Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

При замразени доходи Дянков разчита потреблението да задвижи икономиката

Пред страха от рецесия в Европа финансовата стабилност остава по-силна цел от растежа

90 коментара
Снимка: БГНЕС

Финансовата стабилност остава основната цел на правителството и през следващата година и тя е водеща в съставянето на държавния бюджет за следващата година. Това обяви финансовият министър Симеон Дянков от трибуната в сряда при представянето на проектобюджета в пленарната зала.

Депутатите обсъдиха  документа на първо четене, но се чуха гласове – от опозицията – отчетливо, а от управляващите – под условие, че може да се наложи преработката му към още по-консервативен вариант. Проектът бе приет очаквано само с гласовете на управляващите и независимите депутати. Против проекта гласуваха народните представители от БСП, ДПС и Синята коалиция.

ИПИ предлага да се върне буферът от 10% в бюджетите на министерствата

Трябва да се изработи нов базов проектобюджет за 2012 г., който да е балансиран, и към него да се публикува официално и негативен вариант. Това предложиха от Института за пазарна икономика (ИПИ). За девети път успоредно с обсъждането на проекта на правителството за държавен бюджет от неправителствената организация предлагат и вариант на алтернативен бюджет, който, според авторите му, може да осигури по-сериозни буфери срещу задаващата се нова криза в ЕС и осигуряващ растеж на базата на повишеното вътрешно потребление.

Според старши икономистът от ИПИ Десислава Николова само с предвиждане на песимистичен сценарий в бюджета може да се намали рискът от нова рецесия в България. В

сегашния проектобюджет не виждаме буфери, трябва да се заложи познатото правило за блокиране на 10 процента от всички разходи по министерства като резерв, каза тя.

През първите шест-девет месеца от следващата година този резерв да не се харчи, докато не стане ясно кой от сценариите се развива - базовият или песимистичният, предлагат от ИПИ. Друга предпазна мярка, според икономистите, е да се увеличи резервът за непредвидени разходи.

От института предлагат като антикризисна мярка и намаляването на данъците. Съществува мит, че имаме ниски данъци, но в последните години ние увеличаваме акцизите и осигурителните вноски, както и създаваме нови данъци, което увеличава тежестта върху фирмите и гражданите, посочи икономистът Петър Ганев. Той даде пример кои данъци могат да се намалят или премахнат, защото са неефективни и натоварват излишно данъкоплатците – например данък дивидент, данъкът за застрахователните премии, данъкът върху наследствата, а данъкът върху едноличните търговци да стане 10 вместо сегашните 15%.

Според Ганев разходите на администрацията за заплати и издръжка трябва да се намалят с 10 процента, субсидиите да се свият с 25 процента от планираното.

Два процентни пункта от пенсионната вноска, според ИПИ, трябва да се пренасочат към частен фонд, така хората ще имат увереност, че поне част от парите, които плащат, ще бъдат точно за тяхната пенсия, посочи още Ганев.

Като мерки за оптимизация от ИПИ предлагат още държавните служители, военните и полицаите да плащат сами осигурителните и здравните си вноски, да не получават извънредни заплати при пенсиониране, както и да се ограничи изобщо възможността за по-ранно пенсиониране.

Проектобюджетът, изготвен преди повече от месец, бе обсъждан на фона на все по-негативните прогнози за развитието на икономиката в ЕС и опасенията от повторна рецесия на континента.

И през следващата година стимулирането на растежа остава на втори план според предложените разчети, се разбра от думите на Дянков.

Министърът определи стабилността като стратегическа задача на целия Европейски съюз и припомни, че според икономическата прогноза на ЕК се очаква забавяне на растежа навсякъде в Европа. Вероятността за нова рецесия в Европа е голяма и всички очаквания за 2012 г. са променени в посока надолу, посочи той.

В тази си прогноза ЕК е благосклонна към България – очакваният ни ръст на българската икономика догодина е ревизиран от 3.7 на 2.3%, като по този показател страната ни се нарежда на пето място, каза още министърът.

Дянков аргументира и някои от основните параметри, заложени в проектобюджета с факта, че от следващата година ще действат промените, записани в Закона за устройството на държавния бюджет, според които дефицитът не може да е повече от 2% от БВП, а преразпределението през бюджета не може да е повече от 40%. Догодина се предвижда дори още по-строго ограничение на дефицита до 1.3 процента от БВП при запазване на равнището на фискалния резерв на сегашното равнище от 4.5 млрд. лв. .

Министърът определи като основен двигател на растежа догодина да бъде вътрешното потребление, защото досегашният двигател – износът, няма да реализира съществен ръст при забавянето на икономиката в ЕС. Потреблението обаче трябва да се повиши при планирано замразяване на доходите и запазване на безработицата на сегашните равнища.

Дянков обеща дълговата политика да бъде консервативна и заяви категоричното си очакване да не се достигне до максимума на нов дълг, разрешен според бюджета. Заложеното максимално съотношение на дълг към БВП за 2012 г. е 19%, но според министъра тази стойност няма да се достигне, а е заложена като буфер.

Опозицията и отляво, и отдясно не подкрепиха проекта, защото бил нереалистичен

Още преди обсъждането на проектобюджета в парламента от БСП, ДПС и от Синята коалиция обявиха, че няма да подкрепят разчетите на правителството.

ДПС определи проекта като нереалистичен и по тази причина – неизпълним. Депутатът от групата на движението Йордан Цонев призова проектът за бюджет да бъде изтеглен от правителството и да бъде преработен. "Този бюджет, както и предните два, не съдържат реални и ефективни антикризистни мерки. С плахи опити за частични реформи в администрацията, здравеопазването, образованието и т.н. без никакъв реален фискален ефект", каза Цонев.

"Смятаме, че абсолютно нереалистично са планирани ръстът на данъчните приходи с 909 млн. лв. и на общите приходи с 2.5 млрд. лв.", каза още той и попита защо се нарича административна реформа намаляването с 12-14% на администрацията, след като парите за издръжката ѝ остават същите. Според Цонев единствената реална антикризисна мярка е увеличаването на усвояването на еврофондовете, което обаче също е под въпрос.

Лидерът на "Атака" Волен Сидеров определи като безсмислено обсъждането на проектобюджета, чиито параметри след 5-6 месеца трябва да бъдат променени. Довчерашният активен поддръжник на политиката на ГЕРБ нарече проектобюджета "колониален" и обясни, че две години "Атака" е давала подкрепата си за управляващите с надеждата, че ще променят колониалния модел на развитие на България.

Бившият премиер Сергей Станишев също се впусна в политически обобщения и изводи, като обвини проектобюджета, че обрича гражданите на по-голяма мизерия. "След четири тържествени провъзгласявания, че кризата свърши, икономиката на България е заплашена от рецесия.

Синята коалиция смята, че бедността ще се задълбочи, а РЗС определи бюджета за 2012 г. за най-консервативния.

Според коалицията кризата ще продължи, но доходите ще падат и бедността ще се задълбочи. Съпредседателят на СК Мартин Димитров посочи, че страната няма потенциал за растеж. Той допълни, че сините предлагат мерки, които да подобрят икономическата среда в страната - нулева ставка за реинвестираната печалба, намаляване на данъка на едноличните търговци от 15 на 10 и премахване на данъка от дивидентите.

Димитров смята, че има два силни инструмента за раздвижване на българската икономика - привличане на преките чужди инвестиции и усвояването на еврофондовете. Според сините трябва да се спрат енергийните проекти "Белене" и "Бургас – Александруполис".

Депутатите от партията на Яне Янев РЗС обявиха, че ще подкрепят проектобюджета, защото неприемането му може да предизвика политическа криза и извънредни избори насред зима.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

90 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #90

    До 52–ри! Не плашете хората в България с кризата на Гърция, няма нужда. Българина е в криза 22 години и си търпи и трае.Няма да го уплашите нито повече, нито по–малко. Да ви кажа нещо и за Гърция– техния Папандрео е американски възпитаник. С "мъдро" ръководство доведе страната до фалит– приеха мерки, които намалиха доходите, и сега отчитат грешката, защото спада в потреблението, доведе до още по–голям спад в икономиката на държавата като цяло. Държавната машина, с намесата си във всяка област от

  2. Анонимен
    #89

    Уважаеми 57, финансовият министър не само е длъжен да стиска парите, но и да използва всеки възможен ресурс за ги набавя. Дянков се опитва да изстисква пари от гражданите, но не пипа контрабандата. На всеки пазар открито се продават контрабандни цигари. Ако тези продавачи бъдат поуплашени поне малко, стоката им ще поскъпне, и контрабандата ще намалее. Или някой бди над правата на ромите.

  3. Анонимен
    #88

    Този боклук имо въпиюща нужда от лоботомия!

  4. Анонимен
    #87

    Икономиката и страната ще се оправят, като не се плащат данъци. Това е най-бързия начин това правителство да си отиде. Неплащането на данъци освобождава разполагаем доход в населението, тоест потребление, което пък задвижва икономиката. Така че, ние ще се оправим въпреки Дянков и неговата "антикризисна програма":)))

  5. Анонимен
    #86

    бб непрекъснато казва,че не дянков,а той прави бюджета. бб си има собствени приоритети,не тези на държавата и на хората.за него са важни спорта,мвр,зали,стадиони,магистрали,контрабанди,кредитни рейтинги.а най-важен е неговия собствен рейтинг. държавата е хаос,няма инвестиции,нулев разтеж през 3-тото тримесечие,ниско потребление,ниски доходи и високи цени,но...това било най-добтото,което могат да направят.

  6. Анонимен
    #85

    При тия супер мизерни заплати и пенсии за какво потребление говори тоя идиот - достоен последовател на шефа се! Ако тоя оскотял страхилв народец има капка смелост, или хайде, не смелост, каквато явно няма, да има поне чувство за самосахранение и да върже тоя нещастник на стълба пред министерския съвет и да постъпи с него така, както постъпват с пачаврите в близкия изток

  7. Анонимен
    #84

    http://www.politika.bg/article?id=16776 Това е истината! Вижте я!

  8. Анонимен
    #83

    До 80: Кажи ми колко ти плаща Мин Фин, респ.Дянков да му крепиш ренумето у форума?????Бетинка ли те назначи? Цял народ вижда и разбира- само ти не... Па има и много хора дето лично го познават и знаят колко чини.........Никой не го мисли за фокусник - той сам се помъчи да си направи ореолбда се изкара бог - но уви, трябва все пак и да пономогваш нещто. Апропо, Бойко много добре го преценява, но не е и лесно да се оттървеш от такъв. За съжаление, страда цял един народ.....и тепърва има да страда като бере плодовете на бездействието му ПОРАДИ НЕЗНАНИЕ И НЕМОЖЕНИ.......

  9. Анонимен
    #82

    Спокойно! И този ще потъне в дълбоките води на историята. И за него ще се сещаме колкото например за Милен Велчев. А пропо, к`во стана с Мургина и Емел Етем?

  10. Анонимен
    #81

    №73 е абсолютно прав!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам