Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

При малките фирми просрочените вземания стигат и до 90 на сто

0 коментара

Повече от половината фирми у нас имат над 50% просрочени вземания, като плащанията се забавят от месец до към 2 години, а при част от малките фирми процентът стига и до 90 на сто. Това сочи национално изследване сред 1000 български предприятия, проведено по поръчка на Института за икономически изследвания при БАН, чиито резултати бяха обявени във вторник.

 

Проучването е финансирано по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси” и сред анкетираните са малки фирми, заети в търговията, промишлеността, транспорта, строителството, хотелиерство, ресторантьорство и селско стопанство, както и 3 хил. домакинства, обясни Галя Тасева, докторант на Института за икономически изследвания при БАН. По думите ѝ делът на просрочените вземания сред малките предприятия е от 50 до 90 на сто, което се отразява изключително зле на тяхната ликвидност.

 

Общо за страната, над 60% от фирмите имат повече от 10 на сто просрочени вземания, като средно 5.25% от тях ги отписват, сочи още изследването. Основните причини за това са недостигът на пари сред длъжниците, които трудно събират и собствените си вземания, липса на алтернативни източници на финансиране, недобре работещите законови механизми за защита на кредиторите и стремежът към продажби, независимо от риска, става ясно от анализа на получените резултати.

 

Фирмите се въздържат да събират вземанията си, защото това е дълъг процес с високи разходи и ниска възвращаемост, посочва Тасева. Това води до верижна реакция на междуфирмената задлъжнялост – съкращаване на работни места, свиване на потреблението и като цяло - по-малко приходи в бюджета, коментира тя.

 

Според изследването плоският данък не се харесва както от гражданите, така и от фирмите. От домакинствата 61.2% смятат, че трябва да се върне прогресивното облагане на доходите на физическите лица, защото за ниско платените то е по-справедливо. В същото време 66.6 на сто от хората одобряват възможността за увеличаване дела на екологичните данъци за сметка на по-ниската данъчна тежест върху труда.

 

Изследването сочи още, че най-голямата бариера пред бизнеса у нас са трудностите при възстановяване на данъчния кредит и различията в прага за регистрация по ДДС. Първата пречка се отчита от 54.2% от проучените фирми, втората – от 22.2 на сто.

 

Като цяло бизнесът смята, че премахването на различията при косвените данъци в ЕС ще насърчи контактите им с партньори от други страни-членки. От друга страна, прехвърлянето на тежестта върху хората със средни и ниски доходи заради по-високите косвени данъци и липсата на прогресивност на подоходното облагане, си остава един от основните рискове на данъчната политика у нас, коментираха от Института за икономически изследвания при БАН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.