сме играчка в ръцете на великите сили и че никога в своята история не успяхме да се наредим на страната на победителите, за да реализираме нашия национален идеал. Чрез членството на България в НАТО в голяма степен преодоляхме този важен психологически синдром, комплекс, наследен от нашата история", каза Стоянов.

 

Бившият външен министър и президент на Атлантическия клуб Соломон Паси посочи, че ако НАТО не се беше разширила, не знаем дали това, което се случи на Крим, нямаше да се случи на балтийските държави, на черноморските държави, на други балкански държави.

 

"Към днешна дата след инвазията на президента Путин през 2008 г. в Абхазия и Осетия и сега, 2014 г., в Крим, виждаме, че единствените "червени линии", които той не пресича, са "червените линии" на НАТО", коментира Паси.

 

Приветствие до форума изпрати президентът Росен Плевнелиев, който посочва, че "конференцията съвпада със събития от ключово значение не само за България, страните от Черноморския регион и Балканите, но и за всички страни - членки на НАТО.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Майк
    #10

    Сега вече Жельо е символ на старото, прогнилото, вредното. Нямали сме референдум за това НАТО и съм почти сигурен, че българите не желаят подобно членство, ортаклък с отчаяни, жадни за долари наемни авантюристи и чисти главорези.

  2. aurum
    #9

    Като видиш тази снимка за всичко си мислиш,само не за ум!

  3. pastoral
    #8

    тия пък пак по никое време започнаха самостоятелно да си се тупат по рамото. това не беше умна постъпка, а наложена стъпка. в българската история след 44г. няма умни, а наложени постъпки. защото българските политици от това време до сега са нечии наложнички.

  4. Г. Димитров
    #7

    Умното другари е, че Путин не може да си мечтае да ни "Кримизира" ненаказано... Нямаше да има "референдум" в Крим, ако Украйна беше в НАТО...

  5. Даниел
    #6

    Европейски Съюз - ДА (с лек скепсис) НАТО - Абсолютно НЕ!

  6. Apostol
    #5

    Искаше да каже, че настъпила демокрация, дошло НАТО и можеш да си пишеш каквото искаш. Но наистина - и какво от това?

  7. aurum
    #4
  8. Apostol
    #3

    И при Путин можеш, но те арестуват. Друг е въпросът, че и с НАТО, и без НАТО сме си все същите нещастници. По принцип нато държава не храни, храни определен брой наемници, които ходят на мисии, от които не знам какъв смисъл има. Какво стана в Ирак - настъпи ли великата американска демокрация? Какво става в Афганистан - седят на две летища, скоро ще си ходят и какво ще стане там?

  9. ivancho ivanov
    #2

    Умното между многото друго е, че можеш пишеш каквото си искаш! При Путин не можеш! Светна ли ти?

  10. aurum
    #1

    Е та какво му е умното?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.