Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Принудителното лечение е равно на затвор, Ананиев трябва да обясни в съда

21 коментара
Кирил Ананиев, снимка БГНЕС

Здравният министър Кирил Ананиев ще трябва да защити пред съда заповедта си за налагане на задължително болнично лечение и изолация за хора, при които е установено заразяване с новия коронавирус. Тя е атакувана от четирима адвокати, които твърдят, че министърът си позволява недопустимо нарушаване на основни човешки права.

След края на извънредното положение Ананиев публикува четири заповеди, с които бяха въведени новите "извънредни мерки". С едната от тях министърът разпорежда хората с Covid-19, които са над 60-годишна възраст и имат хронични заболявания, да бъдат въвеждани за лекуване в болница, без значение как протича заболяването.

Всичко това се случва на фона на решението на Европейският съд по правата на човека, че принудителното лечение по Закона за здравето е равносилно на лишаване от свобода.

От заповедта на Ананиев излиза, че задължително трябва да се настаняват в болница за лечение дори хора, които няма причина да бъдат лекувани, твърдят адвокатите.

Досегашните изследвания показват, че при близо 50% от хората коронавирусът преминава безсимптомно. От министерската заповед се разбира, че всеки с положителен тест за вируса трябва да бъде изолиран в болница.

В жалба до Върховния административен се казва, че здравният министър дописва закона и че няма право да издава подобна заповед. Заповедта е нищожна, защото противоречи грубо на конституцията, на Конвенцията за правата на човека и на Закона за здравето. Автори на жалбата са адвокатите Мария Шаркова, Емилия Недева, Снежана Стефанова и Теодор Стоев.

Те казва, че министърът не може да определя групи пациенти по възраст, които да подлежат на задължителна изолация в болница и болнично лечение. Въвеждането на хора за болнично лечение става само със съгласие на пациента, освен ако в закон не е посочено друго, а медицинските дейности се осъществяват след изразено информирано съгласие. Пациентът по всяко време може да откаже медицинската помощ.

Конституцията пък забранява принудително лечение или санитарни мерки, освен в предвидените от закона случаи.

Законът за здравето предвижда задължителна изолация при редица вирусни заболявания. Той обаче не дава право на министъра да разпорежда хората да се изолират в болници. Задължителна карантина в дома или здравно заведение се налага при холера, чума, вариола, жълта треска, вирусни хеморагични трески, дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, бруцелоза, антракс, малария, тежък остър респираторен синдром, COVID-19 и туберкулоза с бацилоотделяне.

Задължителната изолация и лечение в болница може да се наложи само от лекуващ лекар за конкретен пациент. Адвокатите настояват, че не може здравният министър да отдели статистически цели групи от населението за задължителна изолация в болница. В заповедта на Ананиев няма и мотиви зад това решение. При това положение заповедта му представлява злоупотреба с власт.

Адвокатите настоява съдът да задължи Кирил Ананиев да предостави данни за случаите на Covid-19 при хора над 60 години и такива с хронични заболявани. Иска се информация колко от тези хора са били изолирани и лекувани в болница.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Бочев
    #21
    Отговор на коментар #8

    Абе, платен тролчо. Ако ти не излизаш с името си, то аз го правя. Мога да ти чета мнението, когато излезеш със собственото си име, страхливецо. Навремето под такива никове се криеха доносниците.

  2. стоян илиев
    #20

    В статията ясно е описано,че това да бъдеш задържан се решава от доктора.Не може една канцеларска мишка,слуга на Тиквата без медицинско образование да решава общо за всички.Браво на адвокатите,а тези които треперят за кожите си или са на хранилка при Герб са готови да се откажат от свобидата си.НАРОДЕ... (както е казал най-великия българан)

  3. Valpet
    #19

    Има съществена разлика между "право на отказ от лечение" (валидно е във всяка цивилизована страна) и "свободно заразяване на околните" (забранено също във всяка цивилизована страна). Заразно-болният подлежи на принудителна домашна карантина, но не и на принудителна хоспитализация.

    Освен това, игнорирането на мнението на пациента е сериозен правно-медицински проблем, който се решава индивидуално (непълнолетие, психо-физиологично състояние и пр.) във всеки конкретен случай, съобразно Закона, но не

  4. случайно минаващ
    #18
    Отговор на коментар #8

    Жалък празнодумец! Значи този, който отказва да се лекува, може свободно да заразява околните, така ли?Тези кухи адвокатски кратуни /вероятно от ДБ/ друга работа нямат ли?

  5. Борис
    #17

    Причината се нарича "опасност за общественото здраве". Адвокатите да седнат и да понаучат законите.

  6. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #16
  7. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #15
  8. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #14
  9. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #13
  10. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #12

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.