Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Приемът на документи за саниране с европари започва от 1 юли

Държавата ще осигури мениджъри и обследване в районите, където бизнесът няма интерес

14 коментара
Министър Лиляна Павлова показва какво включва санирането на жилищата. Сн. БГНЕС

От първи юли започва приемът на документи на живеещите в многофамилни жилищни сгради, проектирани преди 1999 г. , които искат да подобрят енергийната ефективност на блока с пари от програма “Регионално развитие”,  съобщи в четвъртък регионалният министър Лиляна Павлова.

Гражданите трябва да осигурят между 30% и 50% от финансирането, останалата част от сумата за ремонта е помощ от ЕС и национално съфинансиране. Мярката разполага с 50 млн. лева, още 14 млн. лева са достъпни под формата на нисколихвени заеми от банката партньор по проекта (в случая Корпоративна търговска банка - КТБ). Сумата ще стигне за обновяването на 180-200 сгради или 6000 апартамента, изчисли Павлова.

В процеса по обновление на сградите на етажните собствености ще помагат т.нар. проектни мениджъри – компании и обединения, избрани след търг от държавата, чието заплащане е за сметка на парите по програмата.

Нито един кандидат не се яви на конкурса за проектен мениджър в Северозападния регион – най-бедната част на страната. От регионалното министерство удължиха срока за подаване на документи, но дори и да не се намерят желаещи, държавата ще осигури служебни проектни мениджъри – експерти от МРРБ, заяви Павлова.

На търговете за компании, които да извършат енергийно обследване на сградите не се явиха кандидати за Югоизточен и Северен централен регион. Ще правим отделен търг за всяка сграда от тези райони, която реши да се включи в схемата, ако не се намерят желаещи да поемат цялата област, обясни Павлова.

Само регистрирано сдружение на етажната собственост може да се възползва от парите по програмата, обясниха от регионалното министерство. То обаче може да се учреди на доста по-късен етап – когато има изготвен примерен бюджет за ремонта, за което ще се погрижи проектният мениджър.

Ще има приблизителна сума за всеки апартамент и собствениците ще преценят продължават ли със следващите стъпки или се отказват. Преди да се направи енергийното обследване на сградата, всеки собственик трябва да внесе 500 лева като гаранция, че няма да се откаже от проекта. Те ще се приспаднат от сумата за ремонта, която се осигурява като собствено финансиране.

От обследването ще стане ясно какви мерки трябва да се приложат, за да се подобри енергийната ефективност на сградата – саниране, ремонт на покрива, смяна на дограмата, подмяна на улуците, монтиране на слънчеви панели, внедряване на системи за автоматично регулиране на топлоподаването и т.н.

На първо място обаче обследването трябва да установи дали сградата е конструктивно устойчива, т.е. дали се нуждае от по-сериозен ремонт и укрепителни дейности, преди да се мисли за енергийна ефективност. Ако случаят е такъв, собствениците могат да финансират ремонта със собствени средства или със заем от Фонда за жилищно обновяване към КТБ, обясниха от регионалното министерство.

Фондът отпуска потребителски заеми със срок на погасяване до 10 години и лихва, не по-висока от 6.5%. От министерството изчислиха, че за заем от 2500 лв. със срок на погасяване 8 години месечната вноска е 34 лева. КТБ може да отпусне и банкова гаранция срещу заплащане на желаещите да изтеглят заем от друга банка при други условия.

След обновяването на блока сметките за отопление могат да паднат до 60%, заяви Павлова. Собствениците пък могат да поискат от общината да бъдат освободени от данък сгради за период от 3 до 10 години – в зависимост от приложените мерки за енергийна ефективност.

По време представянето на схемата от министър Павлова в Министерския съвет неочаквано се появи премиерът Бойко Борисов, който се поинтересува какви резултати се очакват от изпълнението на програмата. След кратък преразказ на всичко казано дотогава от Павлова, премиерът напусна залата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    RABOTIA V SACHTATA BANKA VISOKI LIXVI GOLEMI PECHLBI A V SACHTOTO VREME ZAPLATITE NA OPREDELENI XORA SA MIZERNI

  2. Анонимен
    #13

    Големи тъпотии са измислили тези. Първо противоречието - внасяш 500 лева като гаранция, че няма да се откажеш от проекта, но като ти дадат обследването решаваш дали искаш да продължиш. Освен това - един проект за обследване - по 200-250 лева на апаратамент, втори проект за санирането - по 250-300лв. И ако ти го одобрят, защото голяма е вероятността да не си от техните хора получаваш 50% от парите и какво се получава. А момчетата алпинисти идват правят ти го за два дни по 40 лева на квадратен метър.

  3. Анонимен
    #12

    Борето от Пловдив, Голям смях, СУМАТА ЩЕ СТИГНЕ ЗА 180-200 сгради, та тези пари за кого по-напред,за Пловдив или София,по-лоша рек- лама от тази не съм нито чувал нито виждал някъде,но за "МАТРЕАЛА" сигурно ще си свърши работата като реклама на ГРАЖДАНИТЕ ЗА ЕВРОПЕЙСКО РАЗВИТИЕ НА БЪЛГАРИЯ.

  4. Анонимен
    #11

    Под заглавие „Голямото топлинно реабилитиране – предизборно районните кметства ще обновят безплатно повече блокове, отколкото през последните 4 години”, днес букурещкият вестник „Гъндул” /Мисъл/ пише следното:
    .....През 2012 г. ще бъдат реабилитирани безплатно в 5 от 6-те столични района 1068 жилищни блока... Само във втори район досега са реабилитирани 265 блока, а през тази година плановете включват 845, от които през периода май-юни ще започнат ремонтите на 247.
    Реабилитирането се прави БЕЗПЛАТНО

  5. Анонимен
    #10

    До 8. Естествено, че ще се установи дали е сградата е конструктивно устойчива. Ти в кой век живееш? Това са европейски средства и ще се влагат точно и качествено. Нали не си мислиш, че държавата ще позволи на която и да е банка да си право своеволия с тези пари? Все пак ще го отнесе България от Европа, а не толкова банката. Мисли човече.

  6. leikata
    #9

    наистина държавата е избрала най-стабилната банка и така трябва да бъде, за да се изпълни сериозен проект като този!

  7. Анонимен
    #8

    На първомясто трябва да се установи,дали сградата е конструктвно устойчива !!! Пълна глупост!!Ако не е годна, може само да се събори и да се построй отново.Как се укрепва кооперация, загубила устойчивостта си!!Това да не е селски хамбар.Някой колеги ПГС искат да ги позлатят!Нали преди да се даде разрешение за стройтелство, има конструктивен проект, контролен инженер и цяла система от изисквания за контрол преди и при стройтелството.Бюрократуните търсят начин да узаконят кражбите на средства.

  8. Анонимен
    #7

    А ЕС с каква лихва дава заема- с 1%- защо тогава искате 6,5%

  9. Анонимен
    #6

    Идеята за саниране на панелките цели единствено по-нататъшното ограбване на матряла и обогатяване на кръгове близки до правителството и президента. Бъдете сигурни, че на народа вече му е писнало от лъжите на герберастката крадлива шайка и този път шмекерията няма да мине.

  10. Анонимен
    #5

    Условията са доста изгодни,КТБ предлага два пъти по ниски лихви от пазарните и помощта от държавата е сериозна,инвестицията в саниране удължава експолатацията на жилищата и само от сметките за отопление ще се избие за четири-пет години.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.