Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Примерът на Гърция в борбата с Covid-19 и "спасителят на нацията"

4 коментара
Примерът на Гърция в борбата с Covid-19 и "спасителят на нацията"

През последните дни Гърция се дава за пример в борбата с коронавируса. Управляващи и управлявани се вслушаха в препоръките на специалистите и въведените драконовски мерки засега дават резултат. Улиците и парковете на Атина са призрачно пусти, разказаха българи, които живеят в гръцката столица, пред Mediapool.

В понеделник (27 април) началникът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски също даде за пример южната ни съседка по повод разхлабването на мерките у нас с отварянето на парковете.

"Струпването на хора винаги води до повишаване на опасността от разпространение на коронавируса. Когато се разхлабват мерките, трябва да се казва какви ще са последиците. Когато хората излязат в парковете, нещата ще се влошат", предупреди ген. Мутафчийски. Той посочи, че в Гърция, където имаше затваряне за едно денонощие, има 11 нови случая, докато у нас, където режимът е по-либерален, имаме ръст на заболелите.

Гърция също има своя "генерал" без пагони, чиито напътствия се слушат от хората и политиците. Неговото име е Сотирис Циодрас - епидемиолог от световна класа, баща на 7 деца, който в почивните дни пее в църковния хор. Медиите го наричат "спасителя на нацията". Рейтингът му е най-високият в страната - над 96%.


Циодрас, сн. ЕПА/БГНЕС

Гърците го слушат всяка вечер. Циодрас започва изявленията си с извинения за това, с което ще ги натъжи, и така печели симпатии и уважение, разказа арх. Десислава Серафимова, която от години живее в Атина.

"Разбирам, че всеки иска да чуе оптимистични новини, но преди да започна да говоря с известен оптимизъм, искам да се извиня малко. Защото много пъти с това, което обявявам, както и аз, така и вие е напълно нормално да се чувствате тъжни, стресирани и може би дори объркани. Отговорите не са ясни, има несигурност във всички стратегии. Много е трудно някой да съобщи тази несигурност", каза Циодрас на редовния си брифинг през почивните дни.

"За мен най-важното са животите, които бяха спечели в страната ни. Подготвихме се по-добре за бъдещето, избягахме от най-лошото, признавам по трудния начин на ограниченията, но продължаваме да се справяме добре. Това се дължи на мерките, на доброто поведение на всички нас. Бързо осъзнахме заплахата, сега се предоставя възможност за облекчаване на мерките", допълни той

Строгите мерки в Гърция бяха въведени на 17 март, когато всички гърци получиха SMS молба да останат у дома, заради разпространението на коронавируса.

Разхлабването на мерките

Сега във вторник (28 април) се очаква премиерът Кириакос Мицотакис да представи плана за постепенното отпадане на ограниченията. Предвижда се разхлабването на мерките да започне в началото на май и да приключи в края на юни.

Очаква се от 4 или 5 май гърците да могат да излизат от дома си без да пращат SMS на правителствен номер или да имат писмен документ със себе си, който да сочи причината за излизане.  

Все още няма яснота дали хората ще могат да напускат населеното място, където живеят.

Правителството предвижда училищата да се отварят постепенно, но има огромна съпротива от страна на родителите. Голяма част от тях се притесняват да пуснат децата си отново в класните стаи, пише "Катимерини".

Първо ще заработят отново малките магазини, а моловете засега ще останат затворени.

Отварянето на църквите, които бяха затворени за Великден, ще стане на по-късен етап, каза говорителят на правителството Стелиос Пецас.

Разработена е и програма за поетапно разрешаване на спортните дейности.

Гърция показа как да се справим с кризата

Епидемията Covid-19 разкри лошото лидерство и управление по целия свят - от Испания до САЩ политиците чакаха твърде дълго, преди да предприемат драматичните стъпки, за да защитят своите граждани. Но Гърция беше едно забележимо, и може би изненадващо изключение от тази тенденция, пише "Блумбърг".

Правителството наложи строги мерки за социално дистанциране на много по-ранен етап на епидемията от другите страни в Южна Европа. Тази бърза реакция помогна на Гърция да избегне трагичната криза в здравеопазването, пред която са изправени по-богатите държави.

Такис ​​Папас, политолог от Хелзинкския университет, сравнява скоростта на отговора в Гърция, с тази в Италия и Испания, където има стотици хиляди заразени и висока смъртност.

Атина затвори всички несъществени магазини само четири дни след първия си смъртен случай от Covid-19. За разлика от нея Италия и Испания направиха това съответно след 18-ия и 30-ия ден. Освен това Гърция въведе много по-бързо забрана за шляене по улиците от която и да е друга страна.

Тези ранни действия намалиха натиска върху несигурната здравна система в страната. В средата на март гръцката национална здравна система (ESY) можеше да разчита само на 605 отделения за интензивно лечение, от които само 557 работеха поради недостиг на персонал.

Гърция има население от над 10 милиона души.И по данни на Световната здравна организация към 26 април в страната са регистрирани 2517 случая на заразени с Covid-19, от които 577 са оздравели, а 134 са починали.

За България данните са далеч по-добри – 1348 установени заразени, 206 оздравели, и 56 починали. Проблемът според ген. Мутафчийски е, че у нас случаите растат през последните дни, докато в Гърция те са по около десетина дневно.

"Блумбърг" пише, че резултатите с малкия брой на починалите в Гърция може да се дължи на факта, че страната е извършила под половината от тестовете, направени в Испания, и под четвърт от извършените в Италия. Но няма признаци, че натискът върху здравната система е съпоставим с този, който изпитват двете най-засегнати страни в Европа, отбелязва агенцията.

Гръцкото правителство съобщи, че е назначило 4200 нови лекари и е увеличило наполовина броя на отделенията за интензивно лечение, което би трябвало да помогне за овладяване на епидемията.

Премиерът Кириакос Мицотакис се изяви като глас на разума на международната сцена, отбелязва "Блумбърг". Политическата система на Гърция като цяло, включително основната опозиционна партия "Сириза", реагира с готовност да помага в тази ситуация. Съвсем различна е картина с конфликтите възникнали в Испания. Освен това гърците много съзнателно спазваха правилата.

Притеснения за икономиката

По-притеснително е какво може да се случи с икономиката на Гърция. Пандемията дойде в тежък момент за Атина. След десетилетие на икономическа криза нещата най-накрая потръгнаха.

Премиерът Мицотакис, от дясноцентристката "Нова Демокрация", спечели абсолютно мнозинство на изборите през 2019 г. с мандат за възстановяване на международното доверие в разклатената икономика.

Инвеститорите започнаха са се връщат в Гърция в търсене на възможности, което направи Атинската фондова борса най-добре представящата се в света през миналата година, отбелязва "Блумбърг".

Туризмът, който носи една пета от брутния вътрешен продукт, ще пострада тежко, ако ограниченията за пътуване продължат и през лятото. Малките предприятия, в които работят повече от 80% от гърците, също са изправени пред проблеми с доставките, ликвидността и продажбите.

Като се има предвид обаче колко бързо Гърция реагира на епидемията, страната може да успее да се изправи на крака по-рано от другите. За разлика от преди, сега Европейската централна банка реши да включи гръцките облигации в схемата за покупка на активи в размер на 750 милиарда евро, която е насочена към подкрепа на икономиката на еврозоната. Освен ЕЦБ облекчи правилата си, така че банките да могат да осчетоводяват държавния дълг на Гърция като обезпечение, когато поемат ликвидност от централните банки. Това бяха мъдри решения, които  ще осигурят допълнителна стабилност за финансовите пазари на Гърция.

Голяма част от Европа гледа на Гърция като на неразрешим проблем, но в тази пандемия Атина може да ходи с високо вдигната глава, отбелязва "Блумбърг".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. hristohh
    #4
    Отговор на коментар #3

    Ако приемем за вярно твърдението за "умиране от други заболявания", то то е валидно и за другите държави. Тоест отново можем да ползваме данните за починалите от КОВИД-19 като маркер за успешността на приетите мерки за ОГРАНИЧАВАНЕ на разпространението.Ежедневно излизат нови и нови наблюдения за разнообразните начини, по които този конкретен вирус уврежда. Има сведения за причинени инсулти при лица на вързраст 30-40 години в САЩ. За увреждане на кръвоносни съдове. В тази връзка хроничните болести

  2. diana
    #3

    Г-н hristohh, ако следите с разбиране това което се случва с настоящата пандемия бихте се убедили, че починалите от коронавируса се броят на пръсти. Т.Н. заболели умират от своите си хронични болести, в повечето случаи сърдечно-съдови или от онкологичен характер. Тях кой ги брои? В България ежедневно умират средно по 300 души. Така е по всички страни. Броят на починалите не може да бъде фактор за ефективността на "борбата" срещу вируса. Фактор ще бъде ваксинацията или прякото лечение на заболяването.

  3. hristohh
    #2
    Отговор на коментар #1

    Как достигнахте до тези изводи? Дания е страна с възможности и там има под 500 жертви, по спомен. Съседна Швеция има над 2000. Кой говори, че вирусът подбира по страни? Страните са тези, които съобразно решенията си, позволяват по-голямо или по-малко разпространение на вируса. Изказването ви противоречи както на фактите, така и на принципни истини в епидемиологията. Ако броят на установените случаи зависи от броя направени тестове, то броят на смъртните случаи трудно може да бъде скрит. Наблюдавайте

  4. diana
    #1

    Вече станаха много държавите първенци, нещо като при щафетно бягане. Ту България, ту Германия, ту Швеция, сега и Гърция, а в предишния тур Сингапур, Япония, Южна Корея и т.н. Просто смешно и много жалко за тези, които правят класацията по медиите. Оказва се, че Ковида-а е безкрайно тъпа история. В нея не може да има първенци. Вирусът няма поне тези избирателни свойства по национална принадлежност. Той си кара на ред, като при всяка друга вирусна епидемия и в даден момент му писва и си отива. Разликите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.