Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Примитивната зависимост между цените на петрола и политиката на Русия (СССР)

17 коментара
Примитивната зависимост между цените на петрола и политиката на Русия (СССР)

"Колкото са по-ниски цените, колкото по-малко валута идва от продажби на суровини и горива, толкова е по-миролюбива политиката на съветското, съответно на руското ръководство. Щом само нараснат цените на петрола, виждаме перчене и самовлюбеност до безкрай. Политиката - и външната, и вътрешната, става агресивна и авантюристична". Това пише в понеделник руският "Независимая газета".

Съпоставяйки политиката на Съветския съюз и на Русия, авторът – икономистът и основател на партия "Яблоко" Григорий Явлинский – посочва, че зависимостта ѝ от цените на петрола е изненадващо примитивна.

В текста се описва как политиката на СССР и на Русия се е променяла "абсолютно синхронно" с ценовите равнища. Цените на петрола през периода 1970-2014 г., посочени в щатски долари от 1970 г., са представени "в съпоставим вид, коригирани според инфлацията".

В началото на 70-те петролът е много евтин, Съветският съюз загърбва конфронтацията със Запада и провъзгласява "разведряване на международното напрежение". През втората половина на 70-те петролните цени бележат съществен ръст; "разведряването" приключва и започва ново затягане на гайките, посочва "Независимая газета", като припомня съветската интервенция в Афганистан през 1979 г. и свалянето на южнокорейския "Боинг" през 1983 г.

През втората половина на 80-те цените на петрола се сриват, след което започва "перестройката", но петролът все така поевтинява, разрушава се Съветският съюз. През "епохата на Елцин" петролните цени падат почти до нивото от началото на 70-те. Русия води приятелска политика спрямо Запада, получава заеми и благодарение на тях се справя с кризите и нестабилността.

На прага на новото хилядолетие се появява Владимир Путин, а цените на петрола започват да пълзят нагоре. От 2005 г. нататък Русия е в положението на Съветския съюз от първата половина на 80-те. През този период обаче петролните цени надхвърлят дори нивото от началото на 80-те и започват политически и военнополитически авантюри - антиевропейският политически курс и войната в Украйна, отбелязва вестникът.

Според него първото десетилетие от 21 век е дало на Русия "уникален шанс - да вземе подаръка на световните пазари и да инвестира парите в диверсификация на икономическата структура, да задейства програма "Земя-жилища-пътища", да създаде в страната модерни високотехнологични отрасли, способни да носят доход независимо от петрола и другите ресурси. Нищо от това обаче не бе направено", констатира "Независимая газета".

Русия не стори нищо, за да промени структурата на икономиката си, за да създаде модерно общество и европейска държава. Последва "спад в цените на петрола, който изглежда ще е траен". Русия се озова в същото положение, в каквото бе през втората половина от 80-те.

Днешната цена - близо 50 долара, отговаря на около 10 долара за барел, пресметнато в цени от 1970 г. Това е ниво, което клони към нивата от 1985-1989 г. Тогава нещата приключиха с разпадане на страната, припомня всекидневникът.

"Помислете - щом днес сме скарани с всички развити страни наведнъж, докъде ще докарат Русия сега ниските петролни цени?", пита в заключение "Независимая газета".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. brambar
    #17

    За мое много голямо съжаление ще кажа, че статията на НГ е много точна и характеризира в детайли безсилието на Русия да се справи с новите предизвикателства - от газова икономика да се превърне във високотехнологична икономика. Това обрича страната на постоянни конфликти и вътрешни сътресения, които ще доведат до все повече кризи в региона, в който живеем. От друга страна, Западът ще гледа да се възползва и да капитализира ресурсите, с които разполага Русия с оглед по-ниски разходи и конкуренция

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #16
  3. boby1945
    #15
  4. П. Стоянов
    #14

    И Кръстев: Как си представя Русия след пет години? Путин: В това отношение беше доста дефанзивен. Струва ми се, че се е насочил повече към изолация, отколкото към империализъм. Благодаря на дребния за което. Да е вечно на власт. Диваците не заслужават милост.

  5. П. Стоянов
    #13

    "Според социолога Алексей Левинсон, за хората засилването на бедността ще означава, че величието на Русия е станало още по-голямо и затова икономическите трудности, породени от „враждебното обкръжение” отвън, няма да се възприемат като катастрофа." "Руснак" си е диагноза. Отдалече приличат на хора. И академик да е, помирише ли водка, човешкото се изпарява на мига. И става свиня. 75% от тях умират в такова състояние. И тръгнали да се подиграват на българите. Най-истинските нещастници.

  6. Анонимент
    #12

    Е значи имало и в Русия кой да смаже въженцето на Путя. Това е обнадеждаващо, особено на фона пяната, която излиза от устата московската тролна банда в този форум - (виж постинги 2 и 3) В тези постинги (2 и 3) се набляга на това колко омразна трябва ни е франкофонията, с което се насърчават ислямистите - напълно в унисон с организирания от Москва в момента в Чечения митинг на ислямисти срещу т.н. карикатури. Браво - пълен синхрон на опорните точки от Кремъл

  7. Коментарът е изтрит в 17:14 на 19 януари 2015 от автора.
    #11
  8. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #10
  9. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #9
  10. Аслан Юриев
    #8

    До 7: Отдавна призовавам да не се обръща внимание на боби и някои други драскачи като него Те отдавна са се разкрили като небългари, мразещи нашата страна и агенти на нашия враг - русия. Тези индивиди са нещастни когато тук, в нашата Родина имаме поводи за радост - например с ниските цени на горивата, защото тяхната русия страда от това.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.