Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Приемственост срещу революция: Байдън срещу Сандърс

9 коментара
Джо Байдън и Бърни Сандърс

Те са на по близо 80 години, искат да победят Доналд Тръмп и са политически ветерани с няколко десетилетия стаж в Конгреса. С това се изчерпват приликите между Джо Байдън, лидер на умерените демократи, и Бърни Сандърс, който се обявява за политическа "революция", пише Франс прес.

В деня след "Супервторника", с шумното завръщане на бившия вицепрезидент на Барак Обама, се очертава надпреварата за номинацията на Демократическата партия на САЩ да се превърне в дуел между тези двама мъже с доста различни политически позиции.

Двама мъже, два стила

Лъчезарна усмивка, грижливо сресана коса, Джо Байдън е политик от старата школа, който не крие какво мисли и с готовност влиза във физически контакт. Поздрави, сърдечни ръкостискания, дори целувка по главата на бивша законодателка от Конгреса - проявите му на сърдечност го поставиха в центъра на дискусия, която той неутрализира, декларирайки добрите си намерения и променящите се "социални норми".

77-годишният бивш сенатор от Делауер се ползва с известен капитал от симпатия, дължащ се до голяма степен на това, че той не се колебае да показва емоции и състрадание. Дори гафовете му, които са много, помагат да изглежда по-близо до хората.

Личният му живот е белязан от трагедии. Случаите, когато е бил в траур - гибелта на жена му и на малката им дъщеря при автомобилна катастрофа през 1972 г., смъртта на сина му Бо от рак през 2015 г. - са добре известни на американците.

78-годишният Бърни Сандърс е по-суров, с буйни бели коси и по-груб стил.

Имащ репутация на намръщен и не особено общителен човек, макар че е весел на митинги и се държи сърдечно с поддръжниците си, той е толкова пламенен, че го смятат за холерик.

Известен - и станал обект на карикатури - за начина, по който размахва ръце или сочи с пръст, докато говори, сенаторът от Върмонт брани яростно своята независимост. Пълна противоположност на своя противник, който е един от лидерите на демократите, той никога не е бил част от партията.

Пламенността, с която той защитава категорично левичарски идеи, определено вдъхна нов живот на демократите и предизвика ентусиазъм сред неговите поддръжници, но кара противниците му, които го обвиняват, че разделя страната също толкова, колкото Доналд Тръмп, да скърцат със зъби.

И пред двамата мъже, които наближават 80-годишна възраст, за сметка на това стои въпросът за здравословното им състояние. Бърни Сандърс получи инфаркт през октомври, а Джо Байдън редовно изпитва затруднения при говорене, които пораждат съмнение за здравето му.

Приемственост срещу революция

С центристките си позиции, Джо Байдън олицетворява приемствеността. За много американци, изпитващи носталгия по по-спокойния период преди Тръмп, "чичо Джо" вдъхва увереност и е олицетворение на известна нормалност.

"Хората не искат революция, те искат резултати", подчертава той, визирайки радикалните мерки, предложени от Бърни Сандърс.

Който отговаря, че "не можете да победите Тръмп с придържане към същите стари рецепти".

Бърни Сандърс се обявява за социалист - квалификация, която все още е шокираща за мнозина в САЩ, тъй като напомня за Студената война - и казва, че иска да направи революционни промени в Америка.

Гласовете на чернокожите и латиносите

Разликите между двамата се виждат лесно и сред поддръжниците им.

Завръщането на Джо Байдън в "Супервторника" до голяма степен се дълги на популярността му сред чернокожите избиратели.

Той е предпочитан и от жените, по-възрастните и висшистите.

Що се отнася до Бърни Сандърс, той може да разчита, особено в Калифорния, на хората от латиноамерикански произход. Освен това той привлече младежите и независимите избиратели.

Гласовете на латиносите, както и на други групи, обаче далеч не са хомогенни. Освен това изявления на Сандърс, възхваляващи някои аспекти на кубинската революция, както и някогашните му пътувания в комунистически страни, които го преследват по време на неговата кампания, могат да му навредят, особено във Флорида.

В този ключов за президентските избори в САЩ щат живее голяма общност от кубински бежанци.

Политики

"Бърни" твърдо вярва в цялостна промяна на "жестоката" американска система на здравеопазване и иска всеобщо безплатно здравно застраховане.

Той обещава също да опрости всички студентски кредити, което беше аплодирано от поддръжниците му, но предизвика въпроси как ще бъде финансирана подобна мярка.

От своя страна Джо Байдън иска да се представи като по-гъвкав политик и се хвали, че може да работи с републиканците. Нещо, за което беше упрекнат от онези, които смятат, че е бил прекалено отстъпчив към тази партия.

Той не отива толкова далеч, колкото своя съперник, по въпроса за студентските кредити, предлагайки да се увеличат възможностите пред студентите да облекчат или анулират своите задължения. Байдън защитава яростно здравната реформа, приета при президента Барак Обама.

Вчера Сандърс премина в настъпление, заявявайки, че "Джо ще трябва да даде обяснения" за своята програма и пасиви - визирайки по-конкретно факта, че като сенатор Байдън е гласувал в подкрепа на войната в Ирак. "Бърни", който също вече беше член на Конгреса по това време, гласува против.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jack Daniels
    #9

    Democratic National Committee остави гласоподавателите на Партият да избират между лудия и дементния а след разгрома ще си измият ръцете с гласоподавателите - Вие го избрахте тоз неизбираемия! Не сме ния виновни!

  2. lindentown
    #8

    Покахонтас също току що се оттегли от надпреварата.

  3. Boris Kamov
    #7
    Отговор на коментар #5

    Интересен вариант. Блумбърг не е глупак и може да се извърти по този начин. Проблемът му е че депутатите които набра досега са по 13 млрд долара на парче. Малко скъпо му идва :-)

  4. Boris Kamov
    #6
    Отговор на коментар #1

    И двамата не стават за президент. Тръмп беше избран заради политическата си програма която се претивопоставя на либералния глобализъм. Байдън няма реална програма освен "Аз ще сваля Тръмп" и е корумпиран. Сандърс е откровен социалист който може да се изроди в комунист ако стане президент и това плаши голямат част от американците. И двамата са много стари.

  5. lindentown
    #5

    Докато най-големия грях на Бърни, за който го нападаха в ТВ дебати, е че е казал, че в Куба здравеопазването и образованието били на високо ниво, то тепърва ще има да подхващат Байдън за фамилните дела и неговата роля в Украйна. https://ca.yahoo.com/news/republicans-dive-back-hunter-biden-011049223.html От тая гледна точка нищо чудно да видим през лятото и Блумбърг да се връща отново в надпреварата, но този път като независим кандидат, подкрепян от голяма част от демократите. Това може да стане ако Бърни Сандърс спечели номинацията на ДП през юли.

  6. Г. Димитров
    #4

    "Бърни" твърдо вярва в цялостна промяна на "жестоката" американска система на здравеопазване и иска всеобщо безплатно здравно застраховане." Иронията е, че Бърни е жив днес след инфаркта си в голяма степен благодарност на "жестоката" система. Лесен експеримент - попитайте ги тези поддържници на "социализирани медицини" дали биха доброволно се лекували в Канада или Великобритания например, без привилегиите на политици, както всеки обикновен човек с недостигащи направления, безумни срокове за хирургически операции, рентген, изследвания, и т.н.

  7. Real ''Mickey''
    #3

    Да помогнем за статията на Франс Прас(които още не са санкционирани за брутална намеса на изборите на чужда държава). Ето: Приликата: И двамата са на възраст която прави Тръмп - младеж. Разликата: Блатото трудно може да контролира жилавото комунистическо старче, - докато сенилния корумпиран Байдън ще бъде удобна и послушна марионетка.

  8. анита хегерланд
    #2

    Според мен в 21 век не е от решаващо значение кой в какво вярва, а как политическите групи в обществото стават активни. По времето на Барак Обама, Интернет кампанията му активизира подръжници, които го избраха за президент. Фейсбук сближи избирателите с Доналд Тръмп. Коя медия ще избере, как ще артикулира идеите си, коя партийна група "ще събуди", кои активисти ще работят за неговата харизма, с колко пари ще разполага за своята кампания. Това са важните неща в САЩ при последните избори...

  9. ефрейтора
    #1

    Който и от двамата да е кандидат , Президент Тръмп ще го отнесе като куцо пиле-домат .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.