Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Форсирано е приключването на целия "Турски поток"

"Булгартрансгаз" отказва руски заем, но плаща предсрочно на строителя

11 коментара
Форсирано е приключването на целия "Турски поток"

Изграждането на продължението на руския газопровод "Турски поток" в България рязко е ускорено, след като месеци наред изоставаше. Цялото трасе на наричания у нас "Балкански поток" ще е готово до 15 декември 2020 г. Строителят "Аркад" ще получи предсрочни плащания по договора, който е за 1.102 млрд. евро без ДДС. Това ще стане с договорени заеми за 487 млн. евро. Сред кредитите обаче няма да е този с руската "Външнотърговска банка" (ВТБ), с която държавният газов оператор "Булгартрансгаз" се е отказал да сключи договор за отпускането на 55 млн. евро.

От договорено на 2 септември 2020 г. допълнително споразумение между "Булгартрансгаз" (БТГ) и саудитския консорциум "Аркад", чието сключване не е обявено от държавната компания, е намален общият срок за приключване на линейната част на цялото трасе от 474 км от границата с Турция до тази със Сърбия. Според подписания миналия септември договор с "Аркад" строежът трябваше да стане на два етапа – първият изтече в края на май 2020 г., а вторият трябваше да приключи в края на следващото лято. Заради мерките срещу коронавируса обаче "Аркад" не успя да въведе в експлоатация първото трасе в уречения срок. Сега е официализирано забавянето на този етап, но пък е ускорен вторият и така общият срок за изпълнение на цялото трасе е намален от 615 на 448 дни, става ясно от документа.

В същото време саудитците няма да търпят санкции за забавата на първия етап, вероятно за сметка на ускоряването на втория. Няма да се промени и цената на договора, но по него ще има предсрочни плащания.

Преди месеци стана ясно, че "Аркад" ударно е наел като поизпълнители редица чужди фирми, голяма част от които са руски. Това е обяснено като мярка за наваксване на изоставането, но съмненията на бранша са, че руските фирми са били част от намеренията, просто коронавирусът е станал удобно прикритие за вкарването им.

Според анекса "Аркад" се ангажира до 15 декември 2020 г. да има акт 15 за цялото трасе на газопровода, за да може да започне въвеждането му в експлоатация. Макар и да станат готови тръбите, няма да може да се използва пълният им капацитет. Причината е, че няма да са готови компресорните станции за пренасяне на планираните обеми от 38 млн. куб. м дневно към Сърбия.

Така от януари 2021 г. "Булгартрансгаз" ще има възможност да пренася около 15 млн. куб. м дневно, но реално ще транзитира по-малко – около 10 млн. куб. м, колкото са договорените от БТГ обеми, стана ясно от думите на шефа на дружеството Владимир Малинов пред Mediapool. Той обясни, че операторът има сключени договори за капацитета на съоръжението и с други фирми освен с руската "Газпром" и швейцарската МЕТ, които резервираха около 90 процента от капацитета на входа на газопровода, който е 19.3 млрд. куб. м годишно, а изходният капацитет е 12.7 млрд. куб. м годишно. Кои са другите търговци и за какви обеми става въпрос Малинов не каза.

По думите му вече са пристигнали предсрочно трите компресора за едната от станциите на съоръжението – "Расово", и тя ще бъде въведена в експлоатация през януари-февруари 2021 г., с което капацитетът за транзит ще бъде повишен до 20 млн. куб. м дневно. През септември 2021 г., когато стане готова и другата компресорна станция – "Нова Провадия", се очаква да се достигне пълният капацитет на газопровода.

Шефът на БТГ обясни, че договорените от таксите приходи за преноса до Сърбия са твърди и са за резервиран капацитет – независимо от реално пренесените количества.

От анекса към договора с "Аркад" става ясно още, че "Булгартрансгаз" ще плати предсрочно на "Аркад" над 517 млн. евро при получаването на акт 15 за цялото трасе на газопровода. Посочено е обаче изрично, че ако БТГ не успее да получи от кредити точно тази сума, ще плати колкото е взел от банките. Операторът обяви процедура за набиране на банково финансиране и получи оферти от руската ВТБ, "Ай Ен Джи Банк", "Ситибанк Европа", "Райфайзенбанк България", "Уникредит Булбанк", "Обединена българска банка", Банка ДСК, "Юробанк България", обединение между държавната Българска банка за развитие, Общинска банка" и Международна инвестиционна банка, както и от Международната банка за икономическо сътрудничество. Те предложиха общо 542 млн. евро. Договор с ВТБ, която е оферирала 55 млн. евро, обаче няма.

От БТГ досега са превели аванс за 300 млн. лв. на "Аркад" също от теглен по-рано заем за 200 млн. евро. С предсрочното плащане през декември със сумата, осигурена от новите кредити, дружеството казва, че ще спести, тъй като няма да дължи лихви за осигурените от саудитците средства. Съгласно договора "Аркад" осигурява парите за проекта, а БТГ трябва да му ги върне за десет години с лихва от 4.1 процента. Реално с предсрочното плащане ще се погаси около половината от стойността на проекта.

Малинов обясни също така, че според първоначалния договор дружеството има право и да съкрати срока за изплащането на остатъка до 1.102 млрд. евро без ДДС на осем години, както и да намали размера на главницата по този вид заем от "Арказ".

Според първоначалните намерения на БТГ частично газопроводът трябваше да бъде въведен в експлоатация в началото на 2020 г., а цялостно през януари 2021 г. Проектът обаче се забави след като БТГ изненадващо реши да декласира определеният изпълнител на проекта "Аркад" и да го възложи на втория участник в процедурата – консорциумът с руско участие "Комплишмънт дивелопмънт". Това бе обжалвано от "Аркад", който бе върнат в играта и това на свой ред бе обжалвано от фирми, участници в "Комплишмънт". Те обаче изненадващо оттеглиха жалбата си и както Mediapool писа имаше съмнения за договорка на саудитците с руснаците да ги вкарат в проекта по втория начин – като подизпълнители, което и в крайна сметка стана.

Рязкото ускоряване на проекта може да се тълкува и като опит за предотвратяване на санкциите на САЩ срещу фирми, участнички в този проект и "Северен поток 2". Макар санкциите да са за фирмите, доставящи услуги за корабите, прокарващи тръби по морското дъно, а за "Турски поток" това да е приключила фаза, явно българското правителство се опитва да въведе в експлоатация тръбопровода възможно най-бързо, за да няма каквито и да било бъдещи проблеми със САЩ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rusonefil
    #11
    Отговор на коментар #4

    Един изцяло безполезен и твърде скъп за България газопровод, който наистина погрешно се нарича Турски. Той си е изцяло руски. И точно по руски парите ще бъдат хвърлени на вятъра. Но за разлика от празните турски патоци, ще са нашите пари.

  2. Един препатил
    #10
    Отговор на коментар #7

    Много е вероятно да няма промяна в американската политика, а въпросните агрегати да са поръчани и изпратени доста преди предупреждението на Помпео. "Булгартрансгаз" плати 140 млн.лв на "Ферощал"/ГБС за двете помпени станции още есента на 2019 г. Навярно някъде тогава са били поръчани и платени въпросните агрегати за първата станция - "Расово". Те ще минат между капките. Ама агрегатите за втората - "Нова Провадия" - отнюдь! Което означава, че "Турски поток" няма да може да достигне проектния си капацитет

  3. Един препатил
    #9
    Отговор на коментар #8

    Нищо подобно. От транзита на руски газ към Турция ни изключи не договора за транзит през Украйна, а "Газпром" чрез първата тръба на "Турски поток" (дето питате защо е турски). "Газпром" едностранно прекрати договора, който имаше с България за транзот по Транбалканския коридор и който предвиждаше транзитирал, не транзитирал "Газпром" да плаща - общо 1,9 млрд. лв. до 2030 г.Бойко Борисов и Теменужка Петкова се отказаха от това плащане, защото "Булгартрансгаз" щял да печели повече от продължението на

  4. nik
    #8

    Да, де, "Един препатил" но преди да заобиколим украинците, те ни заобиколиха. Новият им договор с руснаците изключи България като транзитна на руски газ към Турция.

  5. Мони Монев Тиранофоб
    #7

    Посещение на разследващ екип от неправителствената организация БОЕЦ на строителната площадка на компресорната станция „Расово“, една от двете КС по българския сегмент на тръбопровода „Турски поток“, разкри, че първият от четирите договорени газови компресорни агрегати, произведени от американската компания Солар Турбайнс е доставен на място, като следващите три, трябва да пристигнат на място през следващите няколко дни. Ако е вярно, това бележи промяна в американската политика, след предупреждението на държавния секретар Помпео на 17 юли, че компаниите, участващи в предоставянето на услуги и оборудване за „Турски поток -2“, ще бъдат санкционирани.

  6. Един препатил
    #6
    Отговор на коментар #3

    Стана ясно и защо Борисов се отказа да подава оставка, както се беше приготвил в края на месец юли. Единствено и само за да изпълни обещанието си пред Путин да завърши "Турски поток".

  7. Един препатил
    #5
    Отговор на коментар #4

    Турското на "Турски поток" през България е това, че той е продължение на "Турски поток" между Русия и Турция - свързан е с неговата втора тръба и с нищо друго. И е предназначен да транзитира руски газ, заобикаляйки Украйна и за нищо друго. Което е в полза дори не на "Газпром" и още по-малко на България, а единствено на политиката на Путин. Но за едно сте прав - да се хвърлят 5 млрд. лв. български пари за да се угоди лично на Путин е не само чуждопоклоничество, а и нещо друго, което ако го напиша администраторите ще ми изтрият целия коментар.

  8. dimitardi100
    #4

    Един полезен газопровод за България, който Медиапул много държи да нарича турски въпреки, че нито турци го плащат, нито се изгражда на турска територия, нито газта е турска , нито печалбите са за Турция ? Много интересно кое му е турското на този български газопровод от границата ? Нищо не му е турско, но в България винаги е имало много чуждопоклонници .

  9. Jack Daniels
    #3

    Те са напълно ясно че една мулекула газ няма да мине по този газопровод. Само бързат да усвоят едни милиарди.

  10. Един препатил
    #2

    От цялата работа става ясно това, което се знаеше - за "Турски поток" през България няма обезпечен транзит, с таксите от който да се изплатят направените разходи. Шефът на "Булгартрансгаз" се е похвалил с твърдите такси за пренос на газ към Сърбия, но е пропуснал да съобщи, че те са само 156 млн.лв. на година. А разходите по експлоатацията на газопровода, определени от КЕВР са 131,4 млн. лв. на година. И накрая вместо да печели "Булгартрансгаз" ще затъва във все повече заеми за да покрие вноските по кредитите, лихвите и разходите по екплотацията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.