Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентската квота в медийния съвет е намалена

0 коментара

Мнозинството в медийната комисия намали квотата на президента в Съвета за електронни медии до трима души. Парламентът ще избира девет от членовете на съвета с обикновено мнозинство. Предложението ще се гласува от парламента при второто четене на промените в закона за радио и телевизия.

"Парламентът избира своята квота, а президентът я назначава", бе мотивът на Милена Милотинова, вносител на предложението. Според Иван Иванов препоръките на Съвета на Европа били не към числеността на квотите, а към механизма, по който те се избират.

Пред журналисти председателят на комисията Милена Милотинова прогнозира, че директорът на БНР Поля Станчева няма да бъде сменена, ако не се открият противоречия с новия закон. По отношение на директора на БНТ Лиляна Попова коментарът беше, че нейният мандат изтича в края на годината.

Мнозинството в медийната комисия не прие предложението на Иво Атанасов от БСП най-голямата по численост парламентарна група да посочва не повече от половината членове на СЕМ от квотата на парламента. Според Благой Димитров от СДС мнозинството би регулирало изцяло БНТ и БНР, ако парламентарната квота се избира с обикновено мнозинство. "Ние не правим закон за Петър Стоянов, още повече, че НДСВ подкрепя Стоянов за негов следващ президентски мандат", каза Диляна Грозданова.

Комисията прие предложения, ограничаващи участието начленовете на СЕМ в фирми със стопанска и нестопанска цел като консултанти, членове на управителни съвети или собственици на акции и дялове.

Всеки член на СЕМ е длъжен да разкрие писмено пред съвета всеки съществен търговски, финансов или друг делови интерес, който той и членовете на семейството му имат при вземането на конкретно решение, гласи една от приетите алинеи. Според друго гласувано предложение освобождаването на член на СЕМ ще се извършва от самия съвет, а не на органа, който ги е избрал или назначил, както по-рано предложиха депутати от НДСВ.

В петия час на дискусията Иво Атанасов съобщи, че е изпаднал в "мозъчен глад" и не можа да обясни поисканото му от Милена Милотинова обяснение на предложението в параграф 7 да отпаднат точка 3 и точка 4, засягащи точка 4 на алинея 2 на член 30 и алинея 4 на член 30. Депутатите решиха да продължат заседанието си утре.

Близо 30 минути от почти петчасовото заседание на медийната комисия продължи в обсъждане на второ четене на предложенията за лицензирането и регистрацията, засегнати в проекта за Закон за изменение и допълнение на Закона за радио и телевизия.

След като Диляна Грозданова констатира, че комисията се е "запънала още от първата буква", беше прието предложението на Милена Милотинова за създаване на работна група, която да уточни текста за лицензирането и да го предложи на заседанието утре.

Депутатите не се разбраха и по въпроса дали плурализмът на гледните точки трябва да присъства във всяко от предаванията на БНТ и БНР, в предаванията по принцип, само в политическите или само в определен тип предавания. Милена Милотинова настоя плурализмът на гледните точки да бъде отнесен конкретно и към спортните предавания, на което Диляна Грозданова отговори: "Ние не сме буквояди все пак". Очевидно е, че в предаванията за животните не можем да търсим различни гледни точки, посочи Милотинова.

Ако едно предаване е в праймтайма, а друго - в пояса между полунощ и 6 сутринта, това ще бъде изтълкувано неправилно от водещите и програмните директори, смята Милена Милотинова. Колегите ѝ не приеха друго нейно предложение - законът да изисква плурализъм на гледните точки от всички медии, а не само от БНТ и БНР.

Иван Павлов предложи вместо "плурализъм" в закона да са формулира "балансирано представяне" на гледните точки, но Явор Милушев обясни, че това било всъщност същността на плурализма.

Следващият половин час от заседанието беше свързан с името на регулаторния орган - Съвет за електронни медии (СЕМ), Съвет за радио и телевизия (СРТ) или Държавен съвет за радио и телевизия (ДСРТ). "СРТ ще има неприятен отзвук и асоциации в обществото", бе първото изказване на Юлияна Дончева на медийна комисия. Депутатите гласуваха името СЕМ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.