Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

При свободен пазар на ток само 15% сменят доставчика си

1 коментар
При свободен пазар на ток само 15% сменят доставчика си

Практиката от либерализирането на енергийния пазар в други европейски страни сочи, че само 15 процента от потребителите сменят доставчика си. Това заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов на заседание на парламентарната комисия за наблюдение на дейността на регулатора, на което бе отчетена готовността за старта на Българската независима енергийна борса и последиците от освобождаването на пазара на ток у нас, което ще стане от началото на 2016 г.

Борсата за ток трябва да започне работа тестово на 8 декември, а след това на нея да се извършва продажбата на електроенергията, която ще може да се купува от лицензираните над 100 търговци на ток у нас и те да я предлагат заедно с мрежовите такси за пренос и разпределение на потребителите. Очаква се това да доведе до по-добро балансиране на пазара и поевтиняване на чистата енергия, но практиката в други страни сочи, че първоначално има ръст на цената на тока за крайните потребители и единствено силната конкуренция може да задържи това поскъпване. 

Все още обаче не са окончателно одобрени правилата за търговия на енергийната борса. това трябва да стане на 11 ноември на закрито заседание на регулатора. Иванов съобщи, че в рамките на общественото обсъждане на новите правила за търговия с електрическа енергия комисията е получила от електроенергийните дружества предложения от 152 страници.

"Сред тях имаше и много, които защитаваха определени лобистки и корпоративни интереси, които не бяха възприети от КЕВР, разказа Иван Иванов.

И макар доскоро да се твърдеше, че на борсата ще бъдат пуснати всички електроцентрали, включително слънчеви, вятърни и американските с дългосрочните договори и разликата между борсовите и преференциалните им цени те ще бъдат компенсирани от новия фонд "Сигурност на електроенергийната система", сега от думите на Иванов става ясно, че  ликвидността на борсата в началото ще се осигурява от двете държавни електроцентрали – ядрената "Козлодуй" и въглищната "Марица изток 2", както и обществения доставчик НЕК. Количествата, с които те първоначално ще излязат на борсата, ще са излишъците над договорените дългосрочни договори за продажба на ток, обясни регулаторният шеф.

Според него обаче тези количества няма да са достатъчни и ще трябва да се осигури допълнителна енергия, защото иначе има риск да се наруши балансът между предлагането и търсенето.

Иванов припомни, че в първите три месеца от пълното освобождаване на пазара на ток битовите потребители ще останат на регулирания пазар със сега определените от държавата цени. В този преходен период ще започне информационна кампания за разясняване на работата на електроенергийната борса и как може да се смени доставчика, посочи той. Миналата седмица от енергийното министерство съобщиха, че от средата на ноември започват кампания как може да се смени доставчикът на ток..

"Хората трябва да разберат, че електроенергийната борса ще работи в техен интерес. Ако борсата изпълни задълженията си, България ще стане нормален участник на европейския енергиен пазар”, каза още шефът на КЕВР. Той засегна и темата с бюджета на регулатора за следващата година и посочи, че комисията ще бъде много благодарна, ако ѝ се даде възможност да представи становище по време на обсъждането по бюджета за 2016 г., защото иска да разполага с адекватен бюджет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Муни_deactivated_1446917294
    #1

    Едва ли това е вярно! БГ е страна в топ 10 по скорост на интернет и това е така , защото достъпът до интернет не бе монополизиран от БТК, а се народиха хиляди малки доставчици, т.нар "кабларки". Те създадоха такава конкуренция, че качеството се вдигна рязко само за няколко години. Ако БТК бе монополизирала достъпът до интернет до сега да беше фалирала заради огромните допълнителни парични потоци, които щяха да минат от там. Както всъщност става заради това, че получи лиценз за ГСМ... :) Либеразацията е полезна за БГ. Всичко което се регулира в БГ се монополизира от "наши" фирми и хора.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.