Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентите на България и Унгария с различни позиции за "Южен поток"

6 коментара

Президентите на България и Унгария се разминаха в позициите си за газопровода "Южен поток". Това стана в сряда по време на дискусията през втория ден от международната конференция "Как да се справим с миналото, гледайки в бъдещето", която е част от кампанията "25 години свободна България". Днес в нея се включи и президентът на Унгария Янош Адер, който бе на двудневното си официално посещение у нас.

България продължава да зависи от една тръба и от един доставчик и като държавен глава съм твърдо решен това да се промени и това не е антируска политика, заяви по време на конференцията президентът Росен Плевнелиев. Не е добре за "Газпром" да се вживява в ролята на монополист, добре е за "Газпром" да използва газа не като енергийно оръжие, а като стока, която се търгува на пазарна цена, на база на ясни договори, каза Плевнелиев. Той допълни, че въпросът не зависи единствено и само от българското правителство и от Брюксел, а и от руските партньори - да спазват договорите, да предлагат конкурентни цени.

Президентът посочи още, че България отдавна е трябвало да има ясна позиция по "Южен поток". Ние търсим диверсификация, включително и на маршрутите, ние сме достоен член на европейското семейство и не можем въпреки европейските правила и напук на тях да действаме, това не работи за доверие, коментира Плевнелиев.

България взима мерки не за увеличаване на покупките на газ от Русия, а за тяхното намаляване, каза още президентът. Той отбеляза началото на проекта за Южния газов коридор, с който ще се осигури реална диверсификация, както и подписания договор от България за покупка на 1 млрд. куб. м азерски газ от 2019 г. и подписания от служебното правителство на Георги Близнашки допълнителен меморандум, с който си запазваме правото и по-рано да купуваме тези количества газ, ако има техническа възможност.

По този повод Плевнелиев изтъкна важността на строителството на газовия интерконектор с Гърция.

Унгарският президент обаче изказа различна позиция по темата "Южен поток". По думите му Унгария, България, Сърбия и Австрия, които участват в проекта, имат право да се снабдяват с газ, по същия начин както Германия да се снабдява с газ чрез "Северен поток". Защо трябва това да бъде поставено под въпрос, защо трябва да бъде отнета тази възможност на тези четири страни да се снабдяват с конкурентен газ, попита Адер.

Той отбеляза, че Унгария също се е присъединила към санкциите срещу Русия, но допълни, че по същия начин както Германия, въпреки санкциите, купува газ от Русия, така и Унгария купува газ.

Изказването на Адер се вписва във все по-ясно открояващото се напоследък "особено мнение" на Унгария спрямо Русия и "Южен поток", както и по редица други въпроси, по които при управлението на премиера Виктор Орбан страната влезе в остър конфликт с ЕС.

На фона на разколебаващите се инвеститори в газопровода, на който се гледа като на политическо оръжие на Русия, и след постигането на газова сделка между Москва и Украйна, която трябваше да бъде заобиколена с "Южен поток" като транзитен маршрут за износ на руския газ към Европа, в началото на месеца парламентът на Унгария прие закон за ускоряване на строежа на газопровода на нейна територия.

В текста се посочва, че вече газопроводи в Унгария могат да изграждат компании, които нямат съответния лиценз за експлоатация. Според експерти законът е приет, отчитайки интересите на унгарско-руска проекта компания, която трябва да построи унгарския участък на "Южен поток" и да се контролира от руския концерн "Газпром", писа руският вестник "Новое время".

Законът, който предвещава енергийно споразумение между Унгария и Русия, вече предизвика безпокойството на САЩ. От Брюксел пък заявиха, че са в контакт с властите в Будапеща за разяснения около приетите законови поправки в областта на енергетиката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #6

    Не си измисляй № 5 и грам гора край Варна няма да бъде изсечена във връзка с газопровода......

  2. Евроатлант
    #5

    Дано Господ спаси нашето прекрасно черноморие от поразяващи "проекти" като настоящия! Подготвили са една сеч, не ви е работа! Поне 200 метра гора ще се просече на дължина десетки километри само край Варна! Жестока варварска работа!

  3. Dacho Osata
    #4
  4. Стоян Петров
    #3

    Не е добре за "Газпром" да се вживява в ролята на монополист, добре е за "Газпром" да използва газа не като енергийно оръжие, а като стока, която се търгува на пазарна цена, на база на ясни договори, каза Плевнелиев. Той допълни, че въпросът не зависи единствено и само от българското правителство и от Брюксел, а и от руските партньори - да спазват договорите, да предлагат конкурентни цени.- Добре казано!

  5. Rhapsody of fire
    #2

    Нашият президент е много мек, а унгарският е направо жалък. Никакъв Южен поток, ако ще и без пари да ни го направят самите руснаци. Това не е газова тръба, а политическо оръжие насочено направо в челото ни. Нищо друго и това е ясно от ден първи. Трябва да нямаш абсолютно никакъв инстинкт за самосъхранение, та сам да се поставиш в такова положение. Освен ако не си национален предател.

  6. velko
    #1

    Неадекватност.РП не е в час.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.