Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

При управлението на ГЕРБ общините загубили 3 млрд. лв.

15 коментара
При управлението на ГЕРБ общините загубили 3 млрд. лв.

Общините са загубили около 3 млрд. лв. за периода 2009-2012 г. заради намаление на собствените си приходи, намалените държавни трансфери, намалението на преходния остатък (спестени пари на общините от предходни периоди) и на привлечените приходи. Освен това местните власти и правителството не са разчели правилно първите признаци на кризата и не са реагирали на влошената икономическа ситуация, сочи анализ на Икономическия институт към БАН за държавната финансова политика и местното самоуправление, представен в понеделник.

През 2008 г. общините са имали почти 5.5 млрд. лв. приходи, а през 2012 г. те са с почти 1 млрд. лв. по-малко при същия обхват от услуги, посочи проф. Стефан Иванов. Икономическата криза формира 70 процента от спада на общинските приходи, но около 30 процента се падат на провежданата държавна политика, допълни той.

Иванов обясни, че държавните трансфери за общините са намалели, но в много по-голяма степен от намалените държавни приходи. Това по думите му означава, че държавата преразпределя средства от общините за централния бюджет.

В резултат на това са намалени средствата за местни услуги и поддържане на общинските пътища, както и са е увеличени просрочените задължения на общините. Препоръките в доклада на БАН, свързани с местното самоуправление, са да не се допуска повече балансиране на държавния бюджет за сметка на общинските бюджети, както и държавата да започне да изпълнява програмата за финансова децентрализация на общините и да се намали зависимостта на общините от държавната финансова подкрепа.

Според икономистите повишаването на местните данъци и такси не е решение на проблема, защото това би означавало например да се натоварят гражданите с 3-4 пъти по-висока такса смет. Може обаче да се преразпределят повече средства в полза на общините от събраните приходи от данъка върху доходите на физическите лица или от поземлената собственост чрез въвеждане на данък върху обработваемите земи и гори.

Главното е да се промени механизмът на разпределение на държавните трансфери, които привилегироват едни общини за сметка на други, подчерта проф. Стефан Иванов.

Исканията за “развързване на кесията” на държавата са справедливи, но пагубни за икономиката и обществото, коментира колегата му д-р Емил Калчев от Института по отношение състоянието на фискалния сектор у нас. Според него увеличените разходи от края на 2009 г. и последвалите мерки за покриване на бюджетните дефицити са понижили нивото на фискалния резерв от рекордните 12 млрд. лв. през октомври 2008 г. към “санитарния“ минимум в момента от 4.5 млрд. лв. В същото време държавният дълг расте с близо 1 млрд. лв. на година, посочи Калчев.

Колкото повече намаляват средствата за активна икономическа политика, в пъти повече расте нивото на разходи и дефицити в социалния сектор, смята още той. Данните от доклада сочат, че делът на социалното осигуряване и грижи през 2012 г. е нараснал с 8 процентни пункта спрямо 2007 г., а дефицитът – с над 3 млрд. лева. Отделно, тези разходи са повече от 2 пъти по-високи от разходите за заплати в държавата и надхвърлят с над 2.5 пъти разходите за издръжка.

Препоръката на учените е новото правителство да продължи политиката на фискална стабилност, тъй като тя не е причина за бедността на българите, а това, че икономиката не можа да сработи. Необходимо е да продължат и реформите в социално-осигурителния сектор, както и в администрацията, която не работи добре и харчи прекалено много пари, смята проф. Митко Димитров, директор на Института за икономически изследвания при БАН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #15
  2. Анонимен
    #14

    абе циганите и турците пълнят кесията,аз съм майка на две деца ине искам 70,00лв повече защото не решавам проблема ,а дори го задълбочавам с годините напред

  3. Анонимен
    #13

    АКО ПОПИТАТЕ САЙДЕРОВ ИЛИ АГЕНТ ПАВЕЛ ИЛИ ИЛИ ШЕФА НА БЕЗ ТЕ ЩЕ ВИ КАЖАТ , ЧЕ НЕ СА 3 МЛРД А 300 МЛРД ... А , ЗАЩО НЕ КОМЕНТИРАТЕ ЗА ОНЕЗИ ЗАГУБЕНИ 6 200 000 000 ЕВРО ОТ ЗАМЕНКИТЕ НА ФАМИЛИЯ СТАНИШЕВИ ?????

  4. Анонимен
    #12

    Окрадоха майка България така,както турчин не я крал.ГЕРБ са най-крадливата партийка,която в скоро време ще се разпадне на микрони.АМИН.

  5. Анонимен
    #11

    Цвъто и Боко да влизат на топло.Зер зима идва.А бачи Ставри ще ги уважава редовно-през ден.Крадци и мошеници....

  6. Анонимен
    #10

    Че как няма да загубят! те ГЕРБ се отрекоха от всякаква културна и научна държавна политика! какво очаквате от онзи тюфлек - пожарникар!?

  7. Анонимен
    #9

    Да припомня че и сектата ДСБ подкрепяше ГЕРБ в съсипването на държавата. Поради което заслужено бе изритана от парламента.

  8. Анонимен
    #8

    Крадците да връщат парите и да влизат в панделата. Бай Ставри ги чака.

  9. Анонимен
    #7

    http://tv7.bg/jega/Video/9762295

  10. tim
    #6

    Прав беше Дянков за тези търтеи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.