Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Приходите от концесии с 50% повече откакто се управляват на едно място

7 коментара

Приходите от концесионна дейност през тази година са с 50 процента повече от планираните в бюджета 40 млн. лв., съобщи в събота министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Откакто дейността по отдаване на подземните богатства за търсене и проучване и добив е поета от единен орган към Трайков са осигурени над 60 млн. лв. срещу 47 млн. лв. през миналата година, когато с подземните богатства работеха три ведомства – икономическото, на регионалното развитие и по околната среда.

 

„Преди разрешителните се издаваха от три ведомства, без да е ясно към кое да се обърне инвеститорът. Сега това лутане на инвеститорите е в миналото и единният орган пести време и нерви на компанията, но и установява единни процедури при ясни правила. Има централизация на работата, но децентрализация на ползите“, каза Трайков, припомняйки, че вече 50 процента от концесионните такси влизат в общините. Преди това местните власти вземаха 30 процента от концесията на тяхна територия.

 

„За последните шест месеца единният орган работи шест пъти по-бързо отколкото трите министерства преди него. В цифри това значи, че през последните три години трите министерства са дали 96 концесии, а за шест месеца единният орган – над 60 концесии“, допълни зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

 

Трайков посочи още, че вече при отдаването на територии за концесии за подземни богатства се питат кметовете и общините дали имат причини да забранят отдаване на площи на концесия – например резервирайки ги за развитие на туризма.

 

От ведомството посочиха още, че откакто са поели изцяло подземните богатства и към тях са минали съответните служители от регионалното и екоминистерството е засилен контролът и например от глоби за нерегламентиран добив на строителни материали са събрани 50 хил. лв. Дори е отнета техника в полза на държавата, но все още има обжалвания на актовете и докато те не приключат не може съоръженията да се обявят за продажба.

 

Над 626 хил. лв. пък са събрани от лихви за забавени плащания по концесионни договори, сочат данните на икономическото ведомство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lili
    #7

    Не знам защо хората в този форум обсъждат само "концесионните такси. Фирмите плащат данъци, осигуровки и пр., правят разходи за инвестиции, като по цял свят. На някои в този форум СоциализЪмЪт и КомунизЪмЪт здраво са им залегнали в главите

  2. Анонимен
    #6

    Канадците печелят по 5 милиарда на година от нашето злато.А този ни говори за 60 милиона.IZROD

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  4. Анонимен
    #4

    по доклад на сметната палата концесионните такси не стигат да се плати контрола върху концесиите от страна на държавата! А кой ще плати щетите за следващите поколения?? Тези златни находища са се знаели винаги, нищо ново няма. само корупция и замърсяване...

  5. Анонимен
    #3

    какво е в договорите за концесии ? ами в тези за метали които съм виждал обикновенно е записана между 1 и 4 % концесионна такса !!!

  6. Анонимен
    #2

    Как изобщо могат да се хвалят с 60 милиона от концесионни такси. Подземните богатства се изземват на безценица. Таксите трябва са 600 милиона поне. Я да качат в интернет договорите за концесиите, да видите за какво става въпрос. Но те хитро се позовават че закона пази тази тайна и ни правят на луди. НАГЛЕЦИ!

  7. Анонимен
    #1

    Дайте да се разберем: тия 60 милиона са приходи от плащания по концесионни договори или са такси за издаване на разрешителни? Ако е първото, това е СМЕШНА СУМА, за която дори не си струва да се говори. ОСВЕН ЧЕ ЗЕМЯТА И БОГАТСТВАТА Й СЕ РАЗДАВАТ НА БЕЗЦЕНИЦА. НА МНОГО НАШИ МОМЧЕТА, РАЗБИРА СЕ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.