Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Природният газ поскъпва три поредни месеца с над 20%

Това няма да се отрази на сметките за парно, уверява енергийният министър

4 коментара
Природният газ поскъпва три поредни месеца с над 20%

Предстоят три поредни месеца на увеличение на цената на газа - през септември, октомври и ноември. Причината е в по-високите цени на европейските газови пазари. Това става ясно от съобщения на държавното дружество "Булгаргаз".

В петък то е внесло официално спряното на 1 септември заявление за утвърждаване на цената за септември от Комисията за енергийно и водно регулиране и направи прогнози за следващите два месеца.

Картбланш за поскъпването на газа от 1 септември даде енергийният министър Теменужка Петкова, която в петък обяви, че поскъпването на синьото гориво с над 20% е напълно законно. Преди това тя безпрецедентно спря увеличението, но разпоредената от нея проверка на държавния монополист е показала, че изчисленията му са коректни.

Така сега предложението на "Булгаргаз" е цената на природния газ за септември 2020 г. да бъде 22.46 лв./MWh за крайни снабдители на природен газ и за лице, на което е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. За октомври 2020 г. прогнозите са цената да е в размер на 24.84 лв./MWh за ноември 2020 г. - 26.25 лв./MWh. Това са без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Отчетено е влиянието на ценообразуващите компоненти към 9 септември 2020 г. Какви ще са окончателните заявления на следващите два месеца, ще зависи и от петролните пазари.

Новото предложение на "Булгаргаз" за увеличение на цената на синьото гориво за септември е по-високо спрямо това внесено месец по-рано. На 11 август държавният монополист поиска от КЕВР цената на газа да бъде увеличена на 21.51 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) за крайни снабдители на природен газ и за лице, на което е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Спрямо август това е ръст от 15.21 % (2.84 лв./MWh).

Тогава увеличението беше защитено с повишените с над 45% спотови цени на европейските газови пазари за периода 1 - 10 август 2020 г., в сравнение с цените месец по-рано. Спотовият компонент е част от формулата, по която се образува доставната цена на природния газ. Очевидно тази тенденция продължава и по тази причина "Булгтаргаз" е поискал още по-голяма увеличение на цената на синьото гориво.

Сега остава единствено следващата седмица КЕВР да вземе решение, като цената за септември ще влезе в сила със задна дата.

В петък енергийният министър Теменужка Петкова увери, че това няма да доведе до увеличение на сметките за парно и топла вода през предстоящата зима. Напротив крайният потребител ще плати по-ниска цена спрямо април. Това се дължи на предоговарянето на условията за доставка на синьо гориво с "Газпром" и включването на пазарен компонент при остойностяването на суровината за крайните потребители, посочи Петкова.

По думите ѝ положителният ефект от предоговарянето на цената на газа с руския монополист е 324 милиона и 830 хиляди лева в интерес на България и на българските граждани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stefan
    #4

    Няма да се отрази на цените на парното. Не могат да си го позволят - тогава вече мирните протести ще свършат и ще ги изгонят с камъни.

  2. Един препатил
    #3

    Ако Теменужка Петкова твърди, че положителният резултат от предоговарянето на цените с "Газпром" е 324 милиона ще бъде ли така добра да ни съобщи какъв е отрицателният резултат от това, че те дваната с Бойко Борисов забавиха предоговарянето с 14 месеца? Или ще остави това скоро да бъде установено от разследващите?

  3. Един препатил
    #2

    Увеличението на цените изглежда толкова голямо само и единствено по вина на Бойко Борисов. Неговите безотговорни хвалби колко голямо понижение на цените е постигнато доведоха до грешното впечатление, че намалението е за целия период от август 2019 до март 2020 г., а всъщност ставаше дума само за април спрямо март - за целия период намалението е едва 15%.Сега увеличението изглежда голямо, но това е в сравнение с "потъналите" надолу цени през април, май и юни. Общо средната цена до март 2021 г. ще остане по-ниска отколкото беше през 2019-2020 г. Което е заслуга на ЕК, а не на Бойко Борисов.

  4. Отбелязвам
    #1

    Теменужке, ама защо увеличение само с 20%? Направо го увеличете с 50%, че ви е за последно!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.