Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

При навременна информация за "Чернобил", щетите щяха да са наполовина

14 коментара

Ако хората бяха информирани навреме за аварията в Чернобил, щетите щяха да са наполовина по-малко, смята радиохимикът доц. д-р Вера Михайлова. По повод 25 годишнината от аварията в ядрената електроцентрала други български експерти заявиха, че Световната здравна организация премълчава действителните данни за пораженията и жертвите от радиацията, изпусната при катастрофата.

По време на аварията доц.Михайлова работи у нас в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика, където официалната заповед е била да не се разпространяват никакви сведения за случващото се в Чернобил.

Според Михайлова, ако хората са били информирани, е могло да се вземат съвсем прости превантивни мерки - децата да не се извеждат навън, пред вратите на домовете да се поставят кърпи натопени в оцетна кисела, да се изрежат короните на дърветата, в които са се отложили опасните частици от преминалия над страната ни радиационен облак.

Доц. Михайлова се обяви категорично против строежа на АЕЦ "Белене", защото според нея авариите в атомните електроцентрали трудно могат да бъдат предотвратени, а последствията са пагубни за живота на хората и се проявяват чак след години.

Генади Кондарев от екологично сдружение "За земята" заяви, че Световната здравна организация (СЗО) не казва много по въпроса за "Чернобил" и оставя Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) да дава това, което трябва да смятаме за реалност като статистика.

Кондарев цитира данните на МААЕ, според които смъртните случаи вследствие на инцидента са само 50, 4000 са фаталните ракови заболявания, а всички други жертви са вследствие на стреса. Експертът припомни обаче, че само в разчистването на отломките са участвали над 600 хиляди души, основно от съветската армия. Над 100 000 души са евакуирани от 30-километровата зона около централата.

Според Кондарев МААЕ и СЗО имат споразумение, според което здравната организация се задължава да не оповестява данни за радиацията и нейното влияние върху здравното състояние на хората, когато това може да компрометира работата на МААЕ. Сред многобройните примери за добре скритата истина са, изследване от Минск, Беларус през 1995-та, в което здравната информация за близо 700 хиляди души, засегнати от радиацията, е била унищожени.

Кондарев припомни, че през 1995 г. украинският министър на здравеопазването е обявил, че загиналите от аварията в Чернобил са 125 хиляди души, 432 хиляди все още се лекуват, почти 4 млн. души са засегнатите. Само от украинските ликвидатори са загинали 60 хиляди души само през първите 10 години и още 50 хиляди души са били инвалидизирани.

Според радиолога от САЩ Джон Гофман броят на жертвите от Чернобил може да достига 475 хиляди души. А 200 хиляди квадратни километра е площта на заразената след аварията територия, добави експертът.

От сдружението съобщиха, че икономическите загуби вследствие на аварията, изчислени до 2000 г., са в размер на 200 млрд.долара. 350 хиляди души са били постоянно евакуирани от района на аварията. В Украйна повечето деца и днес имат по няколко хронични заболявания, като особено висок е процентът при децата на т. н. ликвидатори - войниците, които с голи ръце са почиствали останките от аварията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kotaraka
    #14
  2. Kotaraka
    #13
  3. N
    #12
  4. Против
    #11
  5. От ЕС
    #10
  6. КОМЕНТАТОР
    #9
  7. lili
    #8
  8. справедливост
    #7
  9. Анкета
    #6
  10. по темата
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.