Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

При бедствия само имотите на социално слаби ще се възстановяват с държавни пари

3 коментара
При бедствия само имотите на социално слаби ще се възстановяват с държавни пари

Правителството реши да предложи на парламента да се ограничи кръга от хора, които могат да получат помощ за възстановянане на пострадалите си от бедствия имоти. Кабинетът гласува промени в Закона за защита при бедствия, предложени от Министерството на финансите. Според тях помощи ще има само за социално слаби, одобрени от Агенцията за социално подпомагане. Идеята е, че те не могат да застраховат собствеността си.

Само бедните, които нямат възможност да застраховат имотите си, ще разчитат на помощ от държавата и тя ще бъде до размера на данъчната оценка на съответния пострадал от бедствие имот, както и в момента. Освен това домовете им трябва да са законно построени и да не са имали конструктивни проблеми преди бедствието.

В момента законът дава възможност пари за възстановяване на частни имоти да се отпускат без значение какъв е социалният статус на собствениците. Това предизвика проблеми след земетресението в Пернишко, когато правителството гледаше искания за финансиране от хора с по няколко жилища или скъпи коли. Част от отхвърлените обжалваха отказа да получат пари.

С предлагания нов модел не се променя принципът, че застраховането на личното имущество трябва да бъде доброволно, но се очаква положителен косвен ефект, като се стимулира сключването на застраховки и подобряването на застрахователната култура на гражданите. 

Законовите изменения, предложени от правителството, обаче не решават основния въпрос с недостига на средства за подпомагане на пострадалите при земетресения, наводнения, урагани. Преди време финансовият министър Владислав Горанов лансира идеята за частните имоти да се създаде специален фонд, който да се пълни с приходите от данъка върху застрахователните премии, които са около 25 млн. лв. годишно. В гласуваните от кабинета промени обаче този механизъм не съществува.

Така източник за подпомагане остава бюджетът, с който разполага Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет, който обаче редовно не достига и се използва основно за публични сгради и инфраструктура.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #3
  2. Kalina
    #2

    Селска къща са 10000 лв - застраховка по 1.20 на месец... Защо държавата да плаща накрая?

  3. tim
    #1

    Правилно! Вдигнал къща на 3 ката, дъжда залял мазето му, той мрънка за помощ от нас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.