Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Присъдата за медиците ще е тест за Либия, според британските медии

0 коментара

Делото в Либия срещу седем чужди медици, обвинени в умишлено заразяване на 400 деца с вируса на СПИН, влиза във финалната си фаза тази седмица, докато изолираната държава се опитва да подобри отношенията си със Запада, отбелязва днес Питър Попъм във в. Индипендънт. Присъдата се очаква съвсем скоро, а изходът на делото ще се оценява като важен тест за желанието на Либия наистина да се реформира, коментира Би Би Си.

Вчера съдът в Бенгази насрочи следващото заседание по СПИН делото срещу шестимата българи и палестинеца за 16 февруари. Дни след това се очакват и присъдите.

Либийският външен министър Абдел Рахман Мохамед Шалкам пристигна вчера в Лондон за разговори с британския си колега Джак Стро и с премиера Тони Блеър. Това е първата визита във Великобритания на либийски министър от повече от 20 години. Форин офис нарече посещението крайпътен камък за подобряващите се отношения на Либия с Великобритания и част от намеренията за връщане на страната на международната сцена, пише "Индипендънт", цитиран от БТА.

Твърдението, че чужди медици нарочно са заразили децата, най-малко 43 от които са починали от тогава, както изглежда е било идея на либийския лидер Муамар Кадафи. На конференция за СПИН в Нигерия през април 2001 г. либийският лидер заяви по повод на епидемията: "Това е ужасно престъпление. Открихме един лекар и група медицински сестри, които разполагаха с вируса на СПИН, и които трябваше да правят експерименти за ефектите на вируса върху деца. И кой ги е накарал да извършат подобна ужасна конспирация? Някои твърдят, че е ЦРУ, а други - Мосад".

Чуждите медици първоначално бяха обвинени в предумишлено убийство и опит за подривна дейност срещу либийската държава, престъпление, което се наказва със смърт. Сега петте български сестри и двамата лекари - българин и палестинец, са обвинени, че са предизвикали епидемия от СПИН, като са използвали заразени продукти. По това обвинение подсъдимите също могат да получат смъртна присъда.

Дъщерята на българския лекар Здравко Георгиев заяви: "Баща ми беше държан в пълна изолация цяла година - в килия от един квадратен метър, без осветление. Биеха го и беше подложен на силен психологически натиск. След това го прехвърлиха в затвор с 100 души в една килия, където дори нямаше място за сядане. Цяла година не му позволиха да си смени дрехите". Две от сестрите твърдят, че са направили самопризнания, след като са били измъчвани с електрошокове и побой.

Изтъкнатият френски експерт по СПИН професор Люк Монтание заяви пред съда, че заразата в болницата в Бенгази е причинена от лошата хигиена. Той изтъкна, че епидемията е избухнала преди обвинените медици да започнат работа в болницата и е продължила след ареста им. Западен дипломат в Триполи заяви, че много внимание се отделя на това как ще бъде разрешен случаят в Либия, тъй като защитата на човешките права е сфера, където страната трябва да демонстрира истински напредък.

Лондон и Вашингтон се опитват бързо да интегрират Триполи в международната общност, след като Кадафи заяви, че се отказва от програмите си за ядрено, химическо и биологично оръжие и ще допусне в страната международни инспектори.

Посещението на либийския външен министър Абдел Рахман Шалкам в Лондон днес е ключов етап от процеса на затопляне на либийско-британските отношения, се посочва и в коментар на Би Би Си за визитата.

Либия ясно потвърди намерението си да се върне в международната общност след години изолация. Триполи отвори врати за международни оръжейни инспектори и заздравява политическите си контакти, доказателство за което е и днешното посещение на италианския премиер Силвио Берлускони в либийската столица.

Остават обаче и проблемни моменти, отбелязва Би Би Си. Някои страни от ЕС например са загрижени от процеса в Бенгази срещу шестима български медици и един палестински лекар, които от пет години са в ареста по обвинение в умишлено заразяване със СПИН на стотици либийски деца.

Присъдата се очаква съвсем скоро, а изходът на делото ще се оценява като важен тест за желанието на Либия наистина да се реформира, пише Питър Байлс от Би Би Си. САЩ също следят отблизо въпроса за оръжията за масово унищожение и проблема с човешките права в Либия. Големият въпрос според автора на коментара е доколко американската военна намеса в Ирак е тласнала либийския лидер Кадафи към нови отношения със Запада. Би Би Си цитира дипломати, според които това не е изключено, но е по-вероятно Кадафи да е взел решението много по-рано.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.